چهار‌شنبه 14 خرداد 1399

وجود ۱۸۲ فضای آموزشی غیراستاندارد در ایلام

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس ایلام گفت: 182 فضای آموزشی از نظر استحکام و پایداری غیراستاندارد در استان وجود دارد و 90 فضای آموزشی نیز فرسوده و تخریبی‌اند که باید نوسازی شوند.

 

«سعید هژبری» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، درباره‌ی ویژگی‌های یک مدرسه استاندارد اظهار کرد: مدرسه استاندارد باید از نظر فیزیکی، استحکام و پایداری لازم مطابق آیین‌نامه‌های داشته باشد و شرایط آسایش و راحتی دانش آموزان جهت فرایند یادگیری را تأمین و معماری آن هویت مشخص و معینی را برای دانش آموزان ترسیم کند.

 

وی با بیان اینکه در مدرسه استاندارد و هوشمند باید عرصه و اعیان آموزشی متناسب با ظرفیت دانش آموزان باشد، خاطرنشان کرد: در ساخت مدرسه باید فضای آموزشی، رفاهی و بهداشتی مطابق نیاز دانش‌آموزان دیده شود و سیستم‌های مدرسه سرمایشی و گرمایشی مدرسه استاندارد و ایمن باشد.

 

مدیرکل تجهیز و نوسازی مدارس ایلام درباره‌ی وضعیت مدارس استان با توجه به این استانداردها اظهار کرد: در استان تعداد 864 فضای آموزشی از حیث استحکام و پایداری استاندارد و 182 فضای آموزشی از حیث استحکام و پایداری غیراستاندارد هستند.

 

وی بابیان اینکه حدود 90 فضای آموزشی فرسوده و تخریبی در استان وجود دارد و باید نوسازی شوند، افزود: 93 فضای دیگر در صورت مقاوم‌سازی به فضای استاندارد تبدیل می‌شوند.

 

هژبری خاطرنشان کرد: در پایان سال گذشته و ابتدای امسال تاکنون خیّرین استقبال خوبی از مشارکت در مدرسه‌سازی استان داشتند که این موجب شده می‌شود اداره کل نوسازی مدارس استان تعهد مضاعف و سنگینی در قبال بذل و بخشش خیرین ایجاد شود.

 

مدیرکل تجهیز و نوسازی مدارس ایلام تصریح کرد: در این راستا در 27 اردیبهشت‌ماه سال جاری جشنواره خیرین استانی برگزار می‌شود و زمینه حضور تمام خیرین در این عرصه فراهم است.

 

وی با اشاره به اینکه در سال 1395 تعداد 50 پروژه آموزشی و ورزشی مشتمل بر 231 کلاس، 53106 مترمربع و با اعتباری معادل 295 میلیارد ریال در دست اجرا است، گفت: تعداد 15 فضای آموزشی جدید طراحی و عملیات اجرایی آن‌ها در ماه آینده آغاز می‌شود.

 

هژبری بابیان اینکه تعداد 113 مدرسه در سال 95 به سامانه گرمایشی استاندارد تجهیز می‌شوند، افزود: در سال گذشته تعداد پروژه 164 کلاس درس تکمیل و به بهره‌برداری رسید و تعداد 19 فضای آموزشی مشتمل بر 129 کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شده‌اند.

 

مدیرکل تجهیز و نوسازی مدارس ایلام ادامه داد: در طول سال گذشته تعداد 25 پروژه و 164 کلاس درس تکمیل و به بهره‌برداری رسید و 19 فضای آموزشی مشتمل بر 129 کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شدند.

 

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس ایلام، پیگیری و تأمین اعتبار پروژه از منابع مختلف و ملی مشارکتی، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، نوسازی مدارس فرسوده و تخریبی متناسب با اعتبار تخصیص‌یافته، مقاوم‌سازی فضاهای غیر ایمن، تکمیل پروژه‌های حاشیه مسکن مهر در مناطق مختلف استان، تکمیل مجتمع‌های شبانه‌روزی، استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس، نگهداری و تعمیرات فضاهای آموزشی مدارس، تأمین و تجهیز موردنیاز مدارس و هوشمند سازی و تکمیل پروژه‌های ورزشی مدارس را از اولویت‌ها و برنامه‌های در دست اقدام این دستگاه است.

نظرات ارسال نظر