پنج‌شنبه 28 شهریور 1398

انعقاد ۱۰ تفاهم نامه و یک قرارداد همکاری با سرمایه گذاران خارجی در استان ایلام

حشمت اله عسگری روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: هفته گذشته قرارداد همكاری با شركت چینی برای ساخت نخستین نیروگاه پتروشیمی در شهرستان مهران بین شركت مجری پتروسامان فراگستر و نمایندگان شركت چینی سی.ان.تی.آی.سی (CNTIC) به امضا رسید.
وی هزینه قرارداد طرح پتروشیمی شهرستان مهران را یك میلیارد و 650 میلیون یورو اعلام كرد و افزود: با ساخت این نیروگاه برای یك هزار و 500 نفر فرصت شغلی مستقیم در منطقه ایجاد می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: علاوه بر این 10 مورد تفاهم نامه همكاری با شركت هایی از كشورهای مختلف از جمله رومانی، اتریش، آذربایجان، تركیه، فرانسه، ایتالیا، كویت، اوكراین، هند، روسیه و لبنان به امضا رسیده است.
عسگری تاكید كرد: این تفاهم نامه ها در حوزه طرح های زیربنایی همچون راه آهن، فرودگاه، بزرگراه و سدسازی، حوزه نفت و گاز و منطقه ویژه اقتصادی مهران منعقد شده است.
وی یادآور شد: بر خلاف بسیاری از استان های دیگر كشور كه در حوزه صنایع اشباع هستند استان ایلام بكر و دست نخورده است و ظرفیت بسیار بالایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی بخصوص در حوزه نفت و گاز دارد.
وی با بیان اینكه امكان صادرات به عراق و دیگر كشورهای خلیج فارس یكی دیگر از مزیت های این استان برای جذب سرمایه گذاران خارجی است، اضافه كرد: در این استان امكان تولید و صادرات و دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی به صورت همزمان برای سرمایه گذاران فراهم است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: فرآیند سرمایه گذاری خارجی نسبتا طولانی است و ابتدا باید اهلیت شركت بررسی و تایید و سپس مجوزهای لازم از سوی وزارتخانه های متبوع برای آنها صادر شود.
عسگری با بیان اینكه در ماه های اخیر 50 مورد بازدید شركت های سرمایه گذاری خارجی از ظرفیت های استان داشته ایم، افزود: مرحله انعقاد تفاهم نامه در استان انجام می شود اما شركت ها برای تایید اهلیت به سازمان سرمایه گذاری خارجی و برای پیگیری های بعدی، اخذ مجوز و تامین خوراك به وزارتخانه متبوع معرفی می شوند.
وی استفاده از ظرفیت های معطل مانده استان، ورود تكنولوژی و فناوری روز، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال از طریق راه اندازی صنایع پایین دستی را از مزیت های سرمایه گذاری خارجی در استان اعلاك كرد و یادآور شد: سرمایه گذاری خارجی و فعال شدن حوزه نفت و گاز استان علاوه بر اشتغالزایی مستقیم به طور غیرمستقیم نیز اشتغال ایجاد می كند و به كاهش نرخ بیكاری می انجامد.
استان ایلام 11 درصد منابع نفت و گاز كشور را در اختیار دارد.
وجود مرز بین المللی مهران به عنوان نزدیك ترین گذرگاه زمینی كشور به عراق باعث دسترسی این استان به بازار كشورهای عربی شده است.
پس از تصویب برجام و توافق ایران با كشورهای غربی ورود سرمایه گذاران خارجی به استان ایلام افزایش چشمگیری داشته است.

نظرات ارسال نظر