اوقات فراغت نان‌آوران کوچک با طعم«دست‌فروشی»/کلاس‌های پُر از خالی

اوقات فراغت برای دانش آموزان ایلامی معنی دیگری دارد؛ اینجا تعطیلات تابستانی کودکان و نوجوانان با کار پیوند خورده تا بتوانند کمک خرج خانواده خود باشند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان ایلامی به جای استفاده از مراکز اوقات فراغت، به دلیل مشکلات معیشتی، اوقات خود را از طریق دست فروشی و شغلهای کاذب سپری می کنند که این موضوع مشکلات اجتماعی را در آینده برای آنان فراهم می کند و می طلبد مسئولان استان برای این مهم چاره اندیشی کنند.

با تعطیلی مدارس در هر کوی و برزن کودکان و جوانان دانش آموزی را می بینی که به جای بهره مندی از مراکز و کانونهای اوقات فراغت، کفاشی، بامیه فروشی، آدامس فروشی و دیگر شغلهای کاذب را انتخاب کرده اند تا بتوانند برای سال آینده تحصیلی خرج و مخارج خود را تامین کنند که این افراد باید از سوی دستگاه های فرهنگی مورد توجه ویژه قرار گیرند تا آینده آنان با مشکل مواجه نشود.

اکثر این کودکان که زیر پانزده سال هستند با فروش گل، آدامس و دیگر شغلهای کاذب با التماس به رانندگان و عابرین پیاده اوقات فراغت خود را سپری می کنند تا شاید بتوانند هزینه تحصیلی سال جدید خود را که کمکی به سرپرست خانوار است تامین کنند.

برخی دانش آموزان نیز در کانونهای فرهنگی، مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کلاسهای ورزشی و ... اوقات فراغت خود را می گذرانند و تاکنون دستگاه های متولی امر نیز در گزارشهای خود از اقدامات قابل توجهی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نام برده اند که به نظر می رسد چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

دانش آموزانی که کار را به اوقات فراغت ترجیح می دهند

عباس میکامه از شهروندان ایلامی در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: در سال جاری کلاسهای مختلفی از سوی نهادهای گوناگون برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان برنامه ریزی شده که مورد استقبال قرار نگرفته است.

وی بیان داشت: یکی از دلایلی مهمی که باعث شده فرزندان ما از کلاسهای اوقات فراغت کمتر استقبال کنند گرمای بیش از حد هوا است که واقعا در این هوا دانش آموزان گرما زده می شوند.

اوقات فراغت

این شهروند عنوان کرد: یکی از دلایل دیگری که در بحث اوقات فراغت در استان ایلام مرسوم است این بوده که دانش آموزان بیشتر دنبال کار می روند تا اینکه به فکر اوقات فراغت باشند.

وی ادامه داد: این مسئله در پارکها و خیایانهای شهر ایلام مشهود است و دانش آموزان در حال کارهای مختلفی هستند و البته نباید از کیفیت پایین کلاسهای اوقات فراغت در استان هم به سادگی گذشت.

میکامه تصریح کرد: اغلب کلاسها کلیشه ای و تکراری است و همین مسئله باعث دل زدگی دانش آموزان می شود و شاید یکی از علتهای دیگر عدم استقبال دانش آموزان همین مسئله باشد.

وی افزود: در استان ایلام بیشتر وضعیت معیشت خانواده ها باعث می شود که دانش آموزان به جای استفاده از اوقات فراغت به دنبال کار بروند.

برگزاری کلاسهای اوقات فراغت توسط ارشاد استان ایلام

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هر ساله در قالب طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان ایلامی کلاسهای مختلف هنری و قرآنی در سطح استان برگزار می شود.

علی محمد نیاکان افزود: کلاسهای هنری شامل طراحی، نقاشی، سفال، خوشنویسی، بازیگری، نویسندگی، کارگردانی، فیلم سازی و تصویربرداری بوده که تاکنون با استقبال خوبی از نوجوانان و جوانان در سطح استان برگزار شده است.

وی اظهار داشت: همچنین رشته های قرآنی در قالب کانونهای فرهنگی هنری مساجد راه اندازی شده است که در این راستا اقدامات قابل توجهی برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان انجام شده است.

وی هدف از برگزاری این کلاسها را شناسایی استعدادهای فرهنگی قرآنی و استفاده از آموزش علمی به وسیله مربیان و اساتید مجرب که با این اداره کل در سطح استان همکاری دارند، عنوان کرد.

از ۱۲۰ هزار دانش آموز فقط ۱۲ هزار نفر در کلاسهای اوقات فراغت حضور دارند

علی بیرانوند مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آموزش و پرورش بر اساس فرآیندی که در دستور کار خود دارد در کنار آموزش مستمر و مداوم در سال تحصیلی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در ایام تابستان برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: با توجه به کثرت تعداد دانش آموزان در ارتباط با غنی سازی اوقات فراغت تنها آموزش و پرورش متولی این امر مهم نیست وی باید همه دستگاه های فرهنگی برای جلوگیری از آسیبهای اجتماعی در میان جوانان و نوجوانان در زمینه های مختلف با برپایی کلاسهای اوقات فراغت این اداره کل را یاری کنند.

این مسئول عنوان کرد: در بحث اوقات فراغت که کلاسها در نقاط مختلف استان به همت آموزش و پرورش برگزار شده، بیش از ۱۲ هزار دانش آموز شرکت دارند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام افزود: هم اکنون بیش از ۱۲۰ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در استان ایلام وجود دارد.

طرح اوقات فراغات در ۲۰۶ کانون فرهنگی هنری مساجد ایلام

همچنین مسئول دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امسال بیش از شش هزار نفر از جوانان و نوجوانان ایلامی در کلاسهای اوقات فراغت کانونهای مساجد سطح استان شرکت کرده اند، گفت: در حال حاضر ۲۰۶ کانون فرهنگی و هنری مسجد در نقاط مختلف شهری و روستایی این استان برای سپری اوقات فرهنگی جوانان و نوجوانان فعال شده اند.

اوقات فراغت کودکان در تابستان

حجت الاسلام علی چراغی پور افزود: طرح اوقات فراغت در سطح کانونهای مساجد استان از عمده ترین فعالیتهای جاری این دبیرخانه است که این طرح با عنوان آسمانی ها، در سطح تمام کانونهای مساجد استان برگزار می شود.

وی اظهار داشت: در تابستان سال جاری کلاسهای زیادی در رشته های مختلف دینی، فرهنگی و هنری در سطح کانون های مساجد استان برگزار می شود که برگزاری کلاسهای آموزش حفظ و مفاهیم قرآن، نهج البلاغه، احکام و همچنین کلاسهای آموزش هنری از قبیل طراحی و نقاشی و گرافیک از جمله برنامه های این کانون ها است.

کلاسهای اوقات فراغت در ایلام خالی هستند

با وجود آمارهای مختلف از سوی دستگاه های اجرایی مبنی بر برگزاری کلاسهای طرح اوقات فراغت، ولی هم اکنون با گذشت یک ماه از فصل تابستان این کلاسها خالی از دانش آموز است.

گرمای هوا، کار کردن، کیفیت پایین کلاسها و ...دست به دست هم داده و طرح غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در استان ایلام را حاشیه کشانده است و متاسفانه در این بین خود خانوده ها و مسئولان نیز از این مهم و لزوم غنی سازی اصولی اوقات فراغت دانش آموزان غافل هستند.

نظرات ارسال نظر
  • خزلدر تاریخ ۲۴ تير ۱۳۹۴

    جادارد تا مستند سازان توانمند استان این موضوع بکر را در قالب فیلمنامه به تصویر بکشند. فکر میکنم مشکلات و مصائب زندگی نوجوانان و جوانان استان کمتر از مشکلات زندگی قمقمک ها و سه مورکهای ایلامی نباشد هرچه باشد همه کورد هستند! درود بر آقای نورمحمدی و بقیه مستند سازان توانمند استان

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -14روز