سه‌شنبه 17 تیر 1399

آتشی که اختلافات قبیله‌ای در دل طبیعت انداخت

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از آتش‌سوزی بیش از 200 هکتار از جنگل‌ها و مراتع در استان‌های مختلف خبر داد و گفت: این آتش‌سوزی‌ها که عمدتا طی هفته‌های اخیر اتفاق افتاده هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارد و عمده عوامل آن بی‌احتیاطی و اختلافات قومی و قبیله‌ای بوده است.

خداکرم جلالی - معاون وزیر جهاد کشاورزی - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر شعله‌ور بودن منطقه‌ای از جنگل‌ها یا مراتع کشور وجود ندارد و همه آتش‌سوزی‌های صورت گرفته اطفاء شده‌اند.
 
 وی با بیان این که فرضیه سازمان یافته بودن و برنامه‌ریزی شده بودن آتش‌سوزی‌های صورت گرفته اخیر در استان‌های مختلف نادرست است، افزود: گاهی بی‌احتیاطی و حتی آتش یک نخ سیگار می‌تواند باعث آتش گرفتن بخشی از جنگل یا مرتع شود و هوای گرم و باد شدید که عمدتا در این مناطق وجود دارد خود عامل تشدیدکننده آتش است.
 
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: در استان ایلام حدود 90 هکتار از جنگل‌ها و مراتع دچار حریق شده بودند که حدود 10 درصد از این آسیب به درختان و جنگل‌ها وارد شد و عمده آتش‌سوزی در مراتع صورت گرفت. پس از آن نیز آتش‌سوزی‌های دیگری در مناطقی مانند کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، فارس و غیره رخ داد که البته برآورد دقیق میزان خسارت اقتصادی وارد شده به جنگل‌ها و مراتع کشور در حال محاسبه است.
نظرات ارسال نظر