تسهیلات تمام و خانه‌های ناتمام/ «مورموری» ویرانه ماند

در حالی تسهیلات در نظر گرفته شده برای زلزله زدگان جنوب ایلام به خصوص بخش مورموری به عنوان مرکز زلزله تمام شده که همچنان عده‌ای تسهیلات دریافت نکرده و برای تکمیل خانه هایشان با مشکل مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، ساعت هفت و دو صبح دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۳ بود که زلزله ای به بزرگی ۶.۲ ریشتر بخش مورموری واقع در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام را لرزاند و این سرآغاز یک ویرانی بزرگ بود که هنوز آثارش در این شهر وجود دارد.

مردم چه شبها و روزها زیر گرمای ۵۰ درجه مورموری زیر چادرها سختی کشیدند ولی ترس از اینکه دوباره زلزله می آید آنها را در زیر چادرها برای مدت طولانی نگه داشت تا ماهها این گونه زندگی بگذرانند.

این زلزله علاوه بر ایجاد خسارت جدی به ساختمانهای مسکونی، بیش از ۲ هزار پس لرزه در پی داشت تا ترس و دلهره طی یک سال گذشته امان مردم مورموری را بگیرد، البته در این بین شهرستانهای جنوبی استان یعنی دهلران، آبدانان و دره شهر هم از خسارتهای زلزله بی نصیب نماندند.

این در حالیست که خسارات زلزله در جنوب استان ایلام و شهرستان آبدانان و شاید بتوان گفت عمده نقاط آسیب دیده استان به خاطر ضعف های زیرساختی قابل پیش بینی بود به طوریکه برخی معتقدند نباید انتظار تحول در این مناطق را در مدت زمان کوتاهی داشت.

به هر روی جای خرسدی آنجاست که خسارات زلزله به دلیل اینکه مردم بیرون از خانه ها بودند به خانه ها و تاسیسات زیربنایی شهر محدود شد و این حادثه تلفات جانی نداشت ولی به نظر می رسد همین ویرانی ها خود داغ بزرگی بر دل محروم شهر مورموری گذاشته است.


طی سال گذشته عده ای زیادی از مردم در گرما و سرما زیر چادر شب ها را سپری و عده ای هم همین چادرها را به خانه ها و کاشانه دائمی خود تبدیل کردند، چراکه محرومیت و فقر در بین مردم که درآمدی از خود نداشتند، به دنبال وقوع این حادثه عمیق تر نیز شده است.

حالا بعد از حدود یک سال از زمان وقوع زلزله مورموری مردم همچنان در حال ساخت و ساز خانه های ویران شده خود هستند، البته عده ای راضی و تعدادی  هم ناراضی هستند که دلیل آن به نحوه پرداخت تسهیلات، چگونگی تعیین خسارت و... از سوی متولیان امر بر می گردد.

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای زلزله زدگان استان ایلام

رضا خواجه ای رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان ایلام در گفتگو با خبرنگار می گوید: دولت در همان ابتدای کار ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات و کمهای بلاعوض برای بحث زلزله در مناطق جنوبی استان ایلام و به خصوص بخش مورموری که خسارت بیشتری دیده بودند، اختصاص داد.

وی بیان داشت: از این مبلغ حدود ۱۷۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی و ۳۰ میلیارد تومان در قالب کمهای  بلاعوض به مردم پرداخت شده است ۱۷۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی و ۳۰ میلیارد تومان در قالب کمهای  بلاعوض به مردم پرداخت شده است.

این مسئول عنوان کرد: بیش از ۱۹ هزار واحد مسکونی در جنوب استان ایلام بر اثر زلزله دچار خسارت شدند که در این بین تعدادی از واحدها نیازمند بازسازی و تعدادی دیگر نیازمند مرمت بوده اند که این ارزیابی طبق تشخیص کارشناسان انجام شده است.


وی با بیان اینکه رای اعطای تسهیلات نیز حداکثر همکاری را با مردم داشته ایم افزود: این در حالست که هم اکنون میزان تسهیلات پرداختی به پایان رسیده است.

خواجه ای بیان داشت: در این میان ممکن است عده ای همچنان موفق به گرفتن تسهیلات نشده باشند که این مهم نیازمند تامین اعتبارات لازم است و در صورت موافقت و تامین و اعتبار این تسهیلات سریع در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وی بیان داشت: هم اکنون تعداد زیادی از واحدهای مسکونی ساخته و بازسازی شده و تعدادی دیگر در دست ساخت است و در مجموع کار بازسازی نماطق زلزله به خوبی پیش می رود.

هنوز تسهیلاتی برای ادامه بازسازی ها در نظر گرفته نشده است

مجید عسگری فرماندار شهرستان آبدانان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هنوز تسهیلات جدید برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان و منطقه مورموری ابلاغ نشده است.

وی بیان داشت: به محض ابلاغ تسهیلات حتما از طریق بنیاد مسکن به مردم اطلاع خواهیم داد و در این زمینه نیز اقداماتی صورت گرفته است که امیدواریم منجر به نتیجه شود.

این مسئول عنوان کرد: تاکنون تعدادی از واحدهای مسکونی کار بازسازی و مرمت را انجام داده اند که نیازمند تامین اعتبار برای در اختیار گذاشتن تسهیلات به این افراد هستیم.

این مسئول عنوان کرد: بخش مهمی از کار بازسازی در مناطق زلزله زده مورموری انجام شده و روال کار ساخت و مرمت واحدهای مسکونی با جدیت توسط مردم و همکاری دستگاههای اجرایی ادامه دارد.


عسگری بیان داشت: مشکلاتی در زمینه پرداخت تسهیلات از سوی بانکهای عامل به متقاضیان بود که این مشکلات برای مردم حل شد و خوشبختانه بیشتر مردم تسهیلات و کمکهای بلاعوض را دریافت کرده اند.

اختصاص ۱۷۰ میلیارد تومان تسهیلات در فاز دوم برای زلزله زدگان استان ایلام

این سخنان مسئولان در حالی مطرح می شود که گذشته علی محمد احمدی نماینده مردم دره شهر، آّدانان، دهلران و بدره در مجلس در بازدید از روستاهای بخش چشمه شیرین شهرستان بدره خبر از اختصاص اعتبارات جدید برای زلزله زدگان مناطق جنوبی استان خبر داد.

وی بیان داشت: در سال جاری اعتبارات خوبی در بحث تسهیلات به زلزله زدگان استان اختصاص یافته که چیزی در حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است.

احمدیعنوان کرد: اولویت این تسهیلات برای واحدهای فرسوده به خصوص در مناطق روستایی و زلزله زده در شهرستانهای دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره است.

بازدید نجار که هنور منجر به نتیجه نشده است

معطلی مردم برای تامین تسهیلات در حالیست که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در فروردین ماه سال جاری در بازدیدی از مناطق زلزله زده شهر مورموری از حل مشکلات اعتباری برای زلزله زدگان خبر داده و گفته بود: تمام تلاش مسئولان این است که در سالگرد این حادثه مشکل بازسازی برای هیچ کسی وجود نداشته باشد. تمام تلاش مسئولان این است که در سالگرد این حادثه مشکل بازسازی برای هیچ کسی وجود نداشته باشد.

نجار اظهار کرد: ما به عنوان یک دستگاه خدمات رسان در موقع بحران موظف هستیم به حادثه دیدگان کمک کنیم و در رابطه با این شهرستان هر آنچه از دستمان بیاید کوتاهی نخواهیم کرد.

حالا دو ماه بیشتر به سالگرد زلزله مورموری نمانده است ولی همچنان شهر با محرومیت، ویرانی و خرابی مواجه است تا چشم امید مردم به وعده های مسئولان باشد و هرچه سریعتر مشکلات حل شود.

عدم همکاری برخی بانکها هنگام پرداخت تسهیلات

بنابراین گزارش متاسفانه هم اکنون تعدادی از مردم شهر مورموری از نحوه پرداخت تسهیلات اعطایی نیز رضایت ندارند و بانکها برای پرداخت تسهیلات که به صورت مرحله ای به متقاضی اعطا می شود، مشکلات زیادی بر سر راه مردم می گذارند.

در این بین با توجه به اینکه شهر مورموری از حداقل امکانات حوزه بانکداری برخوردار نیست مردم مجبور هستند هر روز فاصله ای ۸۰ کیلومتری برای رسیدن به شهر آبدانان و پیگیری مشکلاتشان را طی کنند.

علاوه بر بحث پرداخت تسهیلات زلزله و بازسازی خانه های مردم، بخش مورموری هم اکنون از جاده دسترسی مناسب برخوردار نبوده که به نظر می رسد باید ارتقای وضعیت زیرساختها در دستور کار مسئولان قرار گیرد.


یکی دیگر از مشکلات این بخش بحث آب و برق است چراکه بخش عمده ای از زیرساختهای مورموری در جریان وقوع زلزله از بین رفته و هم اکنون بیشتر روستاهای این منطقه با کمبود جدی آب مواجه هستند.

به نظر می رسد دولت نه تنها در بخش تسهیلات برای بازسازی واحدهای مسکونی زلزله زده باید توجه ویژه به این منطقه داشته باشد، بلکه در بخش های زیرساختی مثل آب، جاده، طرحهای اشتغالزایی و سرمایه گذاری نیز باید تدابیر جدی به خرج داده و برنامه ریزی مدت دار انجام دهد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز