استانی که تنها ۴ چشم‌پزشک دارد/ چشم ایلامی‌ها به راه نسخه مسئولان

ه گزارش خبرنگار مهر، بحث طرح تحول نظام سلامت یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید برای مردم کشور بود، طرحی که توانسته بخش زیادی از هزینه های گزاف درمان را از روی دوش مردم بردارد و مردم به راحتی و بدون دغدغه به دنبال درمان بیماری خود باشند و اجرای این طرح با گذشت یک سال رضایت مندی مردم به خصوص مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را در پی داشته است.

استان ایلام هم یکی از استانهای موفق در اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده چرا که ارائه آمار و ارقام در بخش های مختلف درمانی حکایت از اجرای موفق طرح در این استان کمتر توسعه یافته دارد هر چند در زمان اجرای طرح کاستی ها از یک طرف و هجوم مردم از طرفی دیگر کار اجرای این طرح عظیم را با مشکل مواجه کرده بود اما با گذشت زمان این مشکلات به حداقل رسیده است.

ولی آنچه که می تواند خواست و مطالبه به حق مردم از دولت و تدبیر امید باشد استقرار پزشکان فوق تخصص و متخصص در سطح استان حتی چند روز در هفته می تواند کمک فراوانی برای التیام درهای بیمارانی باشد که برای  درمان بیماری خود به ناچار به استانهای همجوار سفر می کنند که همین سفر برای درمان هزینه های گزافی روی دست آنها می گذارد.

کمبود چشم پزشک در استان ایلام

استان ایلام با داشتن ۵۵۰ هزار نفر جمعیت و ۱۰ شهرستان تنها چهار  چشم پزشک در آن مشغول طبابت هستند و متاسفانه نبود امکانات کافی در شهرستانها باعث شده چشم پزشکان اندک تنها در مرکز استان به بیماران خدمات ارائه بدهند به طوری که تنها در پنج ساعت بیش از ۱۵۰ نفر بیمار ویزیت می شوند.

نبود چشم پزشکی باعث شده مشکلات فراوانی برای شهروندان شهرستانهای استان به وجود بیایید و بیشترین مشکلات با توجه به فرا رسیدن فصل گرما در شهرستانهای دهلران و مهران است و نبود متخصص چشم پزشکی در این شهرستانها مشکلات فراوانی برای شهروندان به وجود آورده که در این راستا گفتگویی با شهروندان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام داشته ایم.

مشکلات چشمی در فصل تابستان دو چندان می شود

یکی از شهروندان دهلرانی گفت: خوشبختانه دولت در بحث طرح تحول نظام سلامت نشان داد که به دنبال حل مشکلات مردم در بحث درمان است.

علی رضایی در گفتگو با مهر گفت: قبلا مردم به خاطر بالا بودن هزینه های درمان توان مراجعه به بیمارستانها را نداشتند و همین عدم مراجعه برای درمان بعد از مدتی مشکلات فراوانی برای آنها به وجود می آورد.

افتتاح کلینیک تخصصی چشم پزشکی نور

وی اظهار داشت: خوشبختانه امروز در بحث سلامت کمتر کسی برای درمان و مراجعه به بیمارستان به مشکل بر می خورد که نشان از توجه دولت در بحث سلامت جامعه است.

این شهروند دهلرانی افزود: با فرا رسیدن فصل تابستان و بالا رفتن دمای هوا استقرار چشم پزشک در این شهرستان بسیار ضروری است.

رضایی عنوان کرد: نبود متخصص چشم پزشک در دهلران مشکلات فراوانی برای شهروندان به وجود آورده است چراکه مردم برای درمان به ناچار مجبورند به مرکز استان یا استانهای همجوار مراجعه کنند که علاوه بر هزینه های گزاف مالی خطرات جانی نیز در پی دارد.

وی گفت: می طلبد مسئولان شهرستان و استان در راستای استقرار چشم پزشک در شهرستان دهلران با توجه به مشکلات منطقه چاره اندیشی کنند چراکه این امر علاوه بر رضایت مندی مرم شاهد کاهش مشکلات چشمی در ایام تابستان در این شهرستان مرزی خواهیم شد.

استقرار متخصص چشم پزشکی از ضروریات است

یکی از شهروندان مهران در این خصوص گفت: با اجرای طرح نظام سلامت مشکلات درمان مردم به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته تا حدود زیادی در بحث پرادخت هزینه ها حل شده است.

علی تاجران اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان مهران محل ترد زوار و از طرفی در حال تبدیل شدن به منطقه آزاد است استقرار متخصص چشم پزشک در این شهرستان امری ضروری است.

وی افزود: گرمای طاقت فرسای شهرستان مهران باعث شده چشم بیشتر شهروندان به خصوص افراد مسن دچار مشکل شود و همین امر باعث شده که مردم برای درمان به مرکز استان مسافت ۸۰ کیلومتری را طی کنند.

 این شهروند مهرانی گفت: از آنجایی که دولت در بحث ارائه خدمات درمانی با اجرای طرح تحول نظام سلامت کمک فراوانی به مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه و مناطق محروم کرده با استقرار متخصص چشم پزشک در این شهرستان مرزی خدمات خود را نیز تکمیل کند تا رضایتمندی شهروندان مهرانی دوچندان شود.

چهار متخصص چشم پزشکی در استان ایلام فعال هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در راستای حل مشکل و استقرار متخصص چشم پزشک با چند نفر رایزنی شده است.

علی دل پیشه در گفتگو با مهر بیان داشت: با توجه به اینکه فارغ التحصیلان در رشته چشم پزشکی در کشور کم است ما به دنبال جذب و اخذ قرار داد با دو پزشک برای استقرار در شهرستانهای استان هستیم.

افتتاح کلینیک تخصصی چشم پزشکی نور

وی بیان داشت: در صورت نهایی شدن قرارداد با این پزشکان به یقین یکی از آنها در شهرستان دهلران استقرار خواهد یافت.

دل پیشه افزود: در صورتی که متخصص چشم پزشکی در شهرستان دهلران مستقر شود با هر شرایطی آن را جذب خواهیم کرد چون دولت به دنبال ارائه خدمات پزشکی به مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اظهار داشت: در استان ایلام چهار پزشک متخصص چشم وجود دارد که ما به دنبال جذب پزشک در این رشته هستیم.

وی در خصوص این سوال که آیا یک چشم پزشک در پنج ساعت می تواند بیش از ۱۵۰مریض را ویزیت کند یا نه گفت: از لحاظ علم پزشکی این کار شدنی نیست و در صورت مشاهده با پزشک برخورد قانونی می شود هرچند که خود مردم برای نوبت دهی فشار زیادی به پزشک می آورند.

دل پیشه گفت: ما به دنبال این هستیم که شرایط و استاندارد لازم در این خصوص در استان استقرار پزشک مشکل شهروندان را حل کنیم.

گزارش مجتبی کاور

نظرات ارسال نظر
  • احمد رحمتیدر تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۴

    مردم ایلام وشهرستان ازکمبودچشم پزشکی رنج می برند وباعنایت به دارومانندآمپول اواستین که جهت بیماران چشمی بکارمیرودمتاسفانه آمپول مذکورنه تنهادراین استان موجودنیست که بیماران نیازمندبه این آمپول بایدراهی تهران وکرمانشاه باهزینه سفرومشکلات دیگرراهی بشوند.چرامسئولین استان به خصوص حوزه درمان این مشکل رامرتفع نمی کنند .امیداست سایت محترم علاوه برمنعکس آن به گوش مسئولین هم برساندکه شایددردی ازدردها التیام یابد.

    پاسخ به این نظر
  • یک دهلرانیدر تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۴

    یک پیرمرد بیچاره را میشناسم که چهار بار از دهلران برای آب مروارید آمد ایلام با کلی هزینه رفت و آمد هیچ جشم پزشکی حاضر نشد تو بیمارستان دولتی چشمش را عمل کند به هر چهار پزشک مورد اشاره هم مراجعه کرد

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز