آتش به جان جنگلهای ایلام افتاد/ قامت خشک بلوطستان سوخت

آتش سوزی جنگل ها و مراتع مله کوه  رومشگان
 
ایلام- بعد از مشکلات فراوان برای درختان بلوط استان ایلام و خشک شدن آنها طی چند سال گذشته، متاسفانه آتش نیز به جان بلوط های استان افتاده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وقتی وارد استان زیبای ایلام از غرب، شرق، شمال، جنوب و هر طرف دیگر می شوی تا چشم کار می کند درختان بلوط مشاهده می شود، درختانی که علاوه بر اینکه زیبایی به استان بخشیده، نماد استقامت مردم استان نیز است.

مناطق کبیرکوه، قلارنگ، مانشت و... همه پر از وجود درختان بلوطی است که به مدد این استان آمده اند تا علاوه بر تعدیل هوا، وظیفه صیانت از منابع آب و جلوگیری از فرسایش خاک را عهده دار باشند.

ایلام دلخوش به وجود همین بلوط هاست که گاه بهانه تفریح و گردش مردم هستند و همواره بستری برای حفظ تنوع گیاهی و جانوری این دیار بوده اند چرا که حیات وحش ایلام مامنی جز این جنگلهای بکر و گسترده ندارند.

استان ایلام با ۶۴۰ هزار هکتار جنگل که ۹۰ درصد آن را درختان بلوط تشکیل داده به دلیل وجود طبیعت بکر در کشور به عروس زاگرس شهرت دارد ولی چند سالی به علتهای مختلف رنگ از رخسار طبیعت و درختان استان پریده است.

در حالی نزدیک به پنج سال از موضوع خشکیدگی درختان بلوط حوزه زاگرس که بیشترین میزان آن مربوط به استان ایلام بوده می گذرد که طی سالهای اخیر زخم دیگری پیکر بلوطستان را می آزارد و آن هم آتش سوزی های گاه و بیگاه بوده که بلوطهای خشکیده را طعمه خود کرده است.

بلوط های استان دیگر تحمل این همه فشار و سختی را ندارند، گرد و غبار، خشکسالی، خشکیدگی و حالا آتش، مگر تحمل یک درخت بلوط چقدر است که هر روز به بهانه ای داشته های خود را از دست بدهد.

این در حالیست که گاهی اوقات برخی از عوامل تخریب این جنگلهای ارزشمند از جمله آتش سوزی ها ناشی از عوامل انسانی است.

آتش سوزی های تابستان در ایلام ادامه دارد

متاسفانه به نظر می رسد در آستانه تابستان سال جاری بازهم شاهد آتش سوزی در سطح جنگلهای استان باشیم و در این میان بیشترین ضربه را هم درختان بلوط می خوردند که البته گاهی از روی ناآگاهی انسان این آتش سوزی صورت می گیرد.

در استان ایلام طی سالهای اخیر شاهد آتش سوزی از نوع تعمدی در سطح جنگلهای استان نیز بوده ایم که به نظر می رسد فرهنگ سازی در این زمینه باید در اولویت کار متولیان و رسانه ها قرار گیرد.

آتش سوزی جنگل ها و مراتع مله کوه  رومشگان

در واقع این آتش سوزی ها به ضرر خود مردم تمام می شود، چراکه که اگر این درختان و جنگلها نباشند، چه کسی جلوی گرد و خاک ایستاده و از منابع اب و خاک حفاظت می کند.

موارد آتش سوزی در ایلام طی ماه گذشته؛ سهل انگار عنصر مشترک

در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه دو فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه‌ بلوطستان ملکشاهی گزارش شد که بلافاصله همه‌ دستگاه‌های عضو ستاد بحران شهرستان از جمله آتش‌نشانی، منابع طبیعی، هلال‌احمر و نیروهای مردمی به محل اعزام شدند.

حسینعلی موسوی فرماندار شهرستان ملشکاهی با بیان اینکه در این آتش‌سوزی حدود یک ونیم هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی منطقه بلوطستان شهرستان ملکشاهی در آتش سوخت، افزود: آتش‌سوزی در دو مرحله در هفته گذشته روز سه‌شنبه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ شب و پنج‌شنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ شب به وقوع پیوست که با تلاش همگانی مهار شد.

موسوی با اشاره به این‌که اغلب درختان این منطقه بلوط هستند و در این آتش‌سوزی بسیاری از درختان بلوط آسیب دیدند، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های به دست آمده سهل‌انگاری علت این حادثه بوده است.

پنج مورد آتش سوزی در جنگلهای ایلام

روز گذشته فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست استان ایلام نیز اعلام کرد از ابتدای سال جاری تاکنون پنج مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق حفاظت‌شده استان به وقوع پیوسته است.

عبدالصاحب بازیار بیان داشت: از مجموع این حریق‌ها، بیش از ۱۶ هکتار عرصه مرتعی و جنگلی استان طعمه حریق شده و علل وقوع بیشتر این آتش‌سوزی‌ها ناشی از سهل‌انگاری گردشگران بوده است.

ایلام بالاترین آمار آتش سوزی تعمدی در کشور

علاوه بر این فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌های کشور نیز اعلام کرده است: استانهای کردستان و ایلام بیشترین تعداد آتش‌سوزی‌های تعمدی در جنگل‌ها را دارند.

سرهنگ قاسم سبز علی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد حریق‌های حادثه‌ای در جنگل‌ها به دلیل عامل انسانی رخ می‌دهد، گفت: این آتش‌سوزی‌ها معمولا به دلیل سهل‌انگاری، کم‌توجهی، تعلل و فعالیت‌های شکارچیان رخ می‌دهد و برخی از آن‌ها نیز به صورت تعمدی است.

وی ادامه داد: از نظر میزان آتش‌سوزی‌های تعمدی استان‌های مرزی همانند کردستان و ایلام به دلیل حضور عشیره‌ها، قبایل و گروهک‌ها بیشتر آسیب دیده‌اند و آمار بیشتری را در زمینه وقوع آتش‌سوزی‌های تعمدی دارند.

جنگلهای ایلام به علت صعب العبور بودن نیازمند همکاری مردم است

خیرالله آذرکردار مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جنگل و درختان بلوط برای همه ما یک ثروت ملی محسوب می شوند و باید با راهکارهای مختلف در حفظ این ثروت ملی تلاش کنیم.

آتش سوزی جنگل ها و مراتع مله کوه  رومشگان

وی بیان داشت: درخت بلوط از گذشته تاکنون جایگاه بالایی نزد مردم استان ایلام داشته و دارد و نماد طبیعی و زییایی استان است که چند سال گذشته به علتهای مختلف دچار مشکلاتی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام عنوان کرد: در مرحله اول اینکه خشک شدن درختان بلوط طی یک سال گذشته متوقف شده و خوشبختانه روند خشکیدگی تا حدود زیادی از درختان بلوط دور شده ولی به حال حاضر در این زمینه تعداد زیادی از درختان بلوط به دلیل خشک شدن از بین رفتند.

آذرکردار بیان داشت: استان ایلام دارای مناطق کوهستانی و صعب العبوری است و یکی از مسائلی که باید مردم توجه داشته باشند بحث پیشگیری است که این مهم در زمینه آتش سوزی واقعا در استان نیاز است.

سهل انگاری در آتش سوزی

وی عنوان کرد: از مردم استان ایلام می خواهیم وقتی در دامن طبیعت استان هستند و الان هم که فصل گرما است، از روشن کردن آتش جدا خودداری کنند چراکه این کار تبعات بدی برای جنگلها و درختان استان دارد.

مدیر کل منابع طبیعی بیان داشت: متاسفانه سهل انگاری در بین آتش سوزی ها رخ داده زیاد است و انتظار داریم مردم همکاری کنند، چراکه برای خاموش کردن آتش باز همکاری مردم نیاز است پس چه بهتر ه قبل از حادثه از آتش سوزی جلوگیری کنیم.

وی عنوان کرد: این مهم البته نیازمند فرهنگ سازی است و مردم بدانند که این درختان سرمایه استان ایلام هستند و هم اکنون سرانه جنگل در استان ایلام حتی بالاتر از میانگین کشوری است ، پس باید آن را حفظ کرد.

تمهیدات منابع طبیعی ایلام برای مقابله با آتش سوزی

آذرکردار بیان داشت: دو مورد آتش سوزی طی هفته های گذشته در استان رخ داد که متاسفانه باعث از بین رفتن بخشی از جنگلهای استان شد که البته در این بین منابع طبیعی استان ایلام با حضور به موقع خود باعث خاموش کردن آتش سوزی ها شده است.

وی بیان داشت: در مجموع میزان آتش سوزی در جنگلهای استان بسیار کم شده و فرهنگ مردم استان رشد کرده که این نشان از توجه مردم به درختان بلوط بعد از مشکلات خشکیدگی دارد.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام بیان داشت: سال گذشته نزدیک به ۲۸۰ هکتار از جنگلهای استان در آتش سوخته است و امسال خوشبختانه آتش سوزی در سطح وسیع نداشته ایم هرچند مقدار کم هم برای استان نباید باشد.

به طور قطع جنگل و درختان بلوط برای استان و کشور یک سرمایه هستند و مردم نیز همانند گذشته در این زمینه برای حفظ درختان تلاشش می کنند، به امید روزی که ایلام سرسبز و همیشه زیبا را شاهد باشیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز