دوشنبه 1 مهر 1398

عدم مدیریت در پروژه های راهسازی ایلام/ جاده هایی که سرمایه گذاران را فراری می دهد

وجود نقاط حادثه خیز فراوان جاده ای در استان ایلام باعث شده جاده ها به دلیل نبود مدیریت صحیح همواره نقش اصلی در تصادفها و عقب افتادگی های اقتصادی استان داشته باشند این درحالیست که مهمترین زیرساخت عمرانی هر استان فراهم کردن زمینه حمل و نقل آسان و ایمن است.
 

به گزارش خبرنگار مهر، جاده به عنوان یک عامل تاثیر گذار در توسعه هر منطقه، امروز به یک کمبود بسیار جدی در استان کوهستانی ایلام تبدیل شده است.

این استان به  واسطه کوهستانی بودن و نبود مدیریت و اعتبارات از جاد ه های استاندارد محروم است و هم اکنون نقاط حادثه خیز بسیار زیادی در جاده های اندک استان نیز وجود دارد که باعث ترس و وحشت مردم شده است.

جاده های ایلام عامل تصادفات استان هستند

محمد مرادی یکی شهروندان روستای جابر واقع در شهرستان بدره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جاده های ایلام و شهرستانهای استان غیر استاندارد و دارای نقاط حادثه خیز فراوانی هستند.

وی بیان داشت: در مسیر ایلام به دره شهر در نقاط بسیار زیادی به خصوص در منطقه تنگه رازیانه تصادفات زیادی انجام می شود که به خاطر پیچ های تند و مسیرهای خطرناک است.

وی اظهار داشت: علاوه بر این پروژه های راهسازی فراوانی در استان مثل جاده قاضی خان به بدره که از روستای جبر می گذرد بعد از 12 سال هنوز پیشرفت خوبی ندارند.

این شهروند اظهار داشت: هیچ اراده ای از سوی مسئولان در طی چند سال اخیر برای مشکلات جاده های ایلام و انجام پروژه ها دیده نمی شود.

وی افزود: وقتی از مسئولان درباره پروژه ها سوالی می کنیم به ما می گویند اعتبار نیست ولی در واقع باید گفت اراده نیست.

جاده های ایلام عامل عقب افتادگی اقتصادی استان و فرار سرمایه گذار هستند

محمد عباسی از شهرندان شهرستان آبدانان در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: شهرستان آبدانان در حال حاضر با وضعیت بد جاده ای روبرو هستند و در همین زلزله اخیر شهرستان جاده های استان باعث کند شدن امدادرسانی شدند.

وی بیان داشت: بارها از مسئولان خواستیم که مشکلات حوزه را بر طرف کنند ولی متاسفانه هر روز یک وعده می دهند و الان شهرستان در بن بست قرار گرفته است.

این شهروند بیان داشت: چند وقت پیش یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری وارد شهرستان شد ولی وقتی با جاده دره شهر به آبدانان در گردنه های کبیرکوه مواجه شد از سرمایه گذاری در این شهرستان منصرف شد.

وی افزود: هم اکنون جاده باعث عقب افتادگی شهرستان به لحاظ اقتصادی نیز شده است و پروژه های مهم راهسازی مثل تونل کبیرکوه، جاده میمه و... بعد از سالها بی نتجه مانده است.

وی تصریح کرد: در همه جای استان ایلام مردم نسبت به پروژه های راهسازی رضایت ندارند و هر جا تصادفی می شود جاده ها نقش اساسی دارند.

وی گفت: در اکثر جاده های استان عملیاتهای راهسازی در حال انجام است که عمر آنها مثل جاده مورموری به آّبدانان بیش از نیم قرن است باریک و غیر استاندارد است ولی هیچ کاری برای این پروژه انجام نمی شود.

استانی که نه بزرگراه دارد  نه آزادراه

علیرضا پور احمد کارشناس مسائل اقتصادی در استان ایلام به خبرنگار گفت: وضعیت جاده های استان ایلام به لحاظ مدیریت و اعتباری اصلا مناسب نیست.

وی ادامه داد: اول از همه اینکه هزینه راهسازی در ایلام نسبت به استانهای دیگر به دلیل کوهستانی بودن گران است و همین عامل باعث شده بیشترین اعتبار استان در بخش راه صرف شود ولی کمترین خروجی برای توسعه استان داشته است.

این مسئول بیان داشت: در چند سال اخیر مدیریتهای یکنواختی در حوزه راه استان حاکم بود و همه دنبال اعتبار دولتی بوده اند ولی در کشور ما هم اکنون بخش خصوصی حضوری گسترده در جاده سازی کشور دارد که استان از آن محروم است.

وی افزود: اعتبارات محدود و نبود مدیریت باعث شده راهسازی و حذف نقاط حادثه خیز در جاده های استان کابوس مردم باشد و متاسفانه همین راه ها  به عنوان یک عامل تاثیر گذار در اقتصاد باعث عقب افتادگی استان شده اند.

پوراحمد اظهار داشت: پروژه های راهسازی استان بسیار ضعیف هستند و اکثر پروژه ها زمان زیادی را برای اجرا سپری می کنند.

وی افزود: نکته مهم در بحث راهسازی استان ایلام اینکه این استان نه بزرگراه دارد نه آزاد راه و بدتر از آن مسیرهای منتهی به نقاط مختلف فقط دارای یک مسیر است.

نوع برنامه ریزی مسئولان باید عوض شد

وی گفت: آنچه در حوزه راهسازی استان ایلام مشخص است  این بوده که این نوع مدیریتها و وابستگی به اعتبار دولتی جوابگو نیست و مسئولان باید به جای این راهکار سراغ سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه راه بروند.

این کارشناس عنوان کرد: نوع برنامه ریزی ها باید عوض شود و تغییر در حوزه مدیریت راه استان ضروری است چراکه در یک دهه اخیر مدیران یک سیاست را در پیش گرفته اند.

آخرین وضعیت پروژه های راهسازی استان ایلام

عبدالله بهادری مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام روز گذشته در یک نشست خبری نسبت به آخرین پروژه های راهسازی استان پرداخت و در خصوص منبع تامين اعتبارات اداره كل راه وشهرسازي گفت: اعتبارات راه و شهرسازي از سه منبع اعتبارات سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي، اعتبارات ملي( پيوست قانون) و اعتبارات استاني تامين مي شودكه با پيگيريهاي انجام شده وتلاش استاندار محترم و نمايندگان محترم استان در مجلس شوراي اسلامي اعتبارات بخش راهداري از 15 ميليارد تومان سال گذشته هم اكنون به 37 ميليارد تومان رسيده است.

وی ادامه داد:  با پيگيري صورت گرفته طول راههاي شرياني استان از 453 كيلومتر در سال جاري به 653 كيلومتر افزايش پيدا كرد كه اين مهم قطعا در افزايش اعتبار بخش راهداري تاثير مثبت خواهد داشت.

بهادري پروژه هاي افتتاحي مهم و تاثيرگذار در سال گذشته راه وشهرسازي را كنار گذر شهرهاي مهران و دهلران، عنوان كرد و افزود: در آينده نزديك تونل عظيم قلاجه، محور چهار خطه ايلام به كارخانه سيمان، قطعه اول چهار خطه ايلام به صالح آباد به طول 10 كيلومتر، كتابخانه مركزي ايلام ، فرهنگسراي دره شهر و مصلي شهر ايلام و بزرگراه مهران به مرز عراق به بهره برداري خواهند رسيد و در كنار اين پروژه ها، پروژه هاي ديگر از جمله راههاي مختلف روستايي نيز در در دست ساخت ، بهسازي و آسفالت هستند.

بهادري پروژه هاي بزرگ و تاثير گذار در حال ساخت را تونل عظيم كبير كوه، واريانت كنجانچم، بيمارستان 320 تخت خوابي ايلام عنوان كرد و افزود: حفاري تونل كبير كوه از سمت آبدانان پيشرفت خوبي داشته و تاكنون 350 متر آن انجام شده و روزانه حدود هفت متر طول حفاري صورت مي گيرد و از سمت دره شهر نيز 100 متر تونل دسترسي حفاري شده و پيمانكار جديد كار خود را آغاز خواهد كرد.

وی بیان داشت: ما تلاش خود را برای به حداقل رساندن زمان اجرای پروژه های در دست اجرا به کار خواهیم گرفت اما در برخی موارد برخوردن به فصل نامناسب کار و نیز نرسیدن به موقع اعتبارات مشکلاتی را ایجاد می کند که اجتناب ناپذیر هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان با قدردانی از تعاملات صورت گرفته در استان برای پیشبرد اهداف این اداره کل گفتهمه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا بستری برای توسعه بیشتر استان فراهم کرده و شرایط را برای رفاه و آسایش بیشترمردم عزيزمان فراهم کنیم.

نظرات ارسال نظر