پنج‌شنبه 28 شهریور 1398

نماینده سابق مردم ایلام در مجلس: انتظار از دولت ایجاد فضای آزاد بیان و پرسشگری در دانشگاه‌هاست

 

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با آثار منفی حضور سرپرست در وزارت علوم برای دومین سال در آغاز سال تحصیلی، گفت: دومین سال است که سال تحصیلی بدون وزیر علوم آغاز می‌شود و به نظر می‌رسد آنهایی که منافع جناحی و گروهی و شخصی‌شان را بر منافع مردم و جایگاه دانشگاهی ترجیح داده‌اند باید پاسخگوی این وضعیت در دانشگاه‌ها باشند.

 

وی با اشاره به اینکه سرپرست یک وزارتخانه نمی‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدت برای وزارتخانه متبوع داشته باشد، تصریح کرد: در بهترین حالت سرپرست یک وزارتخانه برای مدت سه ماه این مسئولیت را بر عهده دارد و در عمل کمتر از سه ماه وزیر مربوطه جایگزین می‌شود بنابراین این وضعیت برای برنامه‌ریزی بلندمدت به وزارتخانه صدمه وارد می‌کند.

این عضو حزب مردم‌سالاری همچنین در رابطه با انتظارات از وزارت علوم و وزیر علوم در دولت تدبیر و امید، گفت: با توجه به فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته این انتظار از وزارت علوم دولت یازدهم می‌رود تا فضایی فراهم شود که دانشجویان آزادانه حرف بزنند و پرسشگری کنند و اساتید بدون دغدغه با آزادی بیان بتوانند پاسخ آنها را بدهند.

وی تاکید کرد: دور کردن فضای سیاسی و امنیتی از دانشگاه‌ها و تقویت روحیه علمی از انتظاراتی است که از دولت تدبیر و امید در حوزه وزارت علوم می‌رود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به روندی که از سال گذشته در جهت توجه بیشتر به علم و دانش در دانشگاه‌ها ایجاد شده است و ضرورت تداوم این روند، خاطرنشان کرد: در دولت گذشته بسیاری از اساتید خانه‌نشین شدند و از این دولت انتظار می‌رود که آنها را به دانشگاه‌ها برگردانند البته در این مدت تلاش‌های خوبی انجام شده است و بسیاری از این اساتید به دانشگاه برگشتند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به ممنوع‌التحصیل شدن دانشجویان در دولت گذشته، گفت: انتظارات از دولت آقای روحانی و از وزارت علوم دولت یازدهم این است که بحث ممنوع‌التحصیل شدن و ستاره‌دار کردن دانشجویان که باعث منع تحصیلی آنها می‌شود اتفاق نیفتد که در این مدت این انتظار برآورده شده است.

قنبری به ضرورت مقابله با کودتای علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بورسیه‌های غیرقانونی در گذشته داده شده است و افرادی بدون داشتن بضاعت علمی به دانشگاه‌ها آمدند یعنی صرفا با روابط خاص شخصی و سیاسی در عرصه دانشگاهی حضور پیدا کرده‌اند که باید با این بورسیه‌های غیرقانونی برخورد جدی و اساسی شود چرا که بورسیه باید به دانشجویان زبده و توانمند داده شود نه دانشجویانی که بضاعت علمی ندارند و صرفا با رانت مشغول به تحصیل هستند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحثی مبنی بر حضور افرادی بدون شرکت در کنکور و آزمون در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، گفت: باید جلوی افرادی که بدون شرکت در آزمون بخصوص در دوره دکترا در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند گرفته شود و لیستی از آنها منتشر گردد که روابط آنها با کانون‌های قدرت در دولت گذشته مشخص شود.

قنبری خاطرنشان کرد: عملکرد دولت تا امروز نشان می‌دهد که با توجه به انتظاراتی که از دولت یازدهم در حوزه علوم وجود دارد، دولت بر پیگیری خواسته‌های مردم محکم ایستاده است و این خواسته‌ها را با چیزی معامله نخواهد کرد.

نظرات ارسال نظر