بازسازی مناطق زلزله زده مورموری از حرف تا عمل/ سال تحصیلی در کانکس آغاز می شود

در حالی حدود یک ماه از زلزله خسارت بار مورموری در استان ایلام می گذرد که بازسازی منازل و ساختمانهای تخریب شده روز به روز به عقب می افتد.
 

به گزارش خبرنگار مهر، مردم مورموری از توابع شهرستان آبدانان حدود یک ماه است که به دلیل بروز زلزله سرگردان شده است چراکه بروز زمین لرزه های متوالی ساختمانهای این منطقه را دچار خسارتهای چشمگیر کرده است.

در حال حاضر اوضاع زلزله در منطقه مورموری آرام شده اما مردم بلاتکلیف هستند چراکه روز به روز به فصل زمستان نیز نزدیک می شوند ولی هنوز هیچ کاری برای بازسازی و تعیین تکلیف مردم در عمل انجام نشده است.

از ابتدای بروز زلزله مسئولان با وعده اینکه از امروز و فردا کار بازسازی آغاز می شود مردم را سرگردان کرده اند و متاسفانه مردم را به پیچ و خم های اداری برای دریافت وام و تهسیلات وارد کرده اند.

برگزاری جلسات پی در پی اما بی ثمر

در همین راستا روز گذشته نیز جلسه ای با حضور مسئولان کشوری بنیاد مسکن و استان ایلام برگزار شد که این نشست به عنوان ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان با حضور معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور تشکیل شد.

استاندار ایلام در این جلسه گفت: توجه به مقاوم سازی ساختمان های جدید و استفاده از ظرفیت های مردمی برای تسریع در بازسازی مناطق زلزله زده از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

محمد رضا مروارید تصریح کرد: در مسئله زلزله فقط بحث ساخت و ساز مطرح نیست بلکه باید کیفیت مد نظر قرار گیرد و به سرعت توجه نشود.

وی ادامه داد: فشار روحی به مردم وارد شده است ولی خوشبختانه در زلزله مورموری ما تلفات جانی نداشتیم و باید از همه ظرفیت های مردمی در بازسازی ها استفاده کرد.

استاندار ایلام با تاکید بر ضرورت تسریع در خدمات رسانی به مردم زلزله زده استان گفت: تمامی دستگاه های اجرایی باید نسبت به رفع مشکلات زلزله زدگان تلاش کنند.

مروارید اضافه کرد: در دو سه روز آینده بازسازی سه هزار و 500 واحد مسکونی شروع خواهد شد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بررسی وضعیت مناطق زلزله زده انجام شده و اعتبار لازم برای بازسازی اختصاص یافته است.

عزیزالله مهدیان افزود: تمامی تمهیدات لازم برای بازسازی و نوسازی اماکن زلزله زده اندیشیده شده است.

حسین کلانتری معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در این نشست گفت: قرار است در هفته کاهش بلایای طبیعی مانور مقابله با بلایای طبیعی در استان اجرا شود.

وضعیت نامناسب مدارس مناطق زلزله

علاوه بر بحث مهم بازسازی بحث مهم و جدی دیگر مدارس مناطق زلزله زده بود که با همه وعده های مسئولان برای بازسازی و بهسازی با آوردن کانکس به این مناطق مشکل حل شد و متاسفانه معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار مدارس خواهد بود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان ایلام در گزارشی اعلام کرد که 40 کلاس درس در اول مهرماه سال جاری در منطقه زلزله زده مورموری باید به طور موقت در کلاس پیش ساخته برگزار شوند.

سعید هژبری بیان داشت: با پیگیری های به عمل آمده در حال تهیه 40 دستگاه کلاس درس پیش ساخته و تامین کلاس های فوق الذکر هستیم که تاکنون 19 کلاس پیش ساخته تهیه و در حال انتقال به بخش مورموری است.

این مسئول افزود: با استقرار کلاسهای درس پیش ساخته بازگشایی مدارس در اول مهرماه انجام خواهد شد.

زلزله 6.2 ریشتری روز 27 مرداد و بیش از 1000 پس لرزه در مدت کمتر از یک ماه باعث تخریب و آسیب به منازل مسکونی، اماکن اداری و تجاری در سطح شهر آبدانان، مورموری و بخش ها و شهرهای تابع این شهرستان شده است.

دغدغه های زلزله زدگان ادامه دارد

برخی از مردم ساکن شهر مورموری با توجه به اینکه پس لرزه های قویی تا این لحظه نیز ادامه دارد و به دلیل غیرقابل سکونت شدن منازل مسکونی و همچنین گرمی هوا و در پیش بودن فصل زمستان و تأخیر در ساخت منازل مسکونی آسیب دیده مجبور به ترک این شهر و پناه بردن به شهرهای دور و نزدیک شده اند.

یک شهروند ساکن مورموری به خبرنگار مهر گفت: بیش از 10 خانوار از فامیل ما بر اثر ترس از زلزله و نداشتن امکاناتی چون کانتینر و کانکس از مورموری به شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند.

وی گفت: متأسفانه چادرهای توزیع شده توسط مسئولین حتی یک هفته هم دوام نداشته و بیشتر ساکنان مورموری توان مالی خرید کانکس را ندارند.

این ساکن شهر مورموری گفت: مسئولین باید به جای توزیع چادر بی کیفیت، چادرهای مرغوب یا کانکس بین خانواده ها توزیع می کردند.

یکی دیگر از ساکنان مورموری به خبرنگار مهر گفت: قیمت هرکانکس بین 5 الی 10میلیون تومان است که مردم محروم مورموری توان خرید آن را ندارند.
 
نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال