شنبه 30 شهریور 1398

ایلام از معدود زیستگاه های "افعی دم عنکبوتی" در جهان است

مدیر کل محیط زیست استان ایلام گفت: ایلام از معدود زیستگاه های "افعی دم عنکبوتی" در جهان است.

غلامحسین کاظمی اظهار داشت: محیط زیست استان ایلام دارای ظرفیتهای بسیار زیادی است که بخشی از آن وجود گونه های نادر جانوری و گیاهی است که باعث جذابیت بیشتر استان در کشور شده است.

این مسئول بیان داشت: بیش از 87 درصد مساحت را منابع طبیعی تشکل می دهد که در این گستره گونه های نادر جانوری  نیز وجود دارد که تاکنون  استان 35 گونه جانوری در استان شناسایی شده که چهار گونه آن نادر است.

وی ادامه داد: این گونه ها شامل گربه کاراکال، پلنگ  ایرانی، گربه وحشی وگربه جنگلی است.

وی بیان داشت: در استان ایلام یک گونه بسیار نادر در جهان قرار دارد که آن هم افعی دم عنکبوتی است که این استان از معدود زیستگاه های این گونه بسیار ارزشمند و نادر در جهان به شمار می رود و باعث شده ای گونه مهم مورد توجه و حفاظت مسئولان محیط زیست باشد.

این مسئول بیان داشت: این گونه  مار زنگی دمی دارد که با تکان دادن آن طعمه‌هایش را شکار می‌کند و طعمه‌های این مار که بیشتر پرندگان حشره‌خوار هستند به سمت دم مار آمده و توسط مار دم افعی شکار می‌شوند.

کاظمی اظهار داشت: افعی عنکبوتی در تمام دنیا ماری کاملا منحصربه فرد است که اولین بار در سال 1968 توسط آقا و خانم اسمیت و در جاده مسیرایلام به مهران جمع آوری شده است که تاکنون در جهان نظیر آن خیلی کم پیدا شده و و این استان از معدود زیستگاه های این نوع مار است که نیازمند همکاری مردم برای جفط این گونه با ارزش هستین.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از طرحهای موفق استان ایلام در حوزه محیط زیست بحث تکثیر گوزن زرد ایرانی است که سایت گوزن زرد ایرانی ایلام کار خود از سال 1386 با ورود شش راس آغاز کرد و خوشبختانه در این مدت با توجه به شرایط جغرافیایی استان یکی از موفق ترین سایت های گوزن کشور بوده به طوری که در حال حاضر 41 راس گوزن در این مجموعه زندگی می کنند.

 وی اضافه کرد: از لحاظ تنوع زیستی استان ایلام جزء استان های برتر است و  در سطح استان چهار منطقه حفاظت وجود دارد و 183 گونه  پرنده وجود دارد.

نظرات ارسال نظر