بازدید استاندار ایلام از پژوهشگاه رویان

استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی و رییس جهاددانشگاهی واحد استان از پژوهشگاه رویان بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، دکتر «حمید گورابی» رییس پژوهشگاه رویان در نشست مشترک استاندار ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و رییس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام به منظور بررسی‌های لازم برای راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری در ایلام ، ضمن معرفی اجمالی از پژوهشگاه رویان اظهار کرد: با توجه به حمایتهای مقام معظم رهبری و انتظارات ایشان از پژوهشگاه در سند چشم انداز تبدیل پژوهشگاه به قطب تحقیقاتی در فناوری‌ها و علوم زیستی ، مهمترین اولویت کاری این پژوهشگاه است.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه رویان شامل پژوهشکده‌های علوم تولید مثل، سلول‌های بنیادی، زیست فناوری و طب ترمیمی است، تصریح کرد: رویان توانسته است در طول مدت فعالیت‌های خود دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای به دست آورد که البته این دستاوردها صرفاً در قالب تحقیقات و ارائه مقالات نبوده بلکه به حوزه درمان نیز راه یافته است.

گورابی با اشاره به رشد مقالات این پژوهشگاه از 5 مقاله در سال 1997 به 115 مقاله در سال 2013 ، تأکید کرد: از یافته‌های پژوهشگاه رویان در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و درمان ناباروری استفاده شده است.

رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به ویزیت و ارائه خدمت به 200 هزار نفر خاطرنشان کرد: میزان موفقیت درمان ناباروری در حدود 35 تا 40 درصد است که با توجه به شاخص‌های جهانی آمار بسیار قابل قبولی است.

به گزارش ایسنا، در ادامه «محمدرضا مروارید» استاندار ایلام، از پژوهشگاه رویان به عنوان یک مرکز شناخته شده در سطح جهانی نام برد و گفت: رویان در طول حیات خود با کار و فعالیت جهادی دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای داشته و موجب غرور هر ایرانی است.

وی با اشاره به اهتمام مدیران ارشد استان به برنامه توریسم درمانی گفت: در حوزه توریسم درمانی در استان برنامه گسترده‌ای وجود دارد و خصوصاً با عنایت به مرز طولانی استان با کشور عراق و قرابت فرهنگی و مذهبی فرصت ممتازی در استان ایلام وجود دارد که ایجاب می‌کند در حوزه درمان ناباروری و دیگر بخش‌های سلامت سرمایه‌گذاری گسترده ای صورت گیرد.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به سیاست‌های جمعیتی جدید نظام گفت: علاوه بر سیاست‌های جدید، بالا بودن نرخ ناباروری در ایلام ضرورت راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری در استان را دو چندان کرده است ، بنابراین باید هر چه سریع‌تر و البته با رعایت شاخص‌ها و استاندارها در این جهت اقدام کرد.

مرواریدبا اشاره به ضرورت نظارت و هدایت مرکز ناباروری ایلام بعد از راه‌اندازی توسط پژوهشگاه رویان،  اظهار کرد: مسئولان استان برای تأمین فضای فیزیکی ، ملزومات و اخذ مجوزهای لازم ، از هیچ‌گونه حمایتی دریغ نخواهند کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر «علی دل‌پیشه» رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام  نیز اظهار کرد: نرخ ناباروری در ایلام بسیار بالا است و اختلاف معناداری با کشور دارد و به همین دلیل ضرورت دارد در خصوص پرداختن به مسئله نابروری در ایلام کار جدی و اساسی صورت گیرد.

 وی ادامه داد: از آنجا که برخی موارد ناباروری با اقدامات اولیه قابل درمان هستند در صورت راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری تحت نظارت پژوهشگاه رویان می‌توان در حوزه پیشگیری و مساعدت در درمان اقداماتی را در ایلام انجام داد  و همچنین با بررسی ریزفاکتورها در خود استان محیط پژوهشی مناسبی برای خود رویان نیز فراهم خواهد شد.

دل‌پیشه با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی متخصص مرتبط با درمان ناباروری در استان و بسترهای لازم پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی ایلام تأکید کرد: با توجه به وجود هماهنگی‌های لازم بین دانشگاه و جهاد دانشگاهی و حمایت‌های قاطع استاندار شرایط لازم برای راه‌اندازی شعبه رویان در ایلام فراهم است.

به گزارش ایسنا، «ذبیح‌الله مهری‌پور» رئیس جهاد دانشگاهی ایلام  نیز ضمن اشاره به دستاوردهای ارزشمند و غرور آفرین رویان در کشور و مجموعه جهاد دانشگاهی، گفت: راه‌اندازی شعبه رویان در ایلام علاوه بر فوایدی که در حوزه درمان خواهد داشت  بستر لازم را برای آموزش نیروی انسانی علاقه‌مند و گسترش تحقیقات سلول‌های بنیادی و درمان ناباروری ر ا فراهم خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مدت زمان نسبتاً طولانی است که برای بررسی‌های اولیه  و در نظر گرفتن جوانب امر صرف شده پیشنهاد اولیه این است که با فراهم شدن شرایط و به منظور دقت در رعایت استانداردهای لازم مرکز درمان ناباروری به عنوان بخشی از پژوهشگاه رویان در ایلام فعالیت کند.

در پایان دکتر «احمد وثوق» معاون پژوهشگاه رویان نیز با اشاره به تجربیات راه اندازی شعب استانی رویان گفت: در راه‌اندازی شعبه رویان در ایلام باید به تجربیات موفق و ناموفق توجه جدی شود و با انتخاب یک مدل مناسب و در نظر گرفتن همه جوانب امر نسبت به راه اندازی شعبه در ایلام اقدام کرد.

بر اساس این گزارش استاندار ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام  و رئیس جهاد دانشگاهی واحد  ایلام از بخش‌های تحقیقاتی رویان بازدید کردند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 12روز