گزارش آیت‌الله خامنه‌ای از جنگ در مجلس

خبرآنلاین نوشت: فردای همان روزی که صدام جنگ را علیه کشورمان آغاز کرد، گزارشی در مجلس ارائه شد که نشان می داد مسئولان سیاسی و نظامی کشور با اعتماد به نفس و آمادگی ، از کیان جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنند.

 

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین در ادامه می‌نویسد: روز اول مهر 1359 مجلس شورای اسلامی به روال عادی تشکیل جلسه داد. ابتدا رئیس مجلس در باره جنگ سخنانی ایراد کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی به صدام و نیز برخی از عناصر ضدانقلابی داخل کشور هشدار داد و پس از تقدیر از ارتش، تریبون را به آیت الله سیدعلی خامنه ای که در آن زمان علاوه برنمایندگی مجلس، نماینده امام در شورای عالی دفاع بود ، سپرد.

 

آیت الله خامنه ای در سخنان خود گفتند:

بسم الله الرحمان الرحیم

گزارش‌های دیشب تا آخر وقت را هم در پیام آقای رئیس جمهور و هم در خبرها شنیدید، رادیو و روزنامه‌ها هم تقریباً به تفصیل نوشتند. بنده آنچه که عرض می‌کنم گزارش‌های از صبح تا نیم‌ساعت پیش است که ما در مرکز فرماندهی ستاد بودیم.

از صبح سه فروند میگ‌ عراقی سرنگون شده است (نمایندگان- الله‌اکبر- الله‌اکبر- الله‌اکبر- مرگ بر منافقین) یک فروند ساعت شش صبح که به ناوهای ایران حمله کرده بودند در نزدیکی خارک و ظاهراً می‌خواسته‌اند خارک را هدف قرار بدهند، در اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی، سرنگون شده و بقیه گریخته‌اند. یک فروند دیگر ساعت هفت صبح که به پایگاه‌های دزفول و شهر اهواز، فرودگاه اهواز و پایگاه همدان حمله کرده بود. البته حملاتش خساراتی هم داشته که قابل توجه نبوده لکن باز بر اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی یک فروند سرنگون شده و بقیه گریخته‌اند. فروند سوم هم در ساعت هفت بوده که به فرودگاه سنندج حمله کرده بوده و سرنگون می‌شود و خلبان آن دستگیر می‌شود و آن ساعتی که ما خبر را دریافت کردیم می‌گفتند که خلبان مشغول صبحانه خوردن است (یکی از نمایندگان: زهرمار بدهند بخورد)

 

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از صبح در حدود پانزده مرکز مهم نظامی در عراق را مورد هدف قرار داده و کوبیده از جمله جنوب بغداد است و شهر موصل. تعداد هواپیماهایی که پرواز داده شده از ارتش جمهوری اسلامی ایران 140 فروند است (تکبیر نمایندگان) و هواپیماها تقریباً همگی به سلامت برگشته‌اند و از چند فروند اطلاعی در دست نبود. البته آن طوری که صاحبنظران اظهار می‌کردند چیزی شبیه معجزه است یعنی از 140 فروند هواپیمایی که پرواز داده می‌شود احتمال برنگشتن 10 درصد کاملاً منطقی است در حالی که به هیچ‌وجه اینجور نبوده و تا آنجایی که ما اطلاع پیدا کردیم از دو فروند خبری نبود و بقیه آمده‌اند . منتها پایگاه دزفول کوبیده شده بود، آنهایی که از دزفول پرواز کرده بودند نتوانستند دزفول بنشینند و به جاهای متفرقه رفتند و نشستند.

حملات زمینی در مرزهای خوزستان از شلمچه به طرف شمال از دیشب ادامه داشت، شلمچه و بعضی از پاسگاه‌ها را عراقی‌ها کوبیده بودند و مقداری هم جلو آمده بودند و صبح نیروهای خودی آنها را عقب نشاندند و شلمچه را بازپس گرفتند و حدود ساعت هشت که به ما خبر می‌دادند نیروهای عراقی با شدت می‌گریختند و دستور داده می‌شد به نیروهای خودی که آنها را تعقیب کنید و خساراتشان هم ظاهراً زیاد بود.

... درحدود ایلام درگیری هست، شش میگ هم صالح‌آباد را کوبیده لکن خسارتی وارد نشده. بمب‌هایشان منفجر شده ولیکن زاغه مهماتی که وجود داشته مطلقاً آسیب‌ ندیده؛ وضع شهر ایلام آرام است، البته از دیروز بعد از ظهر یعنی ساعت حدود یک که حملات هوایی عراق شروع شد تا ساعت شاید حدود دوازده یا یک بعد از نیمه شب تعداد میگ‌هایی که سرنگون شده بود 10 فروند بود و در این مدت یک فانتوم ما آسیب دید و برنگشت و آن هم در اثر برخورد و تصادف بود . یعنی آتش توپخانه عراق نبود که آن را انداخت بلکه خودش تصادف کرد و بقیه به سلامت برگشتند ...

 

کلاً الان در مرز از لحاظ زمینی وضع خوب است و از لحاظ هوایی وضع عالی است یعنی برتری نیروهای جمهوری اسلامی بر مهاجمان عراقی کاملاً بارز و ظاهر است .

همان طوری که دیشب در پیام آقای رئیس جمهور هم شنیدید چهار فروند ناوچه موشک‌انداز عراقی غرق شده‌اند. اینها از قایق‌های بسیار باارزش و مهم آنها بوده که حدود 45 سرنشین دارد و در آنِ واحد چهار هدف را نشانه می‌گیرد و چهار موشک دارد و ناوچه‌های قیمتی و مهمی است تأسف برادران ما در مرکز فرماندهی که دیشب تا دیروقت و همچنین اول صبح مذاکره می‌کردند، از این بود که چرا این وسایلی که بایستی در جنگ با اسرائیل مصرف شود اینجا می‌آید و چرا این ثروت‌های انباشته ملت محروم عراق به وسیله حکام خائن عراق این طور به هدر می‌رود. این حرفی است که ما به خودمان همیشه می‌زنیم. برای من خیلی جالب بود که این روحیه و این حرف را در مرکز فرماندهی در ستاد مشترک از برادران نظامی و فرماندهان می‌شنیدم.

 

واقعاً متأسف بودم که چرا بایستی این وسایل جنگنده قیمتی را که با پول ملت عراق خریداری شده و بایستی در جنگ با اسرائیل به کار برود صدام خائن در جنگ با جمهوری اسلامی و با قرآن به کار انداخته و این طور آنها را دارد به هدر می‌دهد. والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

 

*سخنرانی حضرت آیت الله خامنه ای از مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی نقل شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 17ماه و 12روز