تا کی کشتی ایلام با سرپرستی اداره می‌شود؟ / ورزش استان نیازمند درمان

عضو سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران گفت: رفتار ناشایست برخی از مسئولان ورزشی استان باعث ایجاد دافعه بین ورزشکاران و میادین ورزشی شده که نشان از وجود بیماری در برخی بخش‌های ورزش استان دارد.

«علیرضا غریبی» با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: از تیرماه سال 91 طی ابلاغی از سوی فدراسیون کشتی ایران تا برگزاری مجمع هیئت کشتی استان به عنوان سرپرست کشتی استان ایلام معرفی شدم.

وی با بیان اینکه تا تیرماه سال جاری سرپرست هیئت کشتی استان بودم، افزود: در این دو سال وقایع زیادی اتفاق افتاد که همه جوره در جهت ترقی کشتی استان بود که البته قصد تعریف و تمجید از عملکرد خود را ندارم و همین که بعد از 37 سال با همکاری و مساعدت مدیریت ورزش استان، ایلام در سال 91 میزبان مسابقات کشتی قهرمانی کشور شد یکی از برگ‌های زرین هیئت کشتی استان است.

غریبی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های ما در زمان تصدی هیئت، علاوه بر میزبانی قهرمانی کشور در سال 91 میزبان مسابقات قهرمانی کشور جام «اوپن» و همچنین مسابقات لیگ منطقه‌ای نوجوانان کشتی آزاد و فرنگی بودیم که برخی از مسئولان و حتی پیشکسوتان این موفقیت‌ها را قبول نداشتند.

سرپرست پیشین هیئت کشتی استان با اشاره به اینکه در مسابقاتی که به میزبانی ایلام در 2 سال گذشته انجام شد موفق به کسب عنوان سوم تیمی کشور شدیم تصریح کرد: در 2 سال دوره مدیریت ما در هیئت کشتی استان علاوه بر اینکه خلاف مسیر رودخانه شنا می‌کردیم خیلی‌ها سنگ‌اندازی می‌کردند و تا حدودی مانع پیشرفت کشتی استان می‌شدند در حالی که این افراد زمانی روی همان تشک، کشتی‌گیر بودند.

این دارنده مدال طلای مسابقات کشتی بزرگسالان قهرمانی کشور در سال‌های 80 و 82 و 83 و 85 و 87 خاطر نشان کرد: مدیریت کنونی هیئت کشتی استان شاید ورزشکار نباشد ولی مدیر لایقی است و البته نباید فراموش کنیم که این هیئت همان هیئت سنتی 12 سال پیش کشتی استان است .

وی عنوان کرد: زمانی که هیئت کشتی استان را تحویل گرفتیم در رتبه 28 کشور بود و حتی قبل ما نیز این هیئت توبیخ شده و حتی اخطار کم‌کاری دریافت کرده و از نظر مالی نیز بدهکار بود و هیچ گونه امکاناتی نیز در اختیار نداشت که تنها یک اتاق خالی و یک کلید بود و با روی کار آمدن ما اعضای هیئت قبلی نیز دسته جمعی استعفا دادند.

این عضو سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران با بیان اینکه یکی از آرزوهای هیئت کشتی ایلام که در دوره‌های گذشته نیز وجود داشته داشتن سایت کشتی و حتی کولر آبی بوده است تاکید کرد: در دوران سرپرستی ما علاوه بر تجهیز هیئت کشتی استان امتیازات دیگری نیز برای این هیئت ورزشی فراهم شد.

این دارنده مدال طلای جایزه بزرگ 2005 فیلا در کشور لهستان یادآور شد: قبل از برگزاری میزبانی کشوری در سال 91 بسیاری از تیم‌ها با ما تماس می‌گرفتند که آیا در ایلام استخر و سونا وجود دارد؟ و یا حتی می‌پرسیدند که از کدام مسیر باید به ایلام بیایند که علی‌رغم همه این مسایل و مشکلات با برگزاری آن به بهترین شکل ممکن علاوه بر حفظ آبروی ورزشی استان امتیازاتی را هم برای ورزش استان بدست آوردیم.

غریبی به تعداد مربیان کشتی در سطح وزرشگاه‌های استان اشاره و عنوان کرد: امکانات لازم در اختیار مربیان در سطح باشگاه‌های استان قرار ندارد و همین آنها را کم میل به ادامه کار کرده که اگر تامین شوند وضعیت بهبود خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه برخی از مربیان، ورزشکاران را در سالن‌های ورزشی محبوس می‌کنند، اظهار کرد: برخی از مربیان باید با ایجاد مشوق‌های نگهدارنده از رها کردن این ورزش توسط ورزشکاران جلوگیری کنند .

سرپرست پیشین هیئت کشتی استان اضافه کرد: افتخارآفرینی کشتی‌گیران استان در ابتدا تاکنون مربوط به یک دوره خاص نبوده بلکه در هر سالی تعداد مشخصی حضور داشته‌اند لذا نمی‌توان گفت که دوره طلایی و اوج کشتی در ایلام مربوط یک دوره خاص بوده است .

این دارنده مدال طلای مسابقات دانشجویان جهان در 2006 مغولستان تصریح کرد: نگاه کشتی‌گیران جوان به مدیریت کشتی در ایلام به نوعی موجب شده که خیلی‌ها علاقه‌ای به ماندن و ادامه فعالیت در این رشته نداشته باشند چرا که با آمدن یک رییس هیئت، خیلی‌ها می‌آیند و با رفتن آن فرد نیز می‌روند که همین امر آسیبی جدی به کشتی ایلام وارد کرده است .

غریبی با بیان اینکه رفتار و برخورد برخی از پیشکسوتان و مسئولان ورزش استان باعث شده که ملی‌پوش شدن در کشتی ایلام به رویایی برای فعالان این عرصه تبدیل شود تاکید کرد: با وضعیت موجود کشتی در ایلام نباید به دنبال آینده‌ای روشن برای آن باشیم چرا که عقاید برخی‌ها در کشتی، خیلی قدیمی و به گونه‌ای است که در مواردی دیده شده که تجلیل از پیشکسوتان را نیز به حساب توهین و گستاخی می‌گذارند.

وی به باطل شدن 3 باره مجمع کشتی استان اشاره و خاطر نشان کرد: برخی‌ها از پیشرفت کشتی صرفا به نام خودشان حمایت می‌کنند و مخالف ادامه حرکت توسط بقیه هستند .

این دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2004 قزاقستان رفتار برخی از مسئولان ورزش استان را عامل بازدارنده پیشرفت ورزش استان دانست و گفت: چرا باید در بین هیئت‌های کشتی استان‌های کشور فقط ایلام به صورت سرپرست اداره شود؟ چرا با گذشت بیش از 6 ماه از سرپرستی مدیریت جدید این هیئت مجمع کشتی ایلام برگزار نمی‌شود؟

سرپرست پیشین هیئت کشتی ایلام با بیان اینکه اگر بخواهیم با برنامه‌ریزی جدید هیئت کشتی را اداره کنیم ممکن است خیلی از پیشکسوتان ناراحت شوند که چرا که ممکن است در تیم مدیریتی هیئت جایی نداشته باشند و سنگ‌اندازی می‌کنند افزود: اقتدار هیئت کشتی ایلام در گرو اقتدار اداره کل ورزش و جوانان استان است که متاسفانه در حال حاضر این گونه نیست .

غریبی برخی از بخش‌های دستگاه ورزش استان را بیمار اعلام و عنوان کرد: وضعیت کنونی ورزش و جوانان استان در حال حاضر به گونه‌ای است که در بسیاری از موارد با گیر دادن به ورزشکاران موجب راندن آنها از صحنه ورزش می‌شوند چون برخورد برخی از مسئولان اداره کل ورزش و جوانان استان به عاملی برای ایجاد دافعه‌ی شدید بین ورزشکاران و میادین ورزشی در ایلام شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 20ماه و -10روز