از خوردن زالزالک‌های باران‌ خورده جا نمانید

اولین باران پاییزی خوردن زالزالک‌های کوهستان را دلپذیر کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، با بارش اولین باران پاییزی نه‌تنها چهره‌ی مناطق مختلف ایلام از گرد و خاک‌های تابستان پاک شد، بلکه چیدن زالزالک را نیز دلچسب‌تر کرده است، میوه‌ای که متاسفانه بسیاری از ما خواص آن را نمی‌دانیم.

دکتر «علی مهدوی»، مدیرگروه جنگل دانشگاه ایلام در گفت‌‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: زالزالک، ولیک، تفاح‌البری، زعرورالادویه، وملاویلک، گویج، گتو، کوت کوتی، کمار، ولک، گوژ، کویچ و کرجیل نام‌های محلی مختلف برای گونه‌های مختلف زالزالک است که در ایلام "گویج" رایج‌ترین نام برای این میوه است.

وی با بیان اینکه در کتب گیاه‌شناسی قدیم به این میوه "زعرور" اطلاق می‌شد و در برخی نقاط کشور به آن "دولانا" می‌گویند، گفت: نام زالزالک از زمانی بر این میوه گذاشته شد که فروشندگان دوره‌گرد آن را بچه زال تصور کردند، چون در فارسی به میوه درخت سدر بستانی "کُنار" و به نوع کوهی آن "زال" می‌گویند و به دلیل شباهتی که با هم دارند، عده‌ای آن را بچه زال و زالزالک نامیده‌اند که این نام هم اکنون مرسوم شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام ادامه داد: زالزالک هر چند یک میوه ایرانی است، ولی از قدیم علاوه بر ایران، در قسمت‌های مختلف اروپا و آسیا کاشته می‌شد.

وی در مورد موارد مصرف و خواص دارویی زالزالک گفت: زالزالک یک ماده مهم دارویی است که مصرف آن قرن‌ها پیش تا به امروز برای درمان نقرس و ورم حجاب حاجز به کار می‌رفت و پوست ساقه آن را جهت رفع تب و میوه آن را برای رفع اسهال و گل‌های آن را برای تنظیم کار قلب و فشار خون استفاده می‌کردند.

مهدوی با بیان اینکه برای تسکین تشنجات‌ عصبی و درمان آرتریواسکلروز، دوپواترین، هماتوری و سل ریوی از زالزالک استفاده می‌شده است، گفت: این میوه یکی از بهترین آرام‌کننده‌های گیاهی است و به طور کلی دم‌کرده گل‌های سفید و یا گرد گل خشک شده آن برای رفع خستگی، بدخوابی، تنگی نفس، سرگیجه، تپش قلب، اضطراب، استرس و برای کاهش کلسترول خون، احساس صدا در گوش و نظایر آن مفید است.

وی ادامه داد: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که آنتی اکسیدهای این گیاه و بابونه و بومادران از همولیز گلبول‌های قرمز جلوگیری می‌کند و گیاهان بابونه، بومادران و زالزالک به عنوان دارنده‌های آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های مبتنی بر "پرااکسیدان لیپید" موثر است و عصاره "پلی فنولیک" آن 49.7 درصد همولیز گلبول‌های قرمز را مهار کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام دارا بودن "فلاونوییدها" با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی را از دیگر خاصیت‌های زالزالک عنوان کرد و گفت: به طور کلی خواص میوه زالزالک شامل ضد کمی ویتامین c، ملین، مقوی معده، مفتح و بازکننده گرفتگی‌ها و محرک است.

مهدوی ادامه داد: میوه زالزالک بسیار قابض است و می‌توان از آن در موارد اسهال و اسهال خونی استفاده کرد و خاصیت قابض بودن آن به دلیل مقدار زیاد تانن موجود در آن است، اما در هسته زالزالک، ماده "آمیگدالین" وجود دارد که دارای اثر سمی است و باید از خوردن آن اجتناب کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 11روز