عطر و بوی زالزالک در بازارهای ایلام پیچید/ محصول کوه‌های زاگرس که برای قلب مفید است

رویش درختان و گیاهان مختلف دارویی در کوه های زاگرس می‌تواند فرصتی برای اشتغالزایی باشد. هر فصل متناسب با شرایط آب و هوایی، محصول کوهی خاصی وارد بازارهای ایلام می شود. زالزالک از فرآورده های کوهی فصل پاییز کوه های زاگرس در ایلام است که این روزها فروش آن در بازارهای استان رونق دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام در غربی ترین نقطه ایران به دلیل وجود کوه های متعدد و به خصوص کوه های زاگرس از جمله کبیرکوه محل مناسبی برای رویش انواع درختان و گیاهان و فرآوده های کوهی است که یکی از نعمت های خدادادی حساب می شوند و انسان در رویش آنها نقش ندارد.

بدون شک وجود گیاهان و میوه های دارویی در کوه های استان ایلام فرصتی مناسب برای اشتغالزایی فراهم کرده و در هر فصل متناسب با شرایط آب و هوایی یک محصول کوهی خاص در استان وارد بازارهای استان می شود.

ایلامی ها علاقه زیادی به میوه ها و گیاهان کوهی دارند و از خرید آنها استقبال می کنند. در گذشته مردم از این میوه ها در جهت مصارف دارویی و خاصیتهای مختلف استفاده می کردند.

در حال حاضر فصل رویش میوه کوهی زالزالک در استان ایلام آغاز شده و بازارهای استان با رنگ و بوی این میوه بسیار خوشمزه، عطرآگین شده است.

کبیرکوه معدن اصلی زالزاک

علی مرادی از اهالی روستای چنار باشی شهرستان ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: کبیرکوه منطقه اصلی رویش زالزالک است و این درخت بیشتر در منطقه کبیرکوه رشد می کند و محصول خوبی دارد.

وی بیان داشت: در حال حاضر هنگام رویش و برداشت زالزاک است و مردم به خصوص در روستاهای استان برای آوردن این محصول به شهرها و بازارهای استان اقدام می کنند چراکه ایلامی ها به این میوه علاقه زیادی دارند.

وی بیان داشت: حتی مردم شهرهای دیگر هم که هیچ شناختی از این میوه کوهی ندارند به دلیل مزه خاص به آن علاقمند شده اند.

مرادی بیان داشت: زالزالک از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای نزد مردم استان داشته و به نوعی مردم در گذشته اوقات فراغت خود را در با این میوه در فصل پاییز سپری می کردند.

وی عنوان کرد: زالزالک به شکل زرد رنگ و شبیه میوه کنار است ولی از نظر مزه و خاصیت بسیار متفاوت است.

مرادی عنوان کرد: برداشت این میوه خوشمزه در اکثر کوه های استان آغاز شده و مردم برای کسب درآمد این میوه را در بازاهای استان به فروش می رسانند.

زالزالک از درختان با ارزش استان ایلام است

خیرالله آذرکردار مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درختان زالزاک از گونه های با ارزش و پر خاصیت استان ایلام است.

وی بیان داشت: بیش از 640 هزار جنگل در استان ایلام وجود دارد که 90 درصد آن را درختان بلوط و 10 درصد آن را درختان کوهی مثل زالزاک تشکل می دهد.

این مسئول بیان داشت: به دلیل وجود کوه ها و جنگلهای متعدد در استان ایلام فرآورده های کوهی مختلفی از سوی مردم به خصوص در روستاها در بازاهای شهرهای استان به فروش می رسد.

وی ادامه داد: این فرآوده ها همیشه مورد استقبال مردم قرار گرفته و در حال حاضر نیز هم زمان با فصل رویش زالزاک این میوه در بازاهای استان موجود است.

آذرکردار عنوان کرد: این فرآورده کوهی به دو شل قرمز و زرد رنگ وجود دارد و خوردن آن نیز میوه گیلاس است و دارای هسته است.

وی بیان داشت: طبق بررسی های انجام شده این فرآورده کوهی برای قلب بسیار مفید است و ازدیرباز تاکنون در بین مردم استان رونق داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام عنوان کرد: در استان ایلام گونه ها و فرآوده های کوهی زیادی وجود دارد که باعث اشتغال مردم در روستاها شده است.

وی تصریح کرد: در فصل پاییز بنه، دیگر فرآوده های کوهی استان وارد بازار می شود که این میوه به عنوان یکی از گونه های گیاهی بسیار با ارزش به شمار می رود.

آذرکردار عنوان کرد: کبیرکوه، مانشت، قلارنگ، دینارکوه و.. از مهمترین منطقه رویش فرآورده های کوهی در استان ایلام به مشار می روند.

لزوم حفظ درختان با ارزش خوراکی در استان ایلام

بدون شک وجود 87 درصد از مساحت استان ایلام به عنوان منابع طبیعی و کوه ها و جنگلهای متعدد در استان ایلام یک ظرفیت بزرگ محسوب می شود که باید از آن در جهت توسعه و اشتغال استات تلاش کرد.

گونه های نادر گیاهی، فرآوده های کوهی، گیاهان دارویی و.. همه از فرصتهای بی نظیر و خدادادی برای اشتغال در روستاهای استان است.

این گونه ها علاوه بر ارزش غذایی و خوراکی در درمان بسیاری از بیماریها نیز مفید هستند و به نظر می رسد ایجاد صنایع تبدیلی در استان برای توسعه این مهم ضروری باشد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز