ایلام میزبان هزاران پرنده مهاجر شد/ سیمره زیستگاهی مناسب برای پرندگان

آبگیرهای پشت سد سمیره در استان ایلام طی چند سال اخیر تبدیل به مکانی جدید برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر شده است به طوری که هم اکنون این منطقه پذیرای هزاران پرنده مهاجر از نقاط مختلف جهان است.

به گزارش خبرنگار مهر، سدسازی بر روی رودخانه سیمره که از مهم ترین رودخانه های استان ایلام محسوب می شود، در منطقه شهرستان بدره موجب به وجود آمدن آبگیر های مختلفی در پشت سد شده که این آبگیرها توجه هزاران پرنده بومی و مهاجر را برای زمستانگذرانی به خود جلب کرده است.

حضور پر تعداد پرندگان مهاجر در آبگیرهای پشت سد سیمره در حالی صحنه های بی نظیری را خلق کرده است که هر ساله بر تعداد این پرندگان افزوده می شود.

این زیستگاه حدود سه سال است که تشکیل شده و سال به سال به تعداد پرندگان مهاجر و بومی آن اضافه می شود و از همین رو اهمیت زیست محیطی سیمره در استان افزایش داشته است.

به طور قطع آبگیری سد سیمره این مکان را به یک زیستگاه دائمی برای به پرندگان و دیگر گونه های جانوری تبدیل می کند که باید برای حفظ آن از هم اکنون برنامه ریزی شود.

گونه های پرندگان مختلف با شروع فصل سرما مهاجرت خود را از مناطق سردسیری روسیه و آسیای میانه آغاز می كنند و تا پایان زمستان در آبگیر های پشت سد سیمره اردو می زنند. دریاچه سد سیمره به طول ۱۰ كیلومتر، از حیث جغرافیایی زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در  استان محسوب می شود.

پرندگان مهاجر در چین

هم اکنون آبگیری ۱۸۰ میلیون متر مكعبی سد سیمره این زیستگاه خشك را به تالاب و زیستگاهی مهم برای پرندگان مهاجر در استان ایلام تبدیل كرده است. پرندگان مهاجر به این سد بیشتر از گونه های حواصیل خاكستری، ماهی خورك ابلق، چنگر، باكلان، اگرت سفید و اردك سرسبز هستند.

مهاجرت پرندگان سال به سال در سیمره ایلام افزایش پیدا می کند

غلامحسین کاظمی مدیرکل محیط زیست استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رودخانه سیمره چند سالی است به یک منطقه مهم برای پرندگان مهاجر و پرندگان بومی تبدیل شده است و این استان با توجه به وجود مناطق مختلف و تنوع آب و هوایی از لحاظ ‏زیستگاه های طبیعی و جانوری جزو مناطق مهم و عمده کشور است. ‏

وی بیان داشت: این پرندگان از نقاط مختلف کشور، کشورهای خارجی و داخل استان در پشت سد تجمع می کنند و این منطقه را به یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان در کشور تبدیل کرده است.

این مسئول عنوان کرد: اداره محیط زیست استان ایلام نیز هر ساله هم زمان با مهاجرت پرندگان با استفاده از محیط بانان استان نسبت به حراست و حفظ این گونه ها تلاش می کند هرچند که خود مردم نیز باید همکاری لازم داشته باشند.

کاظمی بیان داشت: سالانه بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر وارد زیستگاه سیمره می شوند که هر سال نیز به تعداد این پرندگان اضافه می شود چراکه این زیستگاه به لحاظ آب و هوایی و اکولوژیک یک شرایط مناسب برای پرندگان دارد.

مدیرکل محیط زیست استان ایلام بیان داشت: علاوه بر پرندگان مهاجر، در حال حاضر بیش از ۱۸۳ گونه پرنده در استان ایلام زندگی می کنند.


پرندگان مهاجر در چین

وی عنوان کرد: علاوه بر زیستگاه سیمره، عقبه سد کرخه واقع در شهرستان آبدانان نیز هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجر بوده که این نیز در نوع خود بی نظیر است. هوبره و غاز پیشانی سفید کوچک از مهمترین گونه هایی هستند که به این منطقه مهاجرت کرده اند و بر زیبایی های دریاچه افزوده اند.

وی عنوان کردعلاوه بر زیستگاه سیمره، عقبه سد کرخه واقع در شهرستان آبدانان نیز هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجر است: هر ساله هزار پرنده مهاجر وارد زیستگاه های طبیعی استان ایلام می شوند که از مهمترین زیستگاه های می توان به رودخانه های میمه، کنجانچم و ...اشاره کرد که در پایان فضل سرما با گرم شدن تدریجی هوا دوباره به سکونتگاه اصلی خود باز می گردند.

کاظمی عنوان کرد: بیش از ۸۰ زیستگاه طبیعی در استان ایلام وجود دارد که هرکدام در نوع خود بی نظیر و از نظر بکر بودن و پوشش گیاهی قابل توجه هستند.

وی به طرح سرشماری زمستانی پرندگان مهاجر در ایلام اشاره کرد و گفت: این طرح چند روزی است در استان ایلام  آغاز شده است.

بسیاری از زیبایی های پشت سد سیمره برای مردم ناشناخته است

علیرضا پوراحمد کارشناس گردشگری استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تجمع زیاد پرندگان فقط یکی از زیبایی های سد سیمره و پشت آن است چراکه این سد از لحاظ گردشگری و زیستگاه های طبیعی بی نظیر است.

وی بیان داشت: متاسفانه هنوز بسیاری از زوایای پشت سد سیمره برای مردم کشورمان ناشناخته است که در صورت معرفی قطعا مردم برای گردشگری به این منطقه خواهند آمد.

این کارشناس بیان داشت: در پشت سد سیمره مکان طبیعی بسیار بکری در کنار رودخانه برای گردشگری وجود دارد که باید مسیرهای ارتباطی به این منطقه احداث و راه اندازی شود.

پوراحمد تصریح کرد: حضور تاریخی کهن در منطقه سیمره و  زندگی مردم از زمان های قدیم در این منطقه خود حاکی از خوش آب و هوایی این منطقه است که قطعا می تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.

آمادگی یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری سد سیمره

عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رودخانه و سد سیمره هر ساله میزبان هزاران گردشگر از سراسر کشور است و این منطقه چند سالی به یک منطقه مهم گردشگری در استان تبدیل شده است.

وی بیان داشت: برای معرفی و شناخته شدن بیشتر منطقه و سد سیمره هم اکنون یک سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری در بخش گردشگری سد سیمره شده است. برای معرفی و شناخته شدن بیشتر منطقه و سد سیمره هم اکنون یک سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری در بخش گردشگری سد سیمره شده که در صورت اجرای این پروژه تحولی بزرگ در گردشگری استان رخ خواهد داد.

مدیر میراث فرهنگی استان ایلام بیان داشت: به طور قطع ایجاد امکانات گردشگری در سد سیمره باعث جذب بیشتر گردشگر در این منطقه می شود.

منطقه مانشت و ‏قلارنگ با ۳۳ هزار هکتار، کبیرکوه در شهرستان دره شهر با ۲۰ هزار هکتار، دینارکوه در آبدانان با ۳۰ هزار ‏هکتار و کولگ در شهرستان مرزی مهران با گستره ۵۸ هزار هکتار، چهار منطقه حفاظت ‏شده حیات وحش و گیاهی استان ایلام است. ‏

رودخانه سیمره به طول ۱۲۰ کیلومتر مهمترین و اصلی‌ترین زیستگاه پرندگان در استان ایلام به شمار می‌رود و طبق گفته مسئولان در صورت برخورد با هرگونه تخلف و شکار پرندگان و دیگر جانوران با متخلفان برخورد شده و ضمن دستگیری تحویل مراجع قضایی استان می‌شوند.

هر ساله در زمستان و با سرد شدن هوا در نیمکره شمالی، مهاجرت پرندگان به منظور یافتن زیستگاه بهتر و نیز گذراندن فصل سرما به مناطق مختلف کشور از جمله استان ایلام آغاز می شود و برخی از این پرندگان مهاجر که بسیار نادر و کمیاب اند از حوزه و شعاع جغرافیایی استان به عنوان کریدور استفاده می کنند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 9ماه و 3روز