چهار‌شنبه 20 فروردین 1399

مهران به جمع مناطق آزاد تجاری کشور پیوست

ˈحشمت الله عسگریˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: نشست کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی امروز در ساختمان شماره 2 دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه مناطق آزاد برگزار شد که در این نشست با ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در مهران موافقت شد.

وی ضمن ابراز رضایت از این تصمیم گیری گفت: پرونده منطقه آزاد مهران پس از این مرحله برای تصویب نهایی به هیات دولت ارجاع می شود و پس از آن راهی مجلس خواهد شد.

عسگری یادآور شد: خوشبختانه با توجه به ظرفیت های منحصر به فرد ایلام، دولت تدبیر و امید به این دیار توجه ویژه ای دارد و در این راستا طرح تبدیل مهران به منطقه آزاد اقتصادی، صنعتی و تجاری که از سوی مسوولان ارشد استان تهیه شده بود، در شورای عالی مناطق آزاد مورد موافقت دولت قرار گرفت.

معاون استاندار ایلام اضافه کرد: مهران منطقه ای شناخته شده در کشور است و خوشبختانه بسیاری از مقامات نظام با ظرفیت ها و توانمندی های این منطقه آشنا بوده و شناخت کافی دارند.

به گزارش ایرنا، شهرستان مرزی و نفت خیز مهران در همسایگی عراق و در جنوب باختری استان ایلام قرار دارد و در اربعین امسال بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر از طریق این مبادی رسمی به داخل و خارج کشور برای زیارت عتبات عالیات تردد داشتند.

مرز رسمی این شهرستان به سبب نزدیکی به شهرهای زیارتی و پایتخت عراق، حضور و سکونت شیعیان در استان های آن سوی مرز در کنار پیوندهای مذهبی، قومی و فرهنگی مردم مناطق مرزی و بخشی از بغداد با جامعه استان ایلام، امن ترین مسیر رفت و آمد و مرز جمهوری اسلامی ایران در همسایگی عراق به شمار می رود.

روزانه به طور میانگین هفت هزار نفر از راه این مرز بین المللی در 100 کیلومتری ایلام به شهرهای مذهبی عراق و ایران سفر می کنند.

پایانه بازرگانی مهران یکی از مهمترین مبادی صادرات کالا و خدمات از جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق است.

نزدیک به یک میلیارد دلار کالای ساخت ایران در سال 92 از راه این پایانه مرزی به عراق صادر شد.

مناطق آزاد تجاری-صنعتی، از مهمترین پایگاه های تجاری- اقتصادی کشورها می باشند که در عین شکوفایی اقتصاد، می توانند به عنوان یکی از محرک های اقتصادی کشورها به خصوص در زمینه صادرات محسوب شوند.

نظرات ارسال نظر