یک کارشناس‌ارشد عمران: خیابان‌های ایلام برای دهه‌ی ۴۰ تعریف شده‌اند

مدیر گروه عمران، کارگروه همیاری دانشگاه و شهرداری ایلام گفت:خیابان‌های ایلام برای دهه‌ی 40 تعریف شده‌اند و جوابگوی ترافیک امروز نیست.

 

«حمیدرضا لطفی‌زاده»  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: ترافیک یعنی رفت‌وآمد و نشان از زنده بودن و پویایی یک شهر دارد پس می‌توان آن را مدیریت کرد.

 

این کارشناس ارشد عمران بابیان اینکه یک سیستم پویا سیستمی است که ترافیک و دادوستدها زیاد باشد، افزود: عدم مدیریت این فرصت را به یک چالش شهری در ایلام تبدیل کرده است.

 

مدیر گروه عمران، همیار دانشگاه و شهرداری ایلام بابیان اینکه کل معابر ایلام 300 کیلومتر است، خاطرنشان کرد: خدمات‌دهی در شهر ایلام فقط به 2 کیلومتر خلاصه شده و آن‌هم به دلیل تجمع بانک‌ها، مراکز پزشکی، سنتی، مواد غذایی در هسته شهر بوده و مردم برای تأمین نیازهای خود به آن نقطه هجوم می‌برند، پس باید هم موجب ترافیک شود.

 

لطفی‌زاده ادامه داد: طبق آمار و تحقیقات انجام‌گرفته بالاترین آمار تردد در مرکز شهر یعنی میدان سعدی مربوط به امور پزشکی بوده به صورتی که 501 سفر در ساعت برای خدمات پزشکی است و روزانه حدود 3 هزار و 200 تردد به خاطر دریافت خدمات پزشکی تردد می‌کنند.

 

وی ادامه داد: آمار مذکور به ما نشان می‌دهد که اگر پزشکان حوزه میدان سعدی به خارج از مرکز شهر انتقال پیدا کنند، بار اصلی ترافیک کاهش پیدا می‌کند، پس باید ناحیه صنوف مختلف در اطراف شهر و مکان‌های مناسب ایجاد شود تا تمرکززدایی از مرکز شهر ایلام برداشته شود.

 

مدیر گروه عمران کانون همیاری دانشگاه و شهرداری ایلام با اشاره به اینکه باید ناحیه بندی برای صنوف مختلف تعریف شود و اگر فقط این تصمیم برای دو صنف مانند پزشکی و میوه و تره‌بار فروشان در مکان‌های اطراف شهر ایجاد شود، بسیاری از مشکلات ترافیکی شهر ایلام حل خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه خیابان‌های ایلام تعریف شده سال 1340 هستند، بیان کرد: در قدیم که خیابان‌های شهر ایلام تعریف شده‌اند برای مثال در خیابان فردوسی که الآن بار اصلی ترافیک را بر دوش می‌کشد فقط 5 مورد خدمات ارائه می‌کرد و برای مثال "مغازه خواروبارفروشی حاج ماشاءالله"، "بستنی آ‌تقی"، "قنادی عسگری" و "گاراژ مراد بیگی" بوده و مردم فقط برای این امور از این خیابان تردد می‌کردند اما امروز باید بیش از 400 نوع خدمات ارائه بدهد که دیگر جوابگو نیست.

این کارشناس ارشد عمرانی شهری بابیان اینکه مراکز خدمات‌دهی در روز باید بر اساس نیاز شهروندان 400 نوع خدمات ارائه دهند، افزود: ناحیه بندی‌ها باید صوری صورت بگیرد، شهروندان بتواند راحت 400 نوع خدمات دریافت کند نه اینکه فقط یک یا دو خدمات در آن ارائه شود تا مردم دیگر به مرکز شهر مراجعه نکنند.

مدیر گروه عمران همیار دانشگاه و شهرداری ایلام با تأکید بر اینکه تعریض خیابان آیت‌الله حیدری باید سرعت بگیرد، افزود: شورای شهر و شهرداری به این خیابان که یکی از اصلی‌ترین محل تردد خودروها شهر ایلام است، توجه جدی کنند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز