مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام:۵۰ درصد بارش‌ها هرزآب می‌شود

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
‌مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: سالانه حدود 430 میلیارد مترمکعب در کشور بارش داریم که تقریباً 295 میلیارد مترمکعب از این حجم سرمایه‌ی عظیم به‌صورت هرزآب از دست می‌رود.

 

«خیرالله آذرکردار» با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: در چند سال اخیر خشکسالی‌ها باعث شد که قسمتی از جنگل‌های استان آسیب ببینند که این خشکیدگی یک بازتاب جهانی داشت و به دنبال آن گروه‌های مختلف علمی، پژوهشی و تحقیقاتی بر روی این معضل مطالعه کردند و حتی سازمان‌های بین‌المللی همچون فائو هم از این جنگل‌ها بازدید کردند که راهکاری برای جلوگیری از خشکیدگی و نجات درختان بلوط ارائه دهند که بعد از حدود چهار سال راهکارهایی ارائه شد.

وی ادامه داد: پس از بازدید رییس‌جمهور از جنگل‌های استان و مشاهده وسعت خشکیدگی و اهمیت این جنگل‌ها اعتباری برای جلوگیری از خشکیدگی اختصاص یافت که سهم ایلام از این اعتبار اختصاص‌یافته 7.6 میلیارد تومان معادل 40 درصد از کل اعتبار 12 استان حوزه زاگرس است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام بابیان اینکه در نهایت برای نجات بلوط سه راهکار نهال‌کاری، عملیات بهسازی و پرورشی جنگل و سامانه‌های آبگیر تعریف شد، خاطرنشان کرد: برای امسال در بخش نهال‌کاری 3700 هکتار نهال‌کاری مثمر داریم که حدود 40 درصد آن انجام ‌شده و مابقی تا پایان سال انجام می‌شود.

وی گفت: در عملیات ملی پیشگیری، کنترل و مقابله با خشکیدگی درختان بلوط با هدف حذف درختان بیمار و آفت‌زده و همچنین سالم‌سازی جنگل با مشارکت مردم در تمام شهرستان‌های استان با مساحتی معادل 11 هزار هکتار زیر نظر کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در حال داریم و تا امروز 58 درصد آن انجام شده است.

آذرکردار ادامه داد: پروژه سوم برای جلوگیری از خشکیدگی درختان جنگل‌های زاگرس اجرای سامانه‌های آبگیر است، زیرا یکی از دلایل خشکیدگی درختان از دست رفتن هرز آب‌ها‌ست که موجب فرسایش خاک و لخت شدن ریشه درختان می‌شود. برای جلوگیری از این عارضه با ایجاد سطوح آبگیر باران هرز آب‌ها را در پای درختان جمع تا به زمین نفوذ کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خاطرنشان کرد: درمجموع اعتبارات تخصیص داده‌شده در سایر بخش‌ها نیز امسال روی‌هم برای جنگل‌کاری 22 هزار هکتار تعهد داریم و در این مورد بر مناطق جنوبی استان که قطب نهال‌کاری است، بیشتر تمرکز داریم و تا هفته قبل 6500 هکتار نهال کاشت شده است.

 

 

آذرکردار با اشاره به اینکه ایران در منطقه خشکی قرار گرفته و باید خود را با این شرایط موجود وفق دهیم، گفت: وفق دادن با این جریان باید بر اساس استفاده بهینه از نزولات آسمانی باشد. متوسط بارش در ایران سالانه 270 میلی‌متر است که با احتساب مساحت کشور، سالانه حدود 430 میلیارد مترمکعب بارش داریم که تقریباً 295 میلیارد مترمکعب به صورت هرزآب از دست می‌رود و این یعنی از دست رفتن حجم عظیمی از سرمایه. ما سالانه از کل بارش فقط می‌توانیم 35 میلیارد مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی تغذیه کنیم و برای جلوگیری از هرز آب‌ها و تزریق سفره‌های آب زیرزمینی تنها با عملیات آبخیزداری ممکن است.

50 درصد بارش‌ها هرزآب می‌شود

وی تصریح کرد: استان ایلام با میانگین بارش سالانه 450 میلی‌متر که حدود 1.5 برابر میانگین کشوری است، در مجموع سالانه 9 میلیارد مترمکعب در استان بارش داریم که متأسفانه 4.5 میلیارد آن از دسترس خارج می‌شود و خروج این حجم از هرز آب‌ها که معادل 50 درصد کل بارش است، سالانه حدود 46 میلیون تن فرسایش خاک را با خود به همراه دارد. فرسایش این خاک یعنی سالانه معادل 10 هزار هکتار زمین زراعی که تخریب می‌شود، لذا برای جلوگیری از آن باید با عملیات آبخیزداری آن را کنترل کرد. باید بتوانیم از این مقدار حداکثر استفاده را ببریم، درصورتی‌که ما بهترین دشت‌های حاصلخیز را از نظر زراعی داریم که با کنترل این هرز آب‌ها می‌توان در سفره‌های زیرزمینی را از آنها تغذیه کرد.

آذرکردار با بیان اینکه بیش از 1200 حلقه چاه بر روی دشت‌های مهران و دهلران وجود دارد، افزود: به‌شدت از این چاه‌ها برداشت می‌شود که در چند سال آینده اگر این روند ادامه یابد و فکری برای تغذیه آن نکنیم، با پدیده سوبسیدان‌(فرونشست) مواجه می‌شویم که در این بخش پروژه‌ای را تهیه کردیم و مورد توجه مسئولین و استاندار قرار گرفته و به دنبال اعتبار آن هستیم. 40 میلیارد برای فاز اول آن پیش‌بینی کردیم که حدود 300 میلیون مترمکعب از آب‌ها را به سفره‌ها با اجرای این پروژه تغذیه کنیم.

وی ادامه داد: 6 رودخانه که از یال کبیرکوه سرچشمه می‌گیرند و از استان خارج می‌شوند، سالانه 3.2 میلیارد مترمکعب آب را خارج می‌کنند که در نظر داریم با کارهای آبخیزداری، حفاظت بیولوژیکی، بذرکاری و بذرباشی، کنترل هرز آب‌ها و با احداث سازه‌های آبخیزداری بخشی از این آب‌های از دست‌رفته را کنترل کنیم.

متخصصین جنگل، نسخه بپیچند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در مورد حذف سرشاخه‌ها که اخیراً با مخالفت اعضای هیئت‌علمی دانشگاه ایلام مواجه شده است، گفت: بعد از بازدید کارشناسان فائو نهایتاً نظرشان بر جمع‌آوری سرشاخه‌ها بود که مایه آلودگی بقیه درختان نشود و اکنون با دستور شورای عالی فقط تاج درختان قطع می‌شود و دیگر قطع کامل درخت را نداریم. 

وی گفت: ما ارگان اجرایی هستیم، آنچه را به ما ابلاغ می‌شود را اجرا می‌کنیم و باید متخصصین جنگل به ما نسخه کنند و ما آن را اجرا کنیم. متأسفانه در جلسه‌ای که با اساتید دانشگاهی داشتیم، به اجماع نرسیدند که ما درنهایت سرشاخه‌ها را قطع کنیم یا نه. درمجموع اساتید دانشگاه گفتند که شتاب‌زده نمی‌توان نظر داد و باید مطالعه کرد. ما تا کی باید منتظر بمانیم مطالعه جواب بدهد، چون هشت سال است جنگل‌های زاگرس با بحران مواجه شده است. هرگاه متخصصین جنگل به این نتیجه رسیدند که خلاف است، مکتوب اعلام کنند اما تا امروز چنین نظر مکتوبی اعلام‌نشده است.

آذرکردار گفت: با زمین‌خواران منابع طبیعی برخورد می‌کنیم و با تشکیل پرونده متخلفان را به قوه قضاییه معرفی می‌کنیم و چندین پرونده هم در قسمت هانیوان ایلام وجود دارد که به دادگاه معرفی شدند و مراجع قانونی با این متخلفان برخورد لازم را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه جاده‌سازی‌ها و انتقال خطوط گاز به هر نحوی وجود دارد، گفت: اگر جایی راه‌سازی و سدسازی صورت گیرد، بخشی از منابع طبیعی تخریب می‌شود، قبل از اجرا ما برآورد خسارت می‌کنیم و در سال بعد به‌عنوان جبران خسارت وارده به منابع طبیعی بودجه‌ای داده می‌شود که اداره منابع طبیعی این بودجه را در جهت توسعه احیا جنگل‌ها هزینه می‌کند.

وجود 140 هزار کانون بیابان‌زایی در ایلام

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه 425 هکتار اراضی بیابانی در 4 شهرستان دهلران مهران و آبدانان و ایلام داریم، خاطرنشان کرد: درمجموع 140 هزار کانون بیابان‌زایی داریم که برای مبارزه با بیابان امسال هزار هکتار جنگل‌کاری در دهلران داریم و در منطقه مهران نیز طرح جام را که جزیی از طرح‌های بیابان‌زدایی است را ادامه می‌دهیم. 

به گفته وی، آمادگی تعامل را با عراق در بحث نهال‌کاری و تولید نهال داریم و تفاهم‌نامه‌هایی با استانداران میسان و واسط صورت گرفته و شرایط برای کار فراهم است، زیرا تولید نهال ما بیش از مقدار نیاز خودمان است و کماکان منتظر تصمیم‌گیری طرف عراقی هستیم.

 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 13روز