دوشنبه 5 اسفند 1398

مردم زلزله زده مورموری همچنان در انتظار خانه/ بانک‌ها شرمنده مردم شدند

در حالی که حدود پنج ماه از زلزله بخش مورموری واقع در شهرستان آبدانان می گذرد روند ساخت و ساز و اعطای تسهیلات به مردم مطلوب نیست و به کندی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مردادماه سال جاری بود که زلزله ۶.۲ ریشتری بخش مورموری از توابع شهرستان در جنوب استان ایلام را لرزاند و بعد از آن نیز بیش یک هزار و ۵۰۰ پس لرزه در این بخش به وقع پیوست که باعث وارد آمدن خسارات زیادی به بخش های مختلف شهرستان آبدانان و حتی شهرستانهای دره شهر و دهلران در نزدیکی این شهرستان شد.

بخش عمده خسارت ها به منازل مسکونی مردم مورموری وارد شد. مسئولان متعدد کشوری و استانی در روزهای اولیه پس از زلزله وعده های زیادی برای حل مشکلات و به خصوص ساخت خانه و اعطای تسهیلات مسکن دادند اما اکنون با گذشت بیش از پنج ماه از زلزله و وعده مسئولان، روند ساخت و ساز و بازسازی ها به کندی پیش می رود.

در این زلزله منازل مردم زلزله شهرستان آبدانان، دهلران و دره شهر از صفر تا ۱۰۰ درصد خسارت دید که در این بین با بررسی های کارشناسان بر مبنای میزان تخریب تسهیلات برای هر واحد مسکونی در نظر گرفته شد.

همه مراحل و شرایط لازم برای ساخت و ساز های جدید بعد از کش و قوس های فراوان و البته تصویب ۱۶۵ میلیارد ریال اعتبار دولت مهیا شد اما بازهم برخی مسئولان و به خصوص بانکها تا نوبت به اعطای تسهیلات و صدور پروانه شد بدقولی کردند به طوری که مردم برای ساخت و ساز و دریافت تسهیلات و پروانه های ساخت با چالش های اداری زیادی مواجه اند.

از مورموری خبر می رسد که با توجه به اینکه دولت تسهیلات مناسبی را برای جبران خسارات وارده در نظر گرفته و متقاضیان وام های تعمیرات و ساخت و ساز هم توسط ستاد بازسازی به بانک ها معرفی شده اند اما تاکنون برخی بانک ها به ویژه در آبدانان برای معرفی شدگان وام تعمیرات بخش کلات مورموری هیچ گونه تشکیل پرونده ای نداده و این در حالی است که اقساط وام تعمیراتی که قرار بوده توسط یکی از بانک های مورموری به خسارت دیدگان پرداخت شود، هم پرداخت نشده است.

گلایه های مردم مورموری از نحوه اعطای تسهیلات

اهالی شهرستان مورموری این روزها نسبت به کندی روند اعطای تسهیلات و ساخت و سازها گلایه دارند که از جمله آن می توان به پیچ و خم های اداری برای گرفتن تسهیلات در یکی از بانکهای عامل بخش دشت عباس دهلران اشاره کرد.

اهالی شهرستان مورموری این روزها نسبت به کندی روند اعطای تسهیلات برای ساخت و ساز خانه های تخریب شده خود گلایه دارند. در حالی که مسیرهای پر پیچ و خم اداری و کارشکنی برخی بانکهای عامل در روند ارائه تسهیلات، ساخت و ساز در مناطق زلزله زده را کنده کرده، عدم حضور مسئولان کشوری و استانی در این مناطق و عدم نظارت بر کار بانک ها و ساخت و ساز منازل تخریب شده باعث شده مردم با حجم زیادی از مشکلات تنها بمانند.

این در حالی است که علاوه بر معضل ساخت و ساز، مشکلات زیرساخت های این مناطق هم که در این زلزله آسیب دیده بودند هنوز رفع نشده است.

ایلام

وعده هایی که اجرایی نشد

محمدرضا مروارید در تاریخ ۱۷ آذرماه سال جاری در نشست ستاد بحران ایلام تاکید کرد: باید آخرین وضعیت روند ساخت و سازها در مناطق زلزله زده بخش مورموری به صورت مستمر پیگیری و مشکلات موجود برطرف شود.

بانک ها می توانند برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۳۸۰ میلیون ریال از تضمین سفته استفاده کنند.استاندار ایلام در ادامه از بانک های عامل استان خواست که به صورت هفتگی گزارش پرداخت تسهیلات به مردم مناطق زلزله زده آبدانان و دهلران به استانداری ایلام را در دستور کار خود قرار دهند.

وی افزود:  بانک ها می توانند برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۳۸۰ میلیون ریال از تضمین سفته استفاده کنند.

استاندار ایلام ادامه داد: همچنین بر اساس مصوبه هیات وزیران، بدهی گذشته افراد در پرداخت تسهیلات جدید برای بازسازی مناطق زلزله زده باید ملاک عمل قرار نگیرد.

بانکهای عامل همکاری نمی کنند

مجید عسگری فرماندار شهرستان آبدانان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: زلزله مورموری باعث به بار آمدن خسارت های فراوانی در سطح شهرستان شد که یکی از مهمترین بخش های خسارت دیده، واحدهای مسکونی مردم بود.

وی بیان داشت: طی این مدت دولت مسئولان استانی تلاش زیادی برای حل مشکلات کرده اند و با تخصیص اعتبارات لازم شرایط لازم را برای ساخت و بهسازی واحدهای مسکونی مردم فراهم کرده اند.

ایلام

این مسئول عنوان کرد: هم اکنون کار ساخت و سازها و همچنین بهسازی منازل با همکاری همه دستگاه های اجرایی به خوبی پیش می رود و گله مردم فقط از بانکهای عامل برای اعطای تسهیلات است.

عسگری اظهار داشت: با پیگری های انجام شده خوشبختانه مشکلات مردم با بانکها در حال کم شدن است و امیدواریم روند کندی که قبلا وجود داشت حل شود و تا پایان سال شاهد اتمام بازسازی بخش مورموری باشیم. با پیگری های انجام شده خوشبختانه مشکلات مردم با بانکها در حال کم شدن است و امیدواریم روند کندی که قبلا وجود داشت حل شود و تا پایان سال شاهد اتمام بازسازی بخش مورموری باشیم.

فرماندار شهرستان آبدانان اظهار داشت: طبق دستور العمل ابلاغی از طرف معاون اول رییس جمهوری، بدهکاری قبلی مردم از بانک ها، مانع دریافت تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده نمی شود و مدیران موسسات مالی موظفند با نادیده گرفتن تسهیلات قبلی مراجعه کنندگان، نسبت به پرداخت وام مورد نیاز آنان اقدام کنند.

وی عنوان کرد: با مسئولان ارشد بانکها درخواست می کنیم که در زمینه اعطای تسهیلات همکاری بیشتری مردم در جهت بازسازی داشته باشند تا ساخت و سازها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

فرماندار شهرستان عنوان کرد: عملیات بهسازی و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده و تخریب شده در زلزله نیز در حال انجام است و امیدواریم تا قبل از پایان سال این عملیات به پایان برسد.

وی عنوان کرد: سه هزار و ۸۰۰ واحد بر اثر زلزله به‌طورجدی آسیب‌دیده و در درجه نوع اول قرار دارند که برای هر واحد تخریبی، میزان ۲۵۰ میلیون ریال وام ساخت و ۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض معیشتی در نظر گرفته‌ شده است.

ایلام

عسگری اظهار داشت: در بخش کلات از شهر مورموری نیز شش واحد آموزشی بهسازی و ساخته می‌شوند که امیدواریم تا حدود زیادی این بخش به سمت توسعه پیش برود و دولت ضمن پرداخت هزینه تخریب و آوار برداری واحدهای احداثی، نظارت فنی و پروانه ساخت آنها را نیز به صورت رایگان انجام می دهد.

مشکلات عمده مورموری هنوز حل نشده است

در کنار ساخت و سازها هنوز بخش مورموری دارای مشکلات اساسی به خصوص در بخش راه، درمان و...است و جاده های منتهی به این بخش متاسفانه هنوز شاهد تصادفات زیادی است.

زیرساختهای اساسی بخش مورموری هم مانند آب و برق هنوز با مشکلات فراوان مواجه است و خسارات وارده باه این بخش ها به طور کامل بر طرف نشده است.

این در حالی است که کم شدن رفت و آمد مسئولان ارشد کشوری و استانی به این بخش و کاهش نظارت ها روند حل مشکلات مردم را کند کرده است که در صورت نظارت به طور قطع ساخت و سازها شتاب بیشتری می گیرد.

نظرات ارسال نظر