در میزگرد ایسنا مطرح شد؛هدفمندی یارانه‌ها عامل مرگ قطعی صنعت بیمار ایلام

1420355032421_13813.jpg                        

‌در میزگردی که با حضور رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی، معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام و یکی از فعالان در شهرک صنعتی و مدیرکل شهرک‌های صنعتی برگزار شد، وضعیت صنعت مورد بررسی قرار گرفت.

 

مشکلاتی که بانک‌ها برای صنعت به وجود آورده‌اند، تا عدم نیازسنجی توسط فعالان عرصه‌ی صنعت و سوء مدیریت آن‌ها و نداشتن دانش فنی مواردی بود که بررسی شد، در این راستا مدیرکل شهرک‌های صنعتی معتقد است برخی مشکلات به دلیل نداشتن تجربه در این زمینه است، به‌نحوی‌که نسل اول صنعت ما در استان دچار مشکل شدند، چون هیچ نداشتند، نسل دوم موفق نبود و نسل سوم نمونه‌های موفقی دارند.

 

 

«شعبان فروتن» رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت صنعت استان با محوریت شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های ما، بحث تولید و سرمایه‌گذاری در استان است و در کنار این مسائل، بحث مشکلات واحدهایی که سال‌های سال است، بلا‌تکلیف مانده‌اند و متأسفانه هیچ‌کسی هم نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند و این وضعیت در دولت گذشته و دولت کنونی وجود دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه قول مسئولان در گذشته و حال فعلاً عملی نشده است، افزود: نباید برخی مدیران بومی جبهه بگیرند و احساس کنند که ما در مقابل آن‌ها ایستادگی کرده‌ایم و یا کس خاصی مدنظر است، الا چنین بحثی نیست و در واقع بحث اصلی، مشکلاتی است که از سال‌ها پیش گریبان‌گیر بخش خصوصی استان شده است.

فروتن اضافه کرد: در سال‌های گذشته و در دولت قبلی به یاد داریم که چه قول‌هایی به بخش تولید داده و عملی نشد، به‌طوری‌که یک زمانی می‌گفتند در استانی مانند ایلام که استان کوچکی است، آقای فلانی چون خانواده پول‌دار و با اصالتی است، کارخانه‌ای احداث کرده است، یعنی هیچ‌وقت فرد کم سرمایه و کم‌تجربه‌ای نتوانسته کارخانه‌ای ایجاد کند، کسانی به دنبال کارخانه بودند که از خانواده‌های بزرگ و پولدار محسوب می‌شدند و نباید فراموش کرد که افرادی که در دهه 60 و 70 واحد تولیدی ایجاد کردند، از آبرو و سرمایه خود مایه گذاشتند و حتی تجربه کافی نیز در این زمینه وجود نداشت و اگر به سازمان بازرگانی وقت مراجعه می‌شد، بدون مشورت مجوز تأسیس کارخانه داده می‌شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با اشاره به اینکه در آن زمان افراد از سرمایه شخصی خود مایه می‌گذاشت و به دنبال استفاده امروزی از تسهیلات بانکی نبودند، تصریح کرد: الآن فردی 2 میلیارد تومان بدهکار است، درصورتی‌که اصل وامش 200 میلیون تومان بوده که به دلیل معوقات و عدم فعالیت به این حد رسیده است، یعنی چیزی که در حال حاضر مردم را نابود کرده و بخش صنعت و خصوصی را از بین برده به نظرم بانک‌ها هستند.

وی ادامه داد: حقیقتاً بانک‌ها امروز کار بنگاه‌داری انجام می‌دهند و اگر بانک وظیفه اصلی‌اش که بانکداری است را انجام دهد، قطعاً مشکلات تولید ما حل می‌شود.

فروتن خاطرنشان کرد: در کدام کشور بالای 12 درصد سود تسهیلات بانکی دارند؟ ولی ما تا 30 درصد نیز سود می‌دهیم، مگر یک واحد تولیدی با سود 25 و 30 درصد می‌تواند هم قسط خود را پرداخت کند هم تولید کند و هم اشتغال‌زایی داشته باشد و بعضاً اگر دیرکرد اقساط داشت، جریمه را نیز پرداخت کند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با بیان اینکه اگر این وضعیت در دولت تدبیر و امید چاره‌اندیشی نشود (در دولت گذشته بخش خصوصی تحریم بود و می‌گفتیم با آمدن دولت تدبیر و امید این تحریم‌ها شکسته می‌شود، ولی احساس می‌کنم در این دولت نیز خلع سلاح می‌شویم) مشکلات ما چند برابر و سنگین‌تر خواهد شد، تأکید کرد: انتظار داریم در این دولت با توجه به عنایتی که به تولید و بخش خصوصی دارد به صنعت کمک کند.

‌وضعیت کنونی صنعت استان مطلوب نیست‌

وی با طرح این سؤال که آیا دولت نمی‌تواند جلوی بانک‌ها که مردم را نابود کرده‌اند، بگیرد؟ تأکید کرد: متأسفانه الآن در کنار بانک‌ها و موسسات مالی خصوصی جدیداً فروشگاه دایر می‌کنند، پس جایگاه تولید و صنعت کجاست؟ از رسانه‌ها انتظار داریم که شجاعانه برخورد کنند و آنچه را می‌بینند، بیان کنند.

فروتن با اشاره به اینکه بارهای بار این قضیه را برای مسئولان استان مطرح کرده‌ایم که مدیران بانک‌های ما اختیار چندانی ندارند، عنوان کرد: 8 سال پیش به ما گفتند که جریمه و دیرکرد تسهیلات واحدهای تولیدی بخشوده می‌شود و بنده و سایر دوستان بنا به این قول مسئولان به دنبال پرداخت اقساط نرفتیم و ‌گفتیم که دولت می‌بخشد، ولی 8 سال گذشت هنوز خبری نیست.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان وضعیت کنونی صنعت و تولید در استان را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: انتظاری از مدیریت بومی استان برای حل همه این مشکلات نداریم، ولی اگر بتوانیم در سطح ملی مشکلاتمان را منعکس کنیم شاید فرجی حاصل شود، یک‌زمانی می‌گفتند که استان‌هایی مانند ایلام و سیستان و بلوچستان، جرائم و سود دیرکرد را ببخشید و فقط اصل وام را بگذارید، پیگیری کردیم، ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم که امید واحد تولیدی ما به بخشش جرائم است.

وی بابیان اینکه اگر از خارج از استان نیز سرمایه‌گذار بیاوریم، به واحدهای تولیدی مراجعه می‌کند که بعد از بررسی اقساط پرداختی بانکی به ارقام میلیاردی می‌رسند و از آمدنش پشیمان خواهد شد، تصریح کرد: اگر آن جرائم بخشوده شود، سرمایه‌گذار نیز ورود خواهد کرد، ولی با این وضعیت آیا سرمایه‌گذاری پیدا می‌شود که بخواهد در بدهی و معوقات بانکی یک واحد صنعتی بدهکار، سرمایه‌گذاری کند؟

چرا فشار بانک‌ها آن‌قدر زیاد است که تولیدکننده ما دست به خودکشی می‌زند؟

فروتن اضافه کرد: چرا تولیدکننده ما باید آن‌قدر از جانب بانک‌ها مورد فشار قرار گیرد که با وجود همه اعتقادات دست به خودکشی بزند؟ بانک‌ها امروز خیلی از تولیدکنندگان ما را تحت‌فشار قرار داده‌اند، دولت گذشته نتوانست در بانک‌ها نفوذ پیدا کند، احساس می‌کنم این دولت نیز نمی‌تواند با این بانک‌ها کاری کند، با این وضعیت سود بانکی واحدهای تولیدی ما نمی‌توانند مانند ترکیه و چین در کشوری مانند عراق سرمایه‌گذاری و تولید داشته باشند‌.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با اعلام اینکه سود تسهیلات بانکی قدرت رقابت را از تولید‌کننده ما گرفته است، گفت: بازار عراق برای ما یک فرصت بسیار بزرگ است، ولی ما بی‌نصیب هستیم، یک واحد تولیدی با دست‌خالی نمی‌تواند در مسیر تولید قرار گیرد و روندی ادامه‌دار داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه واحد تولیدی در استان وجود دارد که سرمایه‌گذار در آن سرمایه‌گذاری کند، ولی متأسفانه سرمایه در گردش ندارد و اگر هم بخواهند وام بگیرند ضمانت‌های کلان از آن‌ها می‌خواهند که بعد از استعلام به دلیل اقساط معوق به‌عنوان بدهکار بانکی شناخته می‌شوند و از دریافت تسهیلات محروم می‌شوند، افزود: دارنده این‌گونه واحدهای تولیدی درگذشته هر چه داشته در ضمانت بانک قرار داده است.

جایگاه تولیدکننده کجاست؟

فروتن اظهار کرد: سوء مدیریت برخی از واحدهای تولیدی نیز دخیل بوده ولی دلیل اصلی آن این است که بانک همراهی نکرده است، بانک قبل از اینکه وام بدهد بخشی از پول را به‌جای اقساط معوق قبلی‌اش برمی‌دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با بیان اینکه خیلی از واحدهای تولیدی در استان با سرمایه در گردش کمی می‌توانند دوباره به مدار تولید بازگردند، عنوان کرد: در مرحله اول عمده تقصیرات بر عهده بانک‌ها است که همراهی درستی با تولیدکننده و صنعتگر ندارند و اگر می‌خواهیم کسب‌وکار مردم رونق داشته باشد و تولید ما رونق بگیرد، باید بانک‌ها کمک کنند، ولی با این وضعیت، مدیر یک دستگاه اجرایی نمی‌تواند دست‌خالی کمک کند.

واحدهای تولیدی مشکل‌دار به چرخه تولید برگردند

وی گفت: تا به یک واحد تولیدی پول تزریق نشود امکان کار کردن وجود ندارد‌، مرز مشترک با عراق داریم، ولی فایده چندانی برای ما نداشته است، مشوق‌های صادراتی یک‌زمانی محرک خوبی برای تولید و صادرات بودند، ولی متأسفانه از سال 89 قطع شد و حل این مشکل نیازمند عزم جدی دولت است و هیچ‌کس بدون این مشوق‌ها نمی‌تواند کاری انجام دهد.

فروتن تصریح کرد: واحدهای تولیدی ما حکم جلب برایشان صادرشده‌ یا اموالشان مصادره شده است، کشور ما به حدی ذخایر و برکت دارد، ولی نمی‌دانم چرا ما نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم، چرا نتوانسته‌ایم از مرز مهران برای رونق تولید استفاده کنیم؟ بانک خیلی از واحدهای تولیدی ما را برای پرداخت سرمایه در گردش قبول ندارد، چون قسط معوق دارند، کمک بانک‌ها یک‌طرفه است و در قراردادهای منعقده در شرایط اعلام‌شده فقط بانک اختیار دارد، اما مشتری هیچ‌گونه اختیاری ندارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با اشاره به اینکه مدیریت ارشد بومی استان یک فرصت بسیار بزرگ برای استان است، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته مخصوصاً در دهه 60 فقط کسانی تولیدی داشتند که سرمایه‌ای در اختیارشان بود ،ولی امروز مراحل مختلفی دارد و در سال‌های گذشته برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی مشورتی در کار نبود و دولت می‌تواند بستری فراهم کند که واحدهای تولیدی مشکل‌دار را دوباره به چرخه تولید بازگرداند.

 

 

تولید در ایلام ساده‌ نیست

«محمدنقی رحمتی» عضو هیئت‌علمی دانشگاه، تولیدکننده و از فعالان شهرک صنعتی ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: ما 3 بخش اقتصادی خدماتی، بازرگانی و تولیدی داریم و واقعیت این است که تولید سخت‌ترین قسمت این 3 بخش است و وقتی‌که ما تولید می‌کنیم باید کار بازاریابی نیز بلد باشیم و باید بدانیم که چگونه محصول‌مان را بفروشیم و اگر به نظام‌های بازاریابی رجوع کنیم، اولین بحث آن تولید و بعدازآن فروش قرار دارد، ولی در حال حاضر بازاریابی اجتماعی مطرح است که علاوه بر اینکه محصول را می‌فروشید باید بتوانید رضایت و خشنودی مشتری را نیز به دست آورید.

وی با بیان اینکه کار تولید سخت است و هرکسی نمی‌تواند تولیدکننده باشد، افزود: کتمان نمی‌کنم که بخش عمده عدم رونق تولید در استان تسهیلات بانک‌ها هستند، به نظرم زمانی که ما کار می‌کنیم، باید با علم به این قضیه کارکنیم که بانکی وجود ندارد، یعنی ما داریم سرمایه‌گذاری می‌کنیم و آن سرمایه باید در نقطه سربه‌سر حاشیه ایمنی بالایی داشته باشد.

رحمتی اضافه کرد: تولید در ایلام با تهران متفاوت است، به‌عنوان‌ مثال اگر دستگاهی در ایلام خراب شد تا مکانیک از تهران بیاید 2 روز تولید متوقف می‌شود، ولی در آنجا این‌گونه نیست، برای تولید در ایلام باید همه جوانب کار در نظر گرفت.

این تولیدکننده و فعال شهرک صنعتی ایلام با اشاره به اینکه در هر شهری که تولید صنعتی وجود داشته باشد، موفقیت نیز وجود دارد، تصریح کرد: اگر اعتبارات دولتی از استان گرفته شود، نمی‌توانیم کاری کنیم، چراکه کسی که 20 درصد سرمایه دارد و به امید 80 درصد تسهیلات وارد میدان شود، نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

وی خاطرنشان کرد: در ایلام می‌توان ایرادات فراوانی از تولید گرفت که ازجمله آن می‌توان به عدم مشورت‌پذیری اشاره کرد، چراکه مدیریت در ایلام متفاوت است، کسی که بخواهد وارد چرخه تولید شود، باید از دیگرانی که هستند، بپرسد و کمک بگیرد، درصورتی‌که این‌گونه نیست.

جای کارگر و کارفرما عوض شده است‌

رحمتی با بیان اینکه در ایلام نسبت کارفرما به کارگر عوض شده و کسی دوست ندارد، برای دیگران کار کند و همه دوست داریم فقط برای خودمان کار کنیم، تأکید کرد: خیلی از مزیت‌های رقابتی در ایلام وجود ندارد، باید کالایی تولید کرد که آوردنش از تهران سخت باشد و در اینجا این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که چرا انبوه‌سازان ساختمانی در ایلام موفق هستند؟ چون نمی‌توان این کالا را از تهران بیاورند، باید در صنایعی سرمایه‌گذاری کنیم که در آن مزیت داشته باشیم.

وی ورود سرمایه‌گذار برای تولید در ایلام بدون داشتن مزیت سخت و امکان‌ناپذیر دانست و گفت: شهرک صنعتی ما هنوز آسفالت نیست و زیرساخت ندارد چه برسد به سایر مؤلفه‌های لازم در شهرک صنعتی.

این تولیدکننده و فعال شهرک صنعتی ایلام با اشاره به اینکه شهرک صنعتی ما مانند آپارتمانی است که ظرفیت 1 هزار نفر دارد ولی 10 نفر در ساکن هستند و باید شارژ کل آپارتمان را از آن 10 نفر بگیریم که امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: واحدهای تولیدی باید 3 نوبت کار کنند ولی در ایلام این‌گونه نیست در شهرک صنعتی ایلام از کمتر 10 درصد ظرفیت استفاده می‌شود.

رحمتی بابیان اینکه مسئولان شهرک صنعتی، آمار صحیحی را به مسئولان ارشد استان بدهند، تأکید کرد: همه مشکلات فقط بانک نیست، همه ما عاقل هستیم و اگر ما که نیت تولید داریم باید عدم استفاده از تسهیلات را نیز در نظر بگبریم و با سرمایه ادامه می‌دهیم، تولید با تسهیلات 20 تا 30 درصد سود بانکی در ایلام جوابگو نخواهد بود که اگر کسی وارد این چرخه نشود، خیلی سنگین‌تر است، حتی اگر کسی که ارثی به او رسیده است، نباید وارد صنعت و تولید استان شود، صاحبان واحدهای تولیدی در ایلام نباید ترس از تولید ایجاد کنند و راغبان را دور کنند.

«رضا محمدرحیمی» معاون امور صنایع و معادن صنعت، معدن و تجارت استان نیز در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت صنعت استان با محوریت شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: بعضاً طوری صحبت می‌شود که ما در یک مدینه فاضله‌ای هستیم که فقط صنعتگران گناهکارند و مشکل‌ دارند و این بازی را خراب کرده‌اند، درحالی‌که این‌گونه نیست.

 

صنعت در اولویت نیست

وی با اشاره به اظهارات مطرح شده در میزگرد گفت: بخش مسکن یک بخش سودده است، اما این‌همه تعهدات ایجادشده و پول از مردم گرفته‌شده و مردم همه هستی و نیستی خود را داده‌اند و هنوز هم واحد مسکونی آن‌ها تکمیل‌نشده است.

محمدرحیمی اضافه کرد: ما در این استان چیزی به اسم نیروگاه نداریم و هیچ‌کس هم از آن دم نمی‌زند، بنابراین فقط صنعت ما مشکل‌دار نیست. ما استانی هستیم با زیرساخت ضعیف و آهنگ توسعه کم و در بسیاری از بخش‌ها دچار مشکل هستیم که باید سعی کنیم همدیگر را کمک کنیم تا مشکلات حل شود و زنجیروار هم به هم وصل هستند که صنعت نیز یکی از این بخش‌هاست و ما احساس می‌کنیم که این استان اگر می‌خواهد به‌جایی برسد باید در مسیر توسعه قرار گیرد و قطعاً باید صنعت را در اولویت قرار دهد.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان بابیان اینکه اگر آن‌همه انرژی، فرصت و تسهیلات و منابع که مدیران ارشد برای کشاورزی گذاشته‌اند برای صنعت گذاشته می‌شد الآن وضعیت خیلی بهتر بود، تصریح کرد: کار این‌قدر بالا گرفت و آش این‌قدر شور شد که رییس‌جمهور وقت آمد و گفت که بااین‌همه کشاورزی و دامداری و عشایری از تسهیلات استفاده کنید و دامداری و دامپروری کنید، مشخص بود که خط درست و اطلاعاتی صحیحی از سوی مسئولان وقت استان به رییس‌جمهور داده نشده بود.

وی تصریح کرد: صنعت همیشه در استان در اولویت‌های دوم و سوم بوده که یک بخش از مشکلات به‌واسطه این امر بوده است، صنعت استان همیشه در حاشیه بوده است، پتروشیمی، نفت، معادن مگر صنعت نیستند؟ ولی اخیراً در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

صنعت می‌خواستم چکار؟

محمدرحیمی با اشاره به اینکه باید طوری صحبت شود که نگوییم صنعت به‌تنهایی مشکل دارد، ادامه داد: در اینجا دو بحث داریم، یکی ایجاد صنایع جدید و طرح‌های اجرایی و در دست اجرا و به بهره‌برداری نرسیده و دیگری واحدهای صنعتی که پروانه بهره‌برداری دارند و فرآیند سرمایه‌گذاری آن‌ها تمام شده است.

وی علت‌العلل مشکلات واحدهای تعطیل و مشکل‌دار استان را بخش بانکی دانست و یادآور شد: اگر بخواهیم خاکستری نگاه و بررسی کنیم بخش بزرگی از این جریان بر عهده بانک‌هاست، اگر از بانک‌ها هم بپرسید می‌گویند که این افراد از وضعیت خبر داشتند و وارد این میدان شدند، خیلی از واحدهای ما شرایط تسهیلات را مطالعه نکرده‌اند و فقط امضاء کرده‌اند، یعنی نخوانده‌اند که دار و ندار خود را به دست بانک می‌دهند و اگر مطالعه می‌کردند اصلاً وارد این وادی نمی‌شدند، من فرد آبروداری بودم، صنعت می‌خواستم چکار؟ آن مرحوم که آن اتفاق برایش افتاد فرد خیّری بود، زندگی خوبی داشت و وارد صنعت شد و جان و آبروی خود را از دست داد.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان خاطرنشان کرد: خیلی جمله «پناه‌برخدا» و «خدا کریم است» را از صنعتگران شنیده‌ام، بانک‌ها می‌گویند هر واحد فعالی که قسط معوق نداشته باشد تسهیلات می‌دهیم و واقعاً تسهیلات سرمایه در گردش هم می‌دهند، قضیه در اینجا مرغ و تخم‌مرغی می‌شود، واحد اول بدهی را بدهد تا من سرمایه در گردش را بدهم و واحد تولیدی می‌گوید تسهیلات بیاید تا من بدهی را بدهم.

هدفمندی یارانه‌ها موجب مرگ قطعی صنعت بیمار ایلام شد

محمدرحیمی عنوان کرد: در جاهایی هم مشکلات زیرساختی داریم، راه ما مشکل دارد، به شبکه ریلی وصل نیستیم ازنظر هوایی مشکل‌داریم، اتوبان نداریم، نیروگاه نداریم، در یک جای دیگر قوانین ما هم مشکل‌دارند، هدفمندی یارانه نفس‌های به شمارش افتاده واحدهای صنعتی ما را قطع کرد و آن‌ها را کشت، بسته‌های حمایتی کجا رفتند؟ دولت گذشته اصلاً به فکر تولید نبود، واردات مزید بر علت شد، تحریم، تورم، رکود تورمی همه این‌ها دست‌به‌دست دادند و بر صنعت تأثیر گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه چرا سود تسهیلات در ایلام و تهران یکسان است؟ چرا سهم آورده ما در ایلام مانند شهرهای برخوردار است؟ ادامه داد: ما تمام سرمایه و موجودی خود را به بانک می‌دهیم، ولی بانک خودکارهای خود را با سیم به گیشه بسته است، اندازه خودکاری به ارباب‌رجوع اعتماد ندارند، با این سیستم بانکی، ما به‌جای خوبی نمی‌رویم، بعد از بحث اختلاس بزرگ 3 هزارمیلیاردی، بانک‌های ایلام تسهیلات نمی‌دادند، وقتی دلیل را جویا شدیم، گفتند دستور داده‌اند.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان صنعت به معنای عام را واحدهای تولیدی شهرک صنعتی اعلام و عنوان کرد: واحدهای خارج از شهرک صنعتی، بخش زیادی از صنایع ما هستند که روی پای خود ایستاده‌اند مانند سیمان، گچ و غیره و آن‌هم به این دلیل است که در شهرک صنعتی قرار نگرفته‌اند و خیلی به چشم نمی‌آیند.

محمدرحیمی بابیان اینکه شهرک صنعتی ایلام را پیشانی صنعت استان نبینیم، گفت: واحدهای صنعتی مشکل‌دار استان در شهرک صنعتی ایلام هستند، در ایلام به مواردی برمی‌خوریم که مختص ایلام هستند و در هیچ کتاب اقتصاد و مدیریتی نوشته‌نشده است و البته واحد داریم این‌قدر حجم بدهی آن بالا رفته که دارایی‌هایش نمی‌تواند جوابگو بدهی‌هایش باشد.

بخشیده شدن جرائم و سود تسهیلات عملی شود

وی بابیان اینکه در ایلام تر و خشک باهم قاطی شده و تفکیک آن خیلی سخت است، تصریح کرد: در دولت گذشته کارهایی صورت گرفت ولی نتیجه نداد و در این دولت که تازه شروع کرده نیز کارهایی در حال انجام است و در سفر اخیر هیئت دولت به استان برعکس روال همیشه، ما همه واحدها را دعوت کردیم و همه مشکل‌دارها را نیز آوردیم و نخواستیم که یک فضای اتوکشیده را برای وزیر ترسیم کنیم که بعد از آن وزیر دستور داد که جرائم و سود جرائم تسهیلات بانکی واحدهای صنعتی استان بخشیده شود که اصل تسهیلات و سود روز اول 30 درصد آن پرداخت شود و مابقی تقسیط شود که اگر محقق شود کمک‌کار صنعت استان خواهد است و ما هم امیدواریم.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان آمار واحدهای فعال و غیرفعال استان را سیال دانست و اضافه کرد: واحدهای ما تک شیفت هستند مثلاً شن و ماسه شب کار نمی‌کند، واحد آجر فصل سرما کار نمی‌کند که در مجموع از 557 فقره پروانه بهره‌برداری 358 واحد فعال داریم و مابقی غیرفعال و یا نیمه فعال هستند.

محمدرحیمی با اشاره به اینکه واحدهای مشکل‌دار ما در داخل شهرک صنعتی ایلام هستند، تصریح کرد: مسیری که استاندار بومی ما آغاز کرده است، به دنبال کاری با اهداف بلند است که برای استان آبرو‌دار خواهد بود، نزدیک به نیم میلیارد دلار سرمایه آن‌ها ست ازجمله آن‌ها می‌توان به طرح استیل کُرد در دره‌شهر، فولاد مهران، ماءالشعیر شباب، طرح شمش ایوان و طرح مقاطع فلزی شباب اشاره کرد.

وی گفت: فضایی در حال شکل‌گیری است باید به سمت مثبتی برود، همیشه خط‌شکن‌ها تلفات زیادی می‌دهند که صنعتگران دهه 60 و 70 خط‌شکن بودند، در حال حاضر برای تأسیس واحد تولیدی دیگر طرح توجیهی نمی‌خواهند و همه‌چیز بر عهده بانک انداخته‌شده است، کارشناسان بانکی از طرح نوشت‌افزار تا شمش فولاد را موردبررسی قرار می‌دهند که این اشتباه است اخیراً فعالیت در این زمینه به سمت بانک صنعت و معدن کشانده شده که این امر تخصصی شود.

 

 

اساس ایجاد واحدهای تولیدی در ایلام شنیده‌هاست نه مطالعه و نیازسنجی

مهندس «سید جواد قوچی» تولیدکننده و از فعالان صنعتی شهرک صنعتی ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: اساساً ما در استان ایلام فاقد پیشینه صنعتی هستیم و اگر بخواهیم از ابتدا در نظر بگیریم ما صنعتگر نبوده‌ایم که به قول رییس‌جمهور سابق ما کشاورز و دامدار بوده‌ایم و بعدازآن نیز همه می‌دانند جنگ تحمیلی و خرابی‌ها و از بین رفتن زیرساخت‌ها پیش آمد و بدون توجه به زیرساخت‌ها و منابع و مزیت‌ها و حتی بدون توجه به امکانات، آمدیم یک‌دفعه گفتیم می‌خواهیم صنعتی شویم.

وی افزود: کسانی که تخصص صنعتی نداشتند یا از منابع مالی کافی برخوردار نبودند متقاضی تولید شدند، احداث صنعت بر اساس تقاضامحوری صورت گرفت یعنی کسانی به سازمان صنایع مراجعه کردند، گفتند چه طرحی دارید یا گفتند که شنیده‌ام که مثلاً فلان طرح خوب است بدهید تا اجرا کنیم.

قوچی اضافه کرد: کسانی که طرح‌ها را بررسی کردند به جرات می‌توان گفت که کارشناس نبودند و حتی کارشناسی رفتار نکردند تا اینکه ظاهراً چیزی به نام صنعت شکل بگیرد و مدیران آمار و ارقامی ارائه دهند و اگر بخواهیم ازنظر فنی نگاه کنیم مسائل مربوط به سازمان صنایع و معادن وقت، عدم توجه به مزیت‌های منطقه در زمان صدور مجوز و احداث واحدها (بدون توجه به مواد اولیه و نیروی انسانی، انرژی) صرفاً فقط یک مجوز صادر می‌شد و حالا نیز برای هرکدام از این‌ها پیشنهاد‌هایی وجود دارد‌.

این فعال صنعتی استان با اشاره به اینکه در آن زمان مسائلی ازجمله ایجاد واحدهای موازی، متعدد و بیش از نیاز بازار وجود داشت، ما واحد داشتیم که یا موفقیت نسبی داشته‌ یا اصلاً موفق نبوده، ولی پشت‌بند آن واحدهای متعدد دیگر نیز احداث‌شده است، خاطرنشان کرد: به ما می‌گویند که شما باید بازاریابی کنید ما هم نمی‌دانستیم، ولی شما که می‌دانستید چرا توجه نکردید، 8 کارخانه از یک محصول و بدون مزیت و مواد اولیه و نیروی انسانی ماهر ایجاد شد و فقط برای ارائه آمار بود.

اژدهای زرد چینی ما را بلعیده

وی بابیان اینکه بحث واردات محصولات نیز مشکل‌ساز بود و به عبارتی اژدهای زرد چین ما را نابود کرد و هر چه دلار نفتی داشتیم به آقایان چینی دادیم، عنوان کرد: عدم مشاوره و ارائه راهنمایی‌های صحیح به مجریان درروند احداث و اداره واحدها خصوصاً در انتخاب فنّاوری، ما اگر بپذیریم اقتصاد ما دولتی است، دولت سیطره پیداکرده بر اقتصاد و خودش سیاست‌گذار است، دولت مجری است، دولت راهنما است. اگر همه این موارد را دارد وظیفه راهنمایی درست را نیز بر عهده دارد و اگر بخش خصوصی مختار است که نیست آن موقع من مقصر می‌شوم، وقتی‌که همه تصمیم‌ها را دولت می‌گیرد، چرا مقصر هرگونه شکست بخش خصوصی معرفی می‌شود.

قوچی یادآور شد: بی‌توجهی به شکل‌گیری خوشه‌های صنعتی نیز در ایجاد این وضعیت صنعتی در استان دخیل است، ما خوشه صنعتی نداشته‌ایم، اصلاً چرا شرکت شهرک‌های صنعتی تشکیل شد؟ چرا در شهرک‌های صنعتی مشکلات بیشتری داریم؟ چون واحدهای کوچک با بضاعت کم در این شهرک‌ها وجود دارد. در شهرک، واحدهای هم‌صنف، همگن و هم‌سنخ در کنار هم از امکانات مشترک استفاده کنند، یعنی آزمایشگاه مشترک، بازاریابی مشترک و بعضاً مواد اولیه مشترک و خریدوفروش مشترک و خیلی مسائل دیگر و شرکت شهرک‌ها که مجری این امر است این خدمات را ارائه کند ولی این اتفاق نیفتاد چرا؟ چون اگر هر واحدی بخواهد این امکانات را فراهم کند هزینه‌ها بالا خواهد گرفت و نمی‌تواند پاسخگوی هزینه‌ها باشد و ناکام می‌ماند.

چرا امکان کار مشترک بین صنعتگران وجود ندارد؟

وی بابیان اینکه شهرک صنعتی‌ها فقط زمین و نهایتاً امکانات سخت‌افزاری آن‌هم به‌صورت نیمه ناقص ارائه شد، گفت: در کنار واحد من در سمتی همبرگر، از سوی دیگر اکسیژن، در طرف دیگر کابل و روبرویم واحد تولیدی شیر قرارگرفته است و با این اوصاف من چگونه با این واحدهای همسایه مشترک کار کنم؟ در شهرک صنعتی ایلام از نخودفرنگی وجود دارد تا موتور هواپیما که متقاضی دارد. هر کس از درمی‌آید می‌گویند بفرما، روز اول که سرمایه‌گذار آمد، همه آقایان باکت و شلوار و استقبال پذیرایی کردند، ولی همین‌که شکست خورد، همه انگشت‌ها به‌سوی او کشیده شد.

این تولیدکننده محور شکل‌گیری صنعت را بر پایه اشتغال و نه اقتصاد، اعلام و عنوان کرد: یکسری مسائل به ما برمی‌گردد ازجمله تعادل بین دارایی‌های جاری و ثابت، در شهرک صنعتی ایلام فقط سوله احداث‌شده و باید با نورافکن به دنبال ماشین‌آلات در این سوله‌های تاریک گشت، بلوکه کردن سرمایه‌های ثابت زیانی است که جبران نمی‌شود.

بانک‌های بی تعامل و سرمایه‌گذاران بی‌تمایل‌

قوچی تصریح کرد: بانک‌ها تعاملی با سرمایه‌گذاری در صنعت ندارند پس به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت صنعت نمی‌تواند موفق باشد، در ایلام پول کم نیست، سرمایه‌دار در ایلام کم نیست، ولی دوست ندارد در صنعت سرمایه‌گذاری کند. صنعت استان با گرفتن جمشید بسم‌الله درست نمی‌شود و تا زمانی که بانک‌ها خودشان تمایل نشان ندهند راه به‌جایی نخواهیم برد.

وی با اشاره به اینکه دولت در هر زمینه‌ای باید تاوان آن را بپردازد و کمک کند اظهار کرد: چرا در زمینهٔ مسکن این مشکل وجود ندارد؟ نهال نحیفی به نام صنعت کاشته می‌شود و بعد ازآن همه از شاخ و برگ آن بالا می‌روند، از مالیات گرفته تا بیمه و هنوز ثمر نگرفته سود دوران مشارکت می‌خواهند و با این اوصاف با این روند که پیش می‌رویم، گرمک نیز وارد می‌کنیم.

مدیران به دنبال بخشنامه‌ای برای نشدن‌

این فعال صنعتی شهرک صنعتی ایلام ادامه داد: اساس کار صنعت باید تغییر کند و در استان ایلام تنگ‌نظرها دخل صنعت استان و سایر مشاغل را آورده‌اند، بخشی از بیکاری امروز به دلیل مؤلفه‌های کلان و بخشی نیز به خاطر عملکرد خودمان است، در تیرماه امسال بخشنامه از وزارت صادرشده، ولی مدیر استانی آن را پنهان کرده است، جالب اینجاست که مدیر ما به دنبال بخشنامه‌ای است که بگوید این کار شدنی نیست و یا اگر 10 بخشنامه وجود داشته باشد که اجازه کار بدهد و تنها یکی مانع کار باشد آن‌یک مورد را ارائه می‌کند، در صورتی ما کثرت قوانین زیادی داریم. نباید قوانین را مثل تارعنکبوت به دور خودمان بتنیم و صرفاً به دنبال موارد منفی باشیم. ما باید در بخش ورود سخت‌گیری کنیم نه زمان‌گیری.

وی در پایان با اشاره به اینکه بعد از ورود هر سرمایه‌گذار جنگ آغاز می‌‎شود و همه به دنبال شکست او هستند، اضافه کرد: باید به دنبال تغییر این نگاه‌ها باشیم.

 

چه باید کرد؟

«مرتضی دارایی» مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز در این میزگرد اظهار کرد: زمانی که انقلاب بلشویکی شکل نگرفته بود فضای تنگی در شوری سابق حاکم بود و خفقان سختی وجود داشت و مردم از هم می‌پرسیدند چه باید کرد؟ و این سؤال به سؤال لعنتی معروف شد و الآن ما هم این سؤال راداریم که در حوزه صنعت استان چه باید کرد؟ اگر مدیران قبلی مشکل داشته‌اند؟ اگر هوا خوب نبوده؟ اگر صنعتگران قبلی مشکل داشته‌اند هر چه بوده گذشت، با شرایط موجود چه باید کرد؟

وی افزود: سؤال دیگر اینکه سهم ما از صنعت و تولید چیست؟ اینکه ما فقط بگوییم مشکل بی‌فایده است باید به دنبال حل مسئله باشیم.

دارایی بحث توسعه و تولید را از مباحث جامعه‌شناسی دانست که کم‌کم وارد اقتصاد شدند، اضافه کرد: مردم ایلام در نسل اول صنعتگر نبودند و فرهنگ صنعتی نداشتند و اینکه من از پدرم یاد بگیرم که صنعت بیاموزم وجود نداشته است، اصفهان در هر خانه‌ای یک کارگاه وجود دارد و این مهم باعث می‌شود در شهرک جی 3000 واحد صنعتی فعال باشد که بخشی از آن مربوط به پیشینه است.

واحد بودن مدیر و مالک ریشه‌ی شکست واحدهای تولیدی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تصریح کرد: نسل اول صنعت ما در استان دچار مشکل شدند، چون هیچ عقب‌گرد و تجربه‌ای نداشتند، نسل دوم موفق نبود و نسل سوم نمونه موفق دارند، در صنعت استان با تمام تفاسیر امکان موفقیت وجود دارد، هر طرحی دارای توجیه است، ولی بعضی مواقع مدیران توجیه نیستند، نمونه آن مدیریت ارزش پول ملی کشورمان بود. انقلاب صنعتی زمانی شکل گرفت که بین مالکیت و مدیریت تناقض پیش‌آمده بود و سرانجام منفک شد یعنی تا آن زمان مالک و مدیر یکی بود و در ایلام مدیر و مالک هنوز یکی است و این‌یکی از دلایل شکست واحدهای صنعتی است.

وی با بیان اینکه مدیر با مالک فرق دارد، خاطرنشان کرد: تا جایی که امکان دارد اعتبارسنجی متقاضیان تولید را دایر کرده‌ایم یعنی اگر قرار است پولی داده شود به واحد داده می‌شود، معتقدم روش‌های غیر پولی برای احیای واحدهای صنعتی استان وجود دارد، این دولت نکته مثبتی که دارد این است که مدیران خصوصی وارد دولت شدند و تفکر خصوصی وارد دولت شد، چون کسی که مدیر دولتی است چک برگشتی نداشته و بدهکار نیز نبوده است.

اولویت با طرح‌های موجود و نیمه‌تمام است

دارایی ادامه داد: کسی که به دفترم می‌آید من او را درک می‌کنم چون زمانی خودم در آن جایگاه قرار داشته‌ام، یکی از اولویت‌های کاری ما این است که اولویت با طرح‌های موجود و نیمه‌تمام باشد، بعد به دنبال کارهای جدید برویم، بخشی از حل مسائل مربوط به بانک است، بانک پولش را می‌خواهد، این قضیه باید در مجلس بررسی شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نرم حوزه صنعت در کشور را یک نرم خاصی دانست و گفت: جی(شهرک صنعتی اصفهان) مشکل دارد، ایلام هم مشکل دارد، راهکار مشکلات صنعت می‌تواند در مجلس حل شود، چون بانک پولش را از دولت می‌خواهد، برخی از واحدهای ما به دلیل معوقات در مرحله تملیک، مزایده و اجاره هستند که این امر عزم ملی نیاز دارد.

وی به راهکارهای حل مشکلات صنعت استان اشاره و تصریح کرد: تشکیل کنسرسیوم، ایجاد و توسعه خوشه‌های صنعتی، مدل‌سازی و تشکیل تعاونی می‌تواند کمک‌کار ما باشد.

دارایی با بیان اینکه بیش از 91 درصد واحدهای صنعتی کشور ازنظر تعداد، کوچک و متوسط هستند، عنوان کرد: در شهرک صنعتی ایوان طرح داریم در مراحل پایانی است، ولی بانک عامل 21 درصد سود تسهیلات را به 27 درصد تبدیل کرده است و صنعتگر هم چاره‌ای جز پذیرش سند بانک ندارد.

برخی واحدهای صنعتی فاقد دانش فنی هستند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان به نبود دانش فنی و مهارت در برخی از واحدها صنعتی استان اشاره و اضافه کرد: برخی از قوانین ما قدیمی هستند و حمایت کارآفرینی ندارد و فقط حمایت کارگری هستند که به مشکلاتی برای واحدهای صنعتی ما تبدیل‌شده‌اند و نیازمند راه‌حل است، شهرک صنعتی ایلام پیشانی صنعت استان است که به دنبال انجام کارهایی برای بهبود وضعیت شهرک هستیم که آسفالت، نصب دوربین مداربسته، ایجاد روشنایی معابر ازجمله آن‌هاست.

وی ادامه داد: کلاً مجوز 14 ناحیه و شهرک صنعتی در استان داریم و در بخش‌هایی مانند لومار و هلیلان و بدره در حال شکل‌گیری هستند و برخی‌ها مانند ایلام، ایوان و دره‌شهر نیز فعالیت دارند.

دارایی با اشاره به اینکه نُرم کشوری شهرک‌های فعال 50 تا 55 درصد است که ایلام هم رعایت می‌کند، گفت: در دره‌شهر 14 واحد داریم که 13 واحد فعال دارد و حتی صادرات هم می‌کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خاطرنشان کرد: شکل جدیدی از صنعت ارائه شود تا بتوانیم رشد کرده و رقابت کنیم، حضور افراد موجه را برای صنعت استان تبلیغ کنیم و تشویق کنیم.

وی در پایان بابیان اینکه شایعه‌ای مطرح‌شده که شهرک‌های صنعتی استان مرده است درصورتی‌که این‌گونه نیست، اظهار کرد: چرا باوجود همه مشکلات بخشی از واحدهای صنعتی استان فعال هستند؟ این سؤال جای تفکر دارد که آیا واحدهای موفق تنوع محصول دارند؟ آگاهی به قوانین کار و تجارت دارند چارت سازمانی دارند، مدیریت متخصص دارند؟ امیدواریم به کمک رسانه قرائت جدیدی از صنعت استان ارائه شود.

 

تهیه و تنظیم: رضا نجفی، خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام

 

انتهای پیام

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 5روز