دوشنبه 5 اسفند 1398

پرهیز از بیان مسایل تفرقه آمیز نیاز حیاتی جامعه امروز است

امام جمعه موقت ایلام گفت: پرهیز از بیان مسایل تفرقه آمیز بخصوص در حوزه دین نیاز حیاتی جامعه امروز است.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام 'شمس الله سراج' در خطبه های نماز جمعه شهر ایلام، میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در 12 ربیع الاول به روایت اهل تسنن و 17 ربیع الاول به روایت اهل تشیع و نامگذاری این فاصله با عنوان هفته وحدت اشاره کرد و گفت : شخصیت پیامبر (ص) در میان انبیاء الهی و در عالم بشریت استثنایی بود و در وحدت میان انسان ها سه راهبرد را در دستور کار خویش قرار دادند که اگر در این برهه از زمان به آن توجه شود ریشه بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

وی افزود: یکی از آن راهبردها 'نگاه به عالم' و تشکیل 'امت واحد' است و پیامبر اسلام نیز بر اساس دستور خداوند و آیات قرآنی شروع به تشکیل امت واحد در تمام عالم کرد تا همه مردم زیر بیرق آن قرار گیرند و رستگار شوند.

خطیب جمعه ایلام ادامه داد: حکومت طرح ریزی شده پیامبر بعد از اهل بیت به دست امام مهدی (عج) خواهد رسید از آنجایی که انقلاب اسلامی ایران نیز یک رسالت نبوی بود باید به فکر تشکیل امت واحده باشیم و مقدمات این تفکر فراملی را با دیدگاه نبوی فراهم نماییم تا حرکت امام مهدی (عج) در زمان ظهور نیمه تمام نباشد.

سراج همچنین به واگذاری مسوولیت ها به افراد با دیدگاه های متفاوت در زمان پیامبر (ص) اشاره کرد و گفت : در دوران حکومت رسول الله (ص) مسوولیت ها واگذار و از همگی کار خواسته می شود چرا که دیدگاه پیامبر توسعه گرایانه بود و به دنبال 'جذب حداکثری و دفع حداقلی' بود اما آنچه در دیدگاه کنونی مشاهده می شود 'جذب حداقلی و دفع حداکثری' است.

وی با تاکید بر اینکه پیامبر عظیم الشأن اسلام از طرح مباحث تفرقه افکنانه در میدان دین پرهیز می کرد، افزود: وحدت و اعتقاد دینی همه افراد عالم را شامل می شود، چنین وحدتی نیاز جامعه امروز است و از آن جهت که مشترکات کشور ما با اسلام به بیش از 90 درصد می رسد باید در راه این وحدت اصولی گام برداشت تا در سایه آن مسایل و مشکلات همه حل شود.

حجت الاسلام سراج در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن سال 2015 میلادی به پیروان حضرت مسیح (ع) یادآور شد: بر طبق آیه پایانی سوره بقره به همه ادیان اعتقاد باید داشت و با آنها قائل به وحدت باشیم چون موحد و خداپرست هستند هر چند در مصادیق با یکدیگر متفاوت هستیم از این جهت باید سیاست گزاران غربی فکر استثمار و زورگویی را از خود جدا کرده و حرف جهانیان را گوش کنند.

خطیب موقت نماز جمعه ایلام همچنین خواستار آزادی حجت الاسلام 'علی سلمان' روحانی برجسته بحرینی از بند زندان رژیم آل خلیفه شد و گفت او شخصیتی موثر در جلوگیری از مبارزات مسلحانه در ابتدای انقلاب بحرین بوده و همیشه خواستار گرفتن حقوق مردم بدون خونریزی بوده است.

سراج در ادامه به برگزاری رزمایش 'محمد رسول الله (ص)' در خلیج فارس و دریای عمان پرداخت و گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران با انجام این رزمایش عظمت ایران را به ابرقدرت های نظامی جهان نشان داد به نحوی که شناورها و دستگاه های آمریکای مستقر در منطقه در هنگام اجرای آن اجازه تردد طلب کردند.

وی در پایان از مسوولین و مدیران استانی با هر گرایش سیاسی تقاضا کرد با توجه به تردد زوار عتبات عالیات از مرز مهران به دلیل امنیت و کوتاهی مسیر سعی کنند هر چه سریعتر سرمایه گذاری های لازم برای ساخت زیرساخت ها گرفته شود تا سال آینده در اربعین امام حسین (ع) به نحو شایسته تری مهمان نوازی از زوار انجام پذیرد.

نظرات ارسال نظر