حفاری های شبانه شهر تاریخی چوره ایلام را تهدید می کند

حفاری های مکرر و متعدد شبانه سوداگران آثار تاریخی، چهره شهر تاریخی و باستانی چوره در شهرستان آبدانان ایلام را تخریب و آن را به ویرانه تبدیل کرده است.

به گزارش ایرنا، شهر باستانی و تاریخی چوره از جمله آثار تاریخی، باستانی و دیدنی در 40 کیلومتری مرکز شهرستان آبدانان در استان ایلام در کنار دره ای به نام «کول امار» در ارتفاعات سرد و جنگلی دینارکوه قرار دارد و بیانگر عظمت و اقتدار پیشینیان این مرز و بوم است.

چوره یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان است که در مرتفع ترین نقطه کوهستانی قرار گرفته و در زمستان ها مقصد کسانی است که می خواهند تفرجی تاریخی در طبیعت داشته باشند.

یک کارشناس میراث فرهنگی درباره ارزش تاریخی این اثر می گوید: این شهر متعلق به دو دوره تاریخی اشکانی و ساسانی بوده که در معماری خاص آن از سنگ و گچ استفاده شده است.

محمد دامیار با بیان این که پلان های مربع و مستطیل شکل دارای طاقچه های کوتاه و خانه های تو در توی این اثر تاریخی مربوط به عصر ساسانی است، قدمت این شهر را بیش از 1500 سال اعلام کرد.

به گفته وی، این شهر تاریخی در راس ارتفاعات دینارکوه، مشرف بر راه آبدانان به دهلران قرار دارد که از اهمیت فراوانی برای کاروان های عبور کننده از این مسیر برخوردار بوده است.

وی تاکید کرد: قبرستان این شهر نیز از دوران تاریخی باقی است و از چشمه ای که در فاصله 700 متری شمال این شهر قرار دارد برای تامین آب آشامیدنی مردم ساکن در شهر استفاده می شد.

دامیار گفت: متاسفانه این اثر تاریخی علاوه بر گذر زمان و نوسانات جوی، از گزند و آسیب سوداگران بی هویت و سارقان آثار فرهنگی و تاریخی مصون نمانده و حفاری های غیرقانونی و کنده کاری های غیر مجاز و مکرر شبانه، فرم و شکل شهر را تخریب کرده و آن را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبدانان نیز با تایید چندین مرحله حفاری و تخریب این اثر تاریخی از سوی افراد سودجو تاکید کرد: شکایت های متعددی در این زمینه به مراجع ذی صلاح ارسال شده ولی تاکنون این افراد شناسایی و دستگیر نشده اند.

«مجید اولاد» افزود: به دلیل صعب العبور بودن منطقه و نداشتن جاده دسترسی حراست و پاسداری از این اثر تاریخی بسیار مشکل است.

وی یادآور شد: مدیران سازمان میراث فرهنگی کشور به منظور واگذاری خودروی مناسب کمک دار برای نظارت و حراست از آثار تاریخی این شهرستان در مناطق کوهستانی قول مساعد داده اند که امیدواریم بزودی شاهد تحقق این وعده ها باشیم.

وی گفت: اثر زیبا و دیدنی شهر تاریخی چوره در سال 90 توسط میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

اولاد افزود: در شهرستان آبدانان تاکنون حدود 100 اثر اماکن مذهبی، باستانی، فرهنگی، تاریخی و طبیعی شامل آبشارها، تفرجگاه ها و غارها و شهر چوره و دیگر آثار باستانی شناسایی و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز