استاندار:توسعه فضای کسب‌وکار مهم‌ترین نیاز ایلام است/ایلام رکورددار میزان بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌ کشور

استاندار ایلام گفت: اشتغال و توسعه فضای کسب‌وکار مهم‌ترین نیاز استان است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، «محمدرضا مروارید» در جلسه کارگروه اشتغال استان که با حضور دکتر پرند معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شد، اظهار کرد: سونامی ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار باید از سوی مسئولان جدی گرفته شود.

 وی افزود: استان کوچک ایلام با حجم بالای بیکاری نیازمند برنامه‌ریزی و همت بالای مسئولان استانی و کشوری برای اختصاص اعتبارات برای توسعه کارآفرینی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است.

 استاندار ایلام بابیان اینکه آموزش مهارت به دانشجویان بصوررت عملیاتی در كنار تحصیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ابراز داشت: سازمان‌دهی اشتغال و فعال کردن بخش خصوصی و هدایت جوانان به سمت طرح‌های اشتغال‌زا با رویکرد مهارت‌آموزی در فضای کسب‌وکار یک اولویت ویژه است که باید در برنامه‌ریزی‌های آتی به آن توجه شود.

 مروارید اشتغال را فراتر از مشغول شدن به یک حرفه و کسب درآمد دانست که تعامل و هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد، اگرچه تصمیمات و اقدامات دولت تدبیر و امید درزمینهٔ ایجاد اشتغال تأثیرات زیادی دارد ولی برای ایجاد اشتغال خیلی هم نمی‌شود به شکل دستوری عمل کرد و دولت باید با رفع موانع و تسهیل شرایط، بخش خصوصی را به فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و ایجاد اشتغال تشویق کند.

 وی در ادامه گفت: رویکرد فرهنگی به مسئله ایجاد اشتغال حائز اهمیت است که باید مواد، محتوا و کیفیت نظام آموزشی کشور نیز موردبررسی دقیق قرار گیرد تا فارغ‌التحصیلان در هر زمینه‌ای از دوره آموزشی خود حداکثر تخصص و توانمندی را کسب کنند.

 نماینده عالی دولت در استان با اشاره به برخی ظرفیت‌های استان برای توسعه کارآفرینی، رونق اقتصادی و رفع بیکاری، اظهار کرد: استان ایلام بخش بزرگی از منابع و ذخایر نفتی و گازی کشور را در خود جای‌داده است و سرمایه‌گذاری در این ذخایر عظیم نفت و گاز، می‌تواند زمینه را برای اشتغال بسیاری از جوانان استان و حتی کشور فراهم کند.

 مروارید گفت: میانگین بیکاری استان ایلام نسبت به سایر استان‌های کشور بالا‌تر است و در این میان، ایلام رکورددار میزان بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور است.

 استاندار ایلام گزارش ريیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای كشور در خصوص طرح توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با رویكرد اشتغال را ایده‌ای مثبت دانست و افزود: اجرای مناسب این طرح می‌تواند، تأثیر مطلوبی در جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به بازار کار داشته باشد.

 وی با اشاره به لزوم حمایت نظام بانكی از تكمیل ظرفیت بنگاه‌های كوچک و متوسط اقتصادی و به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد: مشكلات بسیاری از این واحدها با اعطای تسهیلات بانكی مناسب برطرف خواهد شد؛ بنابراین بانک‌ها باید سیاست‌های مناسبی در این زمینه تدوین کند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز