باران‌های اسیدی تهدیدی برای محیط‌زیست ایلام

 مرد درختی ایران با تأکید بر رعایت استانداردهای زیست‌محیطی گفت: آلودگی ناشی از سوختن گوگرد و رعایت نکردن نکات زیست‌محیطی در دفع پساب پالایشگاه گاز ایلام در منطقه علاوه‌بر ایجاد باران‌های اسیدی باعث آلودگی آب منطقه شده به‌گونه‌ای که شنیده‌ها حکایت دارد استفاده از این پساب باعث مرگ گونه‌های جانوری هم می‌شود بنابراین آلودگی این مجتمع تهدیدکننده سلامت انسان، طبیعت و گونه‌های جانوری منطقه است.

 

«مهدی نظری» در گفت‌وگو با خبرنگار محیط‌زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، اظهار کرد: در گذشته یکی از اختلافات عمده در بین گروه‌های حامی محیط‌زیست و طرفداران توسعه اقتصادی در دنیا مطرح بود که طرفداران توسعه اقتصادی همه‌چیز را در خدمت انسان و رشد اقتصادی می‌دانستند و بنابراین هرجایی بین حفظ محیط‌زیست و الزامات توسعه اقتصادی تضاد پیش می‌آمد اولویت را به توسعه اقتصادی می‌دادند که نتیجه‌ی این امر تخریب گسترده محیط‌زیست و آلودگی هوا و دیگر آثار زیانباری است که امروزه گریبان جهان را گرفته است.

 

وی افزود: اکنون مشخص‌شده که رشد و توسعه‌ی پایدار نیازمند حفاظت از منابع تجدیدناپذیر و تجدیدپذیر طبیعی است و اقداماتی که در ظاهر امر توسعه اقتصادی و اشتغال و تولید محسوب می‌شوند در عمل دارای آثار زیانباری در حوزه‌ی اقتصاد است.

 

نظری خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه جانمایی و مکان‌یابی برخی طرح‌های صنعتی مثل پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام در دل جنگل‌های در معرض خطر برخلاف رشد و توسعه پایدار اقتصادی است و از هم‌اینک نتایج خسارت‌بار خود را نشان داده است.

 

مرد درختی ایران با تأکید بر رعایت استانداردهای زیست‌محیطی گفت: آلودگی ناشی از سوختن گوگرد و رعایت نکردن نکات زیست‌محیطی در دفع پساب پالایشگاه گاز ایلام در منطقه علاوه بر ایجاد باران‌های اسیدی باعث آلودگی آب منطقه شده به‌گونه‌ای که شنیده‌ها حکایت دارد استفاده از این پساب باعث مرگ گونه‌های جانوری هم می‌شود.

 

نظری تصریح کرد: من به‌عنوان یک شهروند ایلامی و کسی که دغدغه‌ی محیط‌زیست استان و کشور را دارم از مسئولان مربوطه می‌خواهم با استفاده از تجهیزات مناسب در جهت کاستن از آثار زیان‌بار این مجتمع صنعتی اقدام کنند.

 

وی تصریح کرد: تلاش در جهت صنعتی کردن استان تنها در صورتی به توسعه‌ی پایدار منجر می‌شود که الزامات زیست‌محیطی در نظر گرفته شود و اگر همانند گذشته این ملاحظات نادیده گرفته شود طبیعتاً توسعه‌ی اقتصادی هم در خدمت انسان نیست

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 9روز