شهرهای تاریخی ایلام؛ یادگاری از تاریخ کهن ایران+تصاویر

ایلام سرزمینی کهن است که هر گوشه آن یادگاری از گذشتگان باقی است، شهرهای تاریخی بسیاری در این استان وجود دارد که هر ساله پذیرای تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

این شهر از جمله مراکز زیست محیطی باستانی است که در دره‌های می‌انکوهی زاگرس واقع است.

این شهر مربوط به دوران ساسانی بوده که تا قرون اولیه اسلامی (پنجم) از مراکز تمدن محسوب می‌شده است.

مصالح بکار رفته در معماری این شهر سنگ و ملات، ساروج و گچ می‌باشد. این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد دوره ساسانی بوده است همچنین وجود پل‌ها و راه‌ها و محوطه‌ها و قلاع و سکونتگاه‌های باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است.

آثار جولیان، در شمال روستای چم کبود در آبدانان در پا دامنه ارتفاعات کبیر کوه مشرف به دشت آثار شهر تاریخی که حدود 10 هکتار وسعت دارا بوده وجود دارد که به نام شهر تاریخی جولیان خوانده می‌شود.

این شهر تاریخی مربوط به دوران ساسانی-اسلامی بوده که از مصالح سنگ و گچ در ساخت آن استفاده شده است.

شهر شامل سه بخش اماکن مسکونی، چهار طاقی و آتشکده و قلعه دفاعی بوده که متاسفانه به شدت آسیب دیده است.

سقف این اماکن را پوشش‌های گهواره‌ای شامل شده است.

شهر تاریخی دره شهر، این شهر در ضلع غربی شهر فعلی دره شهر قرار داشته و حدود 70 هکتار وسعت دارد و بزرگ‌ترین شهر شناخته شده در قلمرو استان ایلام است.

قسمتی از دیوار‌ها و طاق‌های این شهر هنوز سالم و یا در زیر آوار مانده‌اند.

مصالح بکار رفته در معماری بناهای این شهر تاریخی عبارتند از، قلوه سنگ و گچ و ساروج. آثار قوس‌ها و انحناهای طاق‌ها سقف‌های گنبدی با مصالح مذکور و نیز نشانه‌هایی از وجود خیابان بندی و کوچه در بافت این ویرانه‌ها مشهود‌اند، قدمت این شهر به قرون اولیه اسلامی بر می‌گردد.

آثار شهر دربند، در پادامنه ارتفاعات کبیر کوه در بخش بدره در منطقه‌ای به نام پشته دربند در بخش کوهستانی دره بقایای شهر کوچکی دیده می‌شود که از مصالح قلوه و سنگ و گچ در ساخت آن استفاده شده است.

بر روی شیب تند اماکن مسکونی به صورت پلکانی احداث شده تا بتوانند از حداقل فضا حداکثر استفاده را کنند.

این شهر تاریخی هم عصر شهر تاریخی دره شهر، قرون اولیه اسلامی است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 9روز