استان ایلام جاییکه جنگل‌ها هم آب می‌روند

یک کارشناس‌ارشد جنگلداری گفت: در طول 38 سال گذشته حدود 26 هزار و 491 هکتار از سطح جنگل‌های شهرستان ملکشاهی کاسته شده است.

«وحید میرزایی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: شهرستان ملکشاهی دارای وسعتی بالغ 160 هزار هکتار است.96 درصد اراضی این شهرستان را اراضی ملی شامل جنگل، مرتع و ... تشکیل داده و 58 درصد سطح شهرستان پوشیده از جنگل است.

وی با بیان اینکه ملکشاهی ازنظر پوشش جنگلی در استان ایلام در رتبه اول قرار دارد، تصریح کرد: گونه بلوط ایرانی 90 درصد پوشش جنگلی را به خود اختصاص داده و مابقی آن‌گونه پسته وحشی یا بنه 6 درصد و 4 درصد بقیه را بادام‌کوهی (ارژن)، داغدغان، کیکم، بادامک، زالزالک و غیره را شامل می‌شود.

این کارشناس ارشد جنگلداری ادامه داد: جوامع جنگلی شهرستان در دامنه ارتفاعی بین 450 تا 2 هزار و 600 متر از سطح دریا رویش دارد اما در ارتفاعات پایین به دلیل فشارهای بهره‌برداری و توسعه اراضی کشاورزی و در ارتفاعات بالا هم با توجه به محدودیت‌های اقلیمی از یک‌سو و قطع درختان برای سوخت عشایر از سوی دیگر، دامنه پراکنش این جنگل‌ها عملاً به ارتفاعات 900 تا 2 هزار و 100 متری محدودشده است.

میرزایی‌زاده با بیان اینکه این جنگل‌ها از دیرباز محل زندگی ساکنین و عشایر و در معرض آسیب‌های فراوانی بوده‌اند، تصریح کرد: آسیب‌هایی موجب محو جنگل در بخش‌هایی از آن و باعث سیر قهقرایی در قسمت‌های دیگر شده و در مطالعه‌ای که به بررسی تخریب جنگل این شهرستان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سال‌های 1355 و 1393 که رایج‌ترین منبع داده برای تشخیص، کمّی‌سازی و نقشه‌سازی الگوهای تغییرات کاربری اراضی هستند، انجام شد مشخص گردید که در طول 38 سال حدود 26 هزار و 491 هکتار از سطح جنگل‌های شهرستان ملکشاهی کاسته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه با نتایج به‌دست‌آمده نرخ متوسط تخریب سالانه جنگل در شهرستان ملکشاهی 697 هکتار در سال برای کل دوره زمانی 38 ساله موردمطالعه برآورد می‌شود، افزود: با توجه به میزان برآورد شده می‌توان گفت، به‌طور متوسط سالانه 43 صدم درصد سطح اوليه جنگل در منطقه کاسته شده است، لذا میزان تخریب صورت گرفته در جنگل‌های شهرستان بیشتر از متوسط جهانی یعنی 2 دهم درصد است.

این کارشناس ارشد جنگلداری، پدیده‌های ناشي از عوامل طبيعي (جوي و حوادث طبيعي) يا مصنوعي (انساني و موجودات زنده) را عامل از بين رفتن جنگل‌ها عنوان کرد و خاطرنشان کرد: تخریب جنگل‌های شهرستان ملکشاهی می‌تواند به دلیل تمرکز جمعیت در مناطق جنگلی اعم از روستاییان و عشایر باشد که برای تأمین سوخت، چوب، ذغال و... اقدام به قطع جنگل‌ها نموده‌اند؛ وجود، تعلیف و پرورش دام در جنگل عامل مهمی است که همواره می‌تواند باعث کاهش سطح جنگل شود؛ تغییر کاربری اراضی از جنگل به کشاورزی در این شهرستان کاملاً مشهود است که خود منجر به تخریب می‌شود؛ فقر اقتصادی نیز در طول زمان باعث شده است که اهالی برای تأمین مایحتاج خود و امرارمعاش جنگل‌ها را تخریب کنند.

میرزایی‌زاده با بیان اینکه آتش‌سوزی‌های وسیع سال‌های اخیر موجب این کاهش سطح بوده است، تصریح کرد: فراگیر نبودن فرهنگ حفظ جنگل و منابع طبیعی در میان مردم و از همه مهم‌تر عامل مدیریت است که ریشه غنا و فقر منابع طبیعی اعم از جنگل، مرتع و... در هر منطقه‌ای از جهان را می‌توان در آن جستجو کرد با توجه به نبود مدیریتی یکپارچه و ناآگاه با مسائل و مشکلات منابع طبیعی در این شهرستان که آن را به سلیقه زدگی دچار کرده و مدیریت این بخش مهم از اراضی ملی را که بستر توسعه پایدار هستند با مشکل مواجه کرده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز