دوشنبه 18 فروردین 1399

زائران با ویزا بدون ایستادن از مرز مهران خارج می شوند

مراد ناصری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به مشکلات مردم برای دریافت ویزا استقرار کنسولگری عراق در استان به حل این مشکل کمک خواهد کرد.

این مسئول افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک مرز مهران باید از همه ظرفیت ها و امکانات برای خدمات رسانی به زوار استفاده شود.

فرماندار مهران گفت: پارسال از تاسوعا تا اربعین ۲۲۵ هزار نفرزائر از مرز بین المللی مهران به کشور عراق رفتند.

ناصری افزود: پیش بینی می شود امسال این میزان به حدود ۳۰۰ هزار نفر برسد.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیکی مهران به عراق پیش بینی می شود اضافه بر این تعداد حدود ۵۰ هزارنفر زائر عتبات عالیات که از مرزهای چذابه و شلمچه به عراق رفته اند از مرز بین المللی مهران به کشورمان وارد شوند.

این مسئول اظهار داشت: ۶۰۰ دستگاه اتوبوس برای بازگشت زوار در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: مردم به امید ویزای یک دلاری به ایلام سفر نکنند چون این ویزا مختص استان های مرزی مردم ایلام است و طرف عراقی اعلام کرده نیرو و امکانات کافی برای پذیرش این حجم از زوار را ندارد.

ناصری اظهار داشت: هم وطنان با مراجعه به دفاتر حج و زیارت کنسولگری عراق در استان های تهران و خوزستان و کرمانشاه و خراسان رضوی ویزای ۳۰ دلاری دریافت کنند.

فرماندار مهران اضافه کرد: تعداد زائران  از پنج هزار نفر زائر به ۳۰ هزار نفر زائر رسیده است و از قبل زیرساخت ها  را برای زائرین از ورودی شهر مهران تا نقطه صفر مرزی فراهم کرده ایم.

وی ادامه داد: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های کشور عراق  زائرین ما با مشکلاتی روبرو هستند و زائرینی که ویزا از قبل تهیه کرده اند و یا با ویزای ۳۰ دلاری که از کنسولگری عراق در مهران گرفته اند این دو گروه به راحتی و بدون ایستایی از مرز عبور می کنند.

ناصری گفت: زائرین عزیزی که می خواهند با ویزای یک دلاری از مرز خارج شوند با توجه به اینکه صدور ویزای یک دلاری در پایانه مرزی عراق صادر می شود و صدور این ویزا در اختیار جمهوری اسلامی ایران نیست و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های کشور عراق صدور ویزا یک دلاری در پایانه مرزی عراق مشکل ساز است.

وی اظهار داشت: از همه زائرین تقاضا داریم که اگر از قبل ویزا تهیه نکرده اند  از دفتر کنسولگری عراق در مهران ویزای ۳۰ دلاری دریافت کنند به دلیل اینکه جمعیتی که به مرز مراجعه می کنند بسیار است و پذیرش طرف عراقی محدود است.

ناصری ادامه داد: نظم را رعایت کنند تا طرف عراقی با توجه به وضعیت هایی که دارد بتواند خدمات بدهد و ما شرمنده این عزیزان نشویم.

این مسئول افزود: زیرساخت های لازم توسط همه مردم مهران – خیرین – هیئت های مذهبی فراهم شده و در مرز مهران ما ایستایی چندانی نداریم ولی زیرساخت های طرف عراقی ما محدود است.

وی اظهار داشت : زائرینی که ویزا از قبل دریافت کرده اند بدون ایستایی از مرز خارج می شوند اما عزیزانی که با ویزای یک دلاری می خواهند از مرز خارج شوند در مرز مهران ایستایی خواهند داشت.

ناصری افزود: دولت عراق نشست هایی داشته است و در تلاش هستند اما ظرفیت ها همین است و با سازوکارها و پیگیری های صورت گرفته ازطرف استاندار برای روزهای آینده زیرساخت ها را آماده می کنیم که زائران ایستایی نداشته باشند.

نظرات ارسال نظر