مراسم افتتاحیه‌ی سومین طرح داناب برگزار شد

مراسم افتتاحیه‌ی سومین طرح دانش‌آموزی نجات آب(داناب) در ایلام برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، «ذوالفقار مهدی‌زاده»، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان، در مراسم افتتاحیه‌ی سومین طرح دانش‌آموزی نجات آب (داناب) که توسط شرکت آب منطقه‌ای استان و با همکاری جهاددانشگاهی به‌عنوان مشاور و سازمان آموزش‌وپرورش استان به‌عنوان مجری اجرا خواهد شد، اظهار کرد: امروزه میزان آب شیرین در دسترس کمتر از یک درصد است و ضروری است که در راستای جلوگیری از هدر رفت آب تمام تلاش‌ها را به کار گرفت.

وی با بیان اینکه مصارف کشاورزی، تغییر اقلیم و هدر رفت آب توسط مردم باعث بروز بحران شده است، افزود: متأسفانه امسال وضعیت بارش‌ها خوب نیست و تاکنون 20 درصد بارش نسبت به فصل موجود کم بوده و نسبت به بارش‌های سال گذشته 30 درصد کمتر باریده و پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده روال عدم بارش در استان ادامه پیدا کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای ایلام ادامه داد: در استان ایلام هر نفر 280 لیتر آب شیرین مصرف می‌کند که 1.5 برابر استاندارد کشوری است.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه 60 درصد آب‌هایی که برای کشاورزی استفاده می‌شود بیهوده هدر می‌رود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با وجود فصل زمستان در شهر ایلام با مشکل کمبود آب روبه‌رو هستیم.

وی با تأکید بر اینکه باید تغییر رویکرد و اصلاح الگو مصرف در مصرف آب اتفاق بیفتد، تصریح کرد: فرهنگ و روش استفاده درست از آب باید به یک دغدغه عمومی تبدیل شود و انجام این مهم از سن دانش‌آموزی تأثیرگذارتر است.

مهدی‌زاده اضافه کرد: آموزش پرورش با توجه به موقعیت، گستردگی و جامعه هدف زیاد در این زمینه بهترین دستگاه برای نهادینه کردن اصلاح الگوی مصرف است.

مدیرعامل آب منطقه ایلام بابیان اینکه در این طرح بیش از 15 هزار دانش‌آموز در 231 آموزشگاه در سطح استان شرکت دارند و امور لازم را برای اصلاح الگو مصرف آب فرامی‌گیرند، افزود: برای این طرح 81 میلیون تومان هزینه خواهد شد.

وی از آموزش‌وپرورش به‌عنوان مجری و جهاددانشگاهی استان به عنوان مشاور طرح داناب قدردانی و ابراز امیدواری کرد شاهد نهادینه شدن فرهنگ اصلاح الگوی مصرف آب باشیم.

به گزارش ایسنا، در حاشیه‌ی این مراسم دانش‌آموزان سرود «مایه‌ی حیات» را اجرا کردند و به دانش‌آموزانی که به سؤالات مدیرکل آب منطقه‌ای ایلام، پاسخ صحیح داده بودند، جوایز نقدی اهداء و بسته‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان با موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب توزیع شد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز