چراغ سینما در ایلام همچنان خاموش است/ وعده‌هایی که عملی نمی شود

سینما در استان ایلام واژه ای غریب شده چراکه تنها سینمای استان مدتهاست در حال بازسازی است و سینمای شهرستان آبدانان هم سالهاست با بی توجهی مسئولان فرهنگی استان به مرکز تجاری تبدیل شده است.

یکی از مهمترین مشکلات استان ایلام در حوزه فرهنگ نبود زیرساختهای فرهنگی است در این بین سینما در استان ایلام و شهرستان آبدانان واژه ای غریب شده و وعده های مختلفی که مسئولان مختلف برای حل مشکل نبود سینما در استان داده اند تاکنون عملی نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها که همه جای کشور بحث اکران فیلم های مختلف در سینماها مطرح است ایلامی ها به دلیل نبود سینما در این استان از دیدن فیلم های روز کشور محروم اند و همین عوامل باعث شده ایلام با استانهای دیگر از لحاظ برخوردار از امکانات فرهنگی فاصله زیادی داشته باشد.

استان ۵۵۰ هزار نفری ایلام که دارای سالن سینما در گذشته بوده امروز هیچ سینمایی در این استان فعال نیست چراکه تنها سینمای استان یعنی سینما قدس در مرکز شهر ایلام به دلیل بازسازی هنوز راه اندازی نشده و سینمای شهرستان آبدانان نیز حدود ۱۲ سالی است که خاموش شده است.

سینمای شهرستان آبدانان از گذشته میزبان علاقمندان به سینما بوده که به مرور زمان تعطیل می شود و طی این سالها به سوپرمارکت، میوه فروشی و ...تغییر کاربری داده است.

مشکل اصلی سینما شهرستان آبدانان بحث تملک و عدم حمایت دولت است چراکه در حال حاضر نه دولت و نه بخش خصوصی حاضر به راه اندازی مجدد این سینما نیستند چراکه امروز اکثر طرحها در کشور باید با سرمایه گذاری بخش خصوصی همراه باشد که در حال حاضر چنین چیزی برای سینمای آبدانان مشاهده نمی شود.

وعده ای جدید برای سینمای شهرستان آبدانان

روز گذشته محمدعلی نیاکان که به تازگی سکان فرهنگ و ارشاد استان ایلام را به دست گرفته طی سفری به شهرستان آبدانان مشکلات فرهنگی این شهرستان را برسی کرد.

وی در این بازدید بیان داشت: یکی از مشکلات این شهرستان بی رونقی و غیرفعال بودن سینمای آن است.

پردیس سینمایی چارسو

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این مرکز فرهنگی و هنری توسط بخش خصوصی اداره می شود در چند سال گذشته تغییر کاربری داده و از سینما به مرکز تجاری تبدیل شده است.

نیاکان افزود: چنانچه مدیریت این مرکز بر عهده بخش دولتی بود زمینه بیشتری برای رفع مشکلات این مجموعه و راه اندازی دوباره این مرکز فرهنگی به عنوان سینما فراهم می شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام حمایت از هنرمندان و توسعه فعالیت های هنری را از برنامه های این اداره کل اعلام کرد و گفت: در این زمینه اهتمام جدی وجود داشته تا امکان رشد و توسعه فرهنگی و هنر این شهرستان فراهم شود.

وی تاکید کرد: برنامه های فرهنگی در دراز مدت بازخورد داشته و در این زمینه تعامل لازم بین مسئولان و هنرمندان باید وجود داشته باشد.

وعده های ۱۲ ساله تحقق پیدا نکرده است

علی احمدی یکی از شهرندان شهرستان آبدانان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه سالن سینمای شهرستان آبدانان که در گذشته مورد استقبال مردم قرار می گرفت به یک باره تعطیل شد و حال سالهای زیادی است که به انوع واحدهای اقتصادی و تجاری تغییر کاربری داده است.

وی بیان داشت: در این باره مسئولان ارشاد، استانداران، مسئولان کشوری و ...بارها وعده حل مشکلات را دادند که هنوز اجرایی نشده و روز به روز کاربری های این سینما چندگانه می شود.

این شهروند آبدانان اظهار داشت: واقعا واژه سینما در استان ایلام و شهرستان آبدانان واژه ای غریب شده و هر مسئولی هم برای حل مشکل سینما شهرستان وعده داده متاسفانه عملی نشده است.

وی افزود: این شهرستان به رغم استعدادهای خوب هنری در زمینه های مختلف متاسفانه از فقر امکانات فرهنگی رنج می برد که همین عامل باعث رها کردن هنر توسط جوانان شده است.

احمدی تصریح کرد: در استان هنرمندان داریم ولی مسئولان هنردوست نداریم چراکه مسئولان فرهنگی در بحث امکانات برای استان کار خاصی انجام نداده اند.

استان ایلام از نبود امکانات فرهنگی رنج می برد

محمدرضا مروارید استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مشکلات زیادی در بخش فرهنگی استان ایلام به خصوص در بخش امکانات وجود دارد که باید حل شود.

وی بیان داشت: احداث مجتمع های فرهنگی هنری، برج فرهنگی، سینما و ...باید در استان ایلام رونق بگیرد چراکه هم اکنون این استان از نبود این امکانات رنج می برد.

استاندار ایلام تصریح کرد: استان ایلام یک استان هنرمند خیز است و در سالهای اخیر هنرمندان این استان در بخشهای مختلف موفق به کسب عناوین کشوری شده اند که جا دارد برای بهبود امکانات فرهنگی در استان تلاش بیشتری شود.

مروارید عنوان کرد: وجود سینما نیز از خواسته های مردم و اهالی فرهنگ و هنر استان ایلام است که این مسئله واقعا باید حل شود و اینکه استانی سینما نداشته باشد، باورش سخت و دشوار است.

لوگوی سینما

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات استان بحث زیرساختهای فرهنگی در استان ایلام است که باید در این زمینه اعتبارات مناسبی برای استان جذب شود تا بتوان فاصله امکانات فرهنگی بین استان و دیگر مناطق کشور را کم کرد.

استاندار ایلام افزود: این استان نیازمند احداث و راه اندازی مراکز فرهنگی و هنری در شهرستانهای مختلف است تا همه هنرمندان حمایت مسئولان را لمس کنند.

طرحهای مختلف فرهنگی و هنری استان از نبود اعتبار رنج می برند

اما قصه فرهنگ و هنر استان ایلام و نبود امکانات فقط مربوط به سینما نیست چراکه هم اکنون طرحهای فرهنگی و هنری استان نظیر مجتمع فرهنگی هنری دره شهر، مجتمع فرهنگی دهلران و چند طرح دیگر در استان با گذشت بیش از ۱۰ سال از ساخت آنها هنوز تکمیل نشده اند و متاسفانه اعتبارات خوبی به این طرحها اختصاص پیدا نمی کند.

امیدواریم روزی برسد سینما شهرستان آبدانان رونق بگیرد و سیما قدس ایلام نیز هرچه زودتر راه اندزی شود تا مردم استان بعد از سالها در سینمایی در شهر خود فیلم تماشا کنند.

عملیات تخریب تنها سینمای ایلام در مرکز شهر برای تبدیل شدن به مجتمع تجاری، فرهنگی و خدماتی در واپسین روزهای فصل زمستان پارسال آغاز شد و قرار است در طراحی جدید، ساختمان ۱۱ طبقه ای با کاربری مجتمع بزرگ تجاری و فرهنگی از سوی بخش خصوصی احداث شود.

تاریخچه ساخت سینما قدس ایلام با گستره ۸۰۰ مترمربع و ظرفیت ۴۷۰ نفر به سال ۴۷ برمی گردد.

نظرات ارسال نظر
  • خزلدر تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۳

    دردآور است. در رژیمهای سابق که به مسایل فرهنگی مردم توجه نمیشد!! در سال 47 در شهر ایلام سینما تاسیس شده است اما بعد از 36 سال از انقلاب اسلامی که داعیه دار فرهنگ و اعتلای اسلامی است و حتی بعضی سالها هم به نام ... و فرهنگ نامگذاری میشوند!!! هنوز در شهر ایلام نه سالن سینما و نه سالن تئاتر داریم. جدا این سوال را از مدیریت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم جوابتان به این موضوع چیست؟ و بفرمایید در این 36 سال اداره فرهنگ!! و ارشاد اسلامی در استان ایلام چرا از کنار مساله مهم وجود سالنهای سینما و تئاتر در شهر ایلام با بی تفاوتی اقدام نموده است؟

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز