چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

کاخ فلاحتی ایلام، یادگار قاجار و روزهای سخت ماندن

روزهای تاریخی تنها در برگ برگ تقویم ماندنی نمی شود بلکه آنچه آنها را و یاد یادگاران گذشته را زنده می کند آثار و بقایای تاریخی و باستانی است که در صفحه بزرگ زمانی جاودانه با توجه مسوولان و مردم در همه نسل ها باقی می ماند.

 

به گزارش ایرنا، کاخ فلاحتی ایلام هرچند مربوط به دوره قاجار است و در خیابان آیت الله حیدری واقع در محوطه اداره کل جهاد کشاورزی ایلام است و اکنون چند سالی است که مبدل به موزه کشاورزی استان شده اما این روزها برخی ها در حال چانه زنی برای فروش آن هستند.

در پیشنه تاریخی این کاخ آمده که بنا به دستور والی غلامرضا خان در سال 1326 ه . ق احداث آن آغاز شد.

فضایی که کاخ در آن قرار گرفته کاملا باز و باغ های میوه اطراف آن زیبایی خاص به آن بخشیده بود اما چندی بعد با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده است و کاخ فلاحتی کم کم نمای سابق خود را از دست داد به گونه ای که حتی بسیاری از جوانان این دیار از وجود این اثر و بنای تاریخی بی اطلاع اند.

این کاخ چون در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته به کاخ کشاورزی هم مشهور است و در زمینی به مساحت 810 متر مربع با زیر بنای حدود 337 متر مربع احداث شده است.

نقشه درونی کاخ به صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هال بزرگ در وسط می باشد و در جلوی هال یک ایوان قرار گرفته که در اتاق ها و هال به آن باز می شوند.

دو طرف اتاق ها به صورت چند ضلعی منظم بیرون آمده و بین آنها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره ای به ابعاد 1 در 2 متر تعبیه شده که با طاقی نیم دایره ای و گچ بری های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است.

سقف تراس بر دو ستون تکیه زده که سرستونها به شیوه کوفی ساخته شده ولی داخل اتاق ها بسیار ساده و بدون تزیین است سقف کاخ به صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است.

در ساخت این بنا از مصالحی نظیر آجرهای مربع شکل ،سنگ های تراشیده شده، چوب، گچ و ورق گالوانیزه برای پشت بام استفاده شده و کف کاخ نیز با آجر فرش شده است. این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است و کف پیاده رو و صحن آن چنان که بعضا مشخص شده آجر فرش بوده و به علت استفاده بی رویه و خرابی سطح آن بعدا با موزاییک بازسازی شده است.

این روزها این اثر باستانی زیبا در کش و قوس تقسیم و فروش میان جهاد کشاورزی و شهداری و میراث فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام در این خصوص گفت: با توجه به اینکه این کاخ در محوطه اداره کل جهاد کشاورزی واقع است و زمین های اطراف آن در تملک این اداره کل است اکنون به موزه کشاورزی در استان مبدل شده است.

ˈعبدالمالک شنبه زادهˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شهرداری ایلام می خواهد این کاخ را تملک کند و به احتمال زیاد بخش فرهنگی شهرداری را به آن منتقل کند.

وی ادامه داد: این بنا سرپا است و به تازگی توسط میراث فرهنگی استان مرمت شده ولی همچنان در تملک جهاد کشاورزی است.

وی افزود: برابر ضوابط هر گونه کار ساخت و ساز ممنوع است و اثر تاریخی تنها در صورت تصویب شورای فنی گردشگری استان و کشور که تبدیل به طرح گردشگری شود مورد توافق است.

وی اضافه کرد: برابر اطلاع واصله شهرداری ایلام می خواهد آن را بخرد و کاربری آن را به غیر از طرح تبدیل کند.

شنبه زاده گفت: به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی که باید محافظ آثار و ابنیه های تاریخی استان باشم ، مخالف سر سخت فروش آن و تبدیل این مکان تاریخی به یک مکان اداری هستم.

وی اظهار کرد: تعیین عرصه وحریم این بنا در تاریخ 26/3/1380 مصوب شده و براساس ضوابط عرصه آن هرگونه اقدامی که منجر به تخریب عرصه واعیان تاریخی، دخل و تصرف اعم از مرمت، احیا، توسعه تعمیر و تجدید، تغییر بنا و یا تغییر در نحوه استفاده از اثر در تمام یا بخشی از آن بدون صدور مجوز از میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری ممنوع است.

وی افزود: همچنین هرگونه اقدامی اعم از عملیات و فعالیت ساختمانی و احداث بنا در عرصه اثر ممنوع است.

وی اضافه کرد: بر اساس ضوابط ومقررات حریم با نظارت سازمان میراث فرهنگی هرگونه عملیاتی که به بنیان اثر لطمه وارد سازد ممنوع است.

وی ابراز امیدواری کرد که این اثر تاریخی با حمایت مسوولان و مردم همچنان باقی بماند و تغییر کاربری داده نشود.

بیش از 745 اثر تاریخی و باستانی در استان ایلام وجود دارد.

گزارش: ناهید ابراهیمی

نظرات ارسال نظر