کشف پیکره‌ی یک زن «اشکانی» در بدره

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام از کشف و ضبط 7 قطعه شی‌ء تاریخی در شهرستان بدره خبر داد .

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام،به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری، «عبدالمالک شنبه‌زاده» اظهار کرد:  این اشیاء تاریخی توسط نیروی انتظامی شهرستان بدره از سوداگران و غارتگران آثار تاریخی کشف و تحویل اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری داده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام تصریح کرد: با بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط کارشناس باستان‌شناسی مشخص شد که این اشیاء دارای ارزش تاریخی بالایی است.

وی بابیان اینکه آثار تاریخی فرهنگی هر کشوری اصلی‌ترین عناصر اساسی تمدن و فرهنگ ملت است، ادامه داد : اشیاء کشف شده شامل یک عدد دستبند ، سه عدد انگشتر آهنی و یک عدد انگشتر مفرغی و یک عدد درپوش مفرغی که همگی مربوط به هزاره اول ق.م است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام تصریح کرد: یک عدد پیکرک زن سفالی تمام‌رخ ایستاده پارتی در بین این اشیاء مشاهده شد که پیگیری تمامی این اشیاء برای انجام مراحل قانونی و کارشناسی در حال انجام است.

شنبه‌زاده افزود: خریدوفروش آثار باستانی جرم محسوب شده و طبق بند 9 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367، سازمان میراث فرهنگی مسئول شناسایی و در اختیار گرفتن کلیه اشیائی است که دارای ارزش فرهنگی تاریخی بوده که توسط دستگاه‌های مسئول ضبط شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز