گران‌فروشی اجباری در نمایشگاه عرضه کالا در ایلام

قيمت اجناس و كالاهاي ارائه شده در نمايشگاه پاييزه كالا در استان ايلام همانند بازار مصرف بوده و هيچ تفاوتي با قيمت‌‌هاي روز بازار ندارد و اين در حالي است كه تمام قيمت‌هاي ارائه شده در اين نمايشگاه از سوي سازمان بازرگاني تعيين و ابلاغ شده است و غرفه‌داران در تعيين قيمت‌ها دخالتي ندارند. 
    
به گزارش خبرگزاري فارس از ايلام، گرانفروشي در ايلام طي ماه‌هاي اخير به اوج خود رسيده و اين پديده ناميمون نيز گريبان‌گير نمايشگاه‌هاي پاييزه عرضه كالا در استان ايلام نيز شده است.
به گفته بسياري از شهروندان ايلامي، قيمت كالاهاي ارائه شده در اين نمايشگاه هيچ تفاوتي با قيمت بازار داخلي استان نداشته و بعضا كيفيت كالاهاي ارائه شده در اين نمايشگاه نيز پايين‌تر از بازار داخلي ايلام است.
دوري محل نمايشگاه از مركز شهر، گراني كالاها و پايين بودن كيفيت كالاها سبب عدم استقبال مردم از نمايشگاه پاييزه در استان ايلام شده است.
يكي از شهروندان ايلامي در اين‌ خصوص گفت: قيمت كالاهاي مصرفي در استان ايلام بسيار گران‌تر از استان‌هاي همجوار بوده و اين بيانگر فقدان نظارت علمي و كارشناسي شده بر بازار مصرف استان از سوي متوليان امر است.
محمد دارابي در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: با سفر به استان‌هاي مجاور و مقايسه نرخ كالاهاي ارائه شده در آن استان‌ها با شهر ايلام به اين مهم كه ايلام گرانترين شهر كشور است، دست خواهيم يافت.
وي ادامه داد: در حال حاضر قيمت تمام اجناس اعم از خوراكي‌ها، پوشاك، كيف و كفش و ديگر مايحتاج مورد نياز مردم، دو تا چهار برابر نرخ همين كالاها در استان‌هاي ديگر كشور است.
يكي ديگر از شهروندان ايلامي در اين خصوص گفت: در استان ايلام قانوني به نام نظارت وجود نداشته و اين سبب گران‌فروشي در اين استان شده است.
مريم عزيزي در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: چگونه بايد در نمايشگاه عرضه كالا كه زير نظر سازمان بازرگاني فعاليت مي‌كند، قيمت اجناس اين ميزان گران‌تر از بازارهاي داخل شهر باشد.
وي ادامه داد: مسئولان مرتبط با موضوع بايد براي رفع اين مشكل و آن هم در ماه مبارك رمضان و در آستانه سال تحصيلي جديد اقدام اساسي كنند.
اين شهروند ايلامي اضافه كرد: ادامه اين روند و گران فروشي در ايلام امكان خريد را از مردم استان ايلام سلب كرده و اين موضوع بسيار نگران‌كننده خواهد بود.
عزيزي از مسئولان استاني و حتي كشوري خواست موضوع گران‌فروشي در استان ايلام را پيگيري كنند چون ديگر مردم اين استان تاب اين ميزان فشار اقتصادي را ندارند.
گرانفروشي و در مجموع پديده نامبارك گراني اين روزها در ايلام به حدي است كه همه مسئولان استان ايلام به اين امر اذعان داشته و در برابر اين پديده موضع‌گيري كرده‌اند.
بارها نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه ايلام در خطبه‌هاي نماز جمعه نيز موضوع گراني و گرانفروشي در استان ايلام را به مسئولان مربوطه تذكر داده است.
در نشست‌هاي مختلف كارشناسي و كارگروه‌هاي مختلف، موضوع نشست به سوي معضل گران‌فروشي در بازار ايلام منحرف شده و ساعت‌ها به دور از از پرداختن به موضوع اصلي جلسه، به موضوع گران‌فروشي در ايلام پرداخته مي‌شود.
در نشستي كه هفته گذشته در فرمانداري ايلام به مناسب گراميداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد، اكثر اعضاي ستاد گراميداشت هفته دفاع مقدس نسبت به گران‌فروشي در ايلام اعتراض داشته و خواستار رفع سريع اين معضل در استان ايلام شدند.
فرماندار ايلام نيز با مواجه با تذكر اكثر شركت‌كنندگان در نشست گراميداشت هفته دفاع مقدس، بخشي از وقت جلسه را به بررسي وضعيت گران‌فروشي در استان ايلام اختصاص داد.
وقوع اين پديده ناميمون در استان ايلام در حالي است كه مسئولان سازمان بازرگاني استان ايلام همواره به گرانفروشي و گرانفروشان و خاطيان در استان هشدار داده اما تاكنون نتيجه‌اي حاصل نشده است.
نكته جالب توجه آنكه برخي از فروشندگان و عرضه‌كنندگان كالا نظارت غير‌كارشناسي مسئولان و كارشاسان بازرگاني استان ايلام را عامل اين گراني مي‌دادند.
يكي از فروشندگان ميوه در استان ايلام در اين باره گفت: قبل از حضور بازرسان بازرگاني قيمت يك كيلو گلابي بين يك هزار و 800 تا 2 هزار تومان بود.
محمد صابري در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: اما ناظران قيمت اعلام كرده‌اند كه فروشندگان بايد تا سقف 35 درصد فاكتور خريد به قيمت ميوه‌هاي زود فسادپذير اضافه كنند.
وي ادامه داد: با اعمال اين قانون در حال حاضر با توجه به قيمت فاكتور خريد، قيمت هر كيلو گلابي در شهر ايلام به بيش از 2 هزار تومان رسيده و اين در حالي است كه پيشتر ما به واسطه ترس از گرانفروشي و عواقب وجداني آن و يا عدم خريد مردم، اين ميوه را با نرخ يك هزار و 800 تومان عرضه مي‌كرديم.
يكي از فروشندگان كالا در نمايشگاه عرضه پاييزه كالا در استان ايلام نيز گفت: تمام اجناس ارائه شده زير نظر سازمان بازرگاني ارائه شده و قيمت‌ها به تاييد مسئولان مربوطه رسيده است.
صادق محمدي در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: فروشندگان هيچ دخل و تصرفي در اعلام قيمت‌ها نداشته و خود سازمان بازرگاني براساس اتيكت‌ها ما را ملزم به فروش اين ميزان و قيمت ارائه شده، كرده است.
وي ادامه داد: در چند روز گذشته استقبال مردم از اين نمايشگاه مناسب نبوده و در صورت ادامه اين روند، امكان تعطيلي نمايشگاه زود‌تر از موعد وجود دارد.
وضعيت بازار داخلي ايلام و همچنين نمايشگاه پاييزه عرضه كالا در ايلام در حالي است كه مسئولان بازرگاني نويد ارزاني كالا‌ها در قالب برپايي نمايشگاه پاييزه به مردم استان ايلام را داده بودند.
رئيس سازمان بازرگاني استان ايلام پيشتر در حاشيه آيين افتتاحيه اين نمايشگاه به خبرنگاران نويد تخفيف در عرضه كالا داد و افزود: در اين نمايشگاه مهم‌ترين و بيشترين مايحتاج مردم به متقاضيان عرضه مي‌شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز