چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

آب و فاضلاب استان:به استناد آزمایش‌های متعدد، آب شرب ایلام هیچگونه آلودگی ندارد

ذوالفقار مهدي‌زاده امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: آب خام سد ايلام به طور مستقيم وارد تصفيه خانه شهر ايلام شده و پس از كدورت‌زدايي، زلال‌سازي، تصفيه شيميايي، ميكروبي و كنترل آزمايشگاهي وارد شبكه توزيع مي‌شود. 
وي ادامه داد: آب شرب شهر ايلام نيز بر اساس نتايج آزمايشگاهي و همچنين نظارت بهداشت و درمان استان ايلام عاري از هرگونه بيماري و آلودگي است. 
در 10 روز گذشته و پس از بارش سيل آساي باران آب شرب شهر ايلام به دلايل نامعلومي داراي بو و مزه شده كه مسئولان مرتبط با موضوع در اين خصوص توضيحاتي داده‌اند. 
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان ايلام علت بو و مزه آب را استفاده از آب عمق 17 متري سد ايلام عنوان كرده است. 
علي لطفي در گفتگو با خبرنگار فارس كاهش سطح آب سد درياچه به عنوان مهم‌ترين منبع تامين كننده آب شرب ايلام را عامل اين رويداد دانسته است. 
وي ادامه داد: برداشت آب از زير سطح آب درياچه پشت سد و از تراز پايين به سبب ناكافي بودن تابش نور خورشيد و هواي كم طعم و بوي خاصي به آب شرب داده است. 
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان ايلام گفت: البته تغيير طعم و بوي آب مشكلي از لحاظ بهداشتي نداشته و مسئولان شركت آب و همچنين بهداشت استان ايلام اين مهم را تاييد مي‌كنند. 
اين مسئول وعده كرده است، ظرف يك ماه آينده مشكل بو و مزه آب شرب شهر ايلام به طور كامل برطرف شود. 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي استان ايلام نيز در اين خصوص گفته است: آب شرب ايلام از لحاظ فيزيكي نامطلوب شده و شهروندان بايد تا اطلاع ثانوي قبل از استفاده آب شرب، آن را سالم‌سازي كرده و يا از آب‌هاي بسته‌بندي شده استفاده كنند. 
بهزاد بدخش در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: مردم شهر ايلام تا اطلاع ثانوي از آب شرب شهري استفاده نكرده و يا قبل از مصرف، آب را به مدت سه دقيقه جوشانده و يا از آب‌هاي بسته‌بندي شده استفاده كنند. 
اين مسئول اضافه كرد: سالم سازي آب شرب در شرايط كنوني بسيار ضروري بوده و بايد شهروندان ايلامي به اين مهم توجه كنند. 
در روزهاي گذشته پس از بارش باران طعم و بوي آب شرب شهر ايلام نامطبوع شده و استفاده از اين نوع آب براي شهروندان ايلامي غيرممكن شده است. 
نظرات ارسال نظر