شنبه 14 تیر 1399

خشکسالی بی‌سابقه در استان ایلام؛ تاکنون بیش‌از ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به مزارع استان وارد شده است

معاون سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام اعلام كرد: تاكنون بيش از 500 ميليارد ريال خسارت بر اثر خشكسالي به مزارع سردسيري و گرمسيري كشاورزي استان وارد شده است.

مهندس مقصوديان، در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهار كرد:‌ به دليل خشكسالي بي‌سابقه در استان، از 165 هزار هكتار مزارع ديم گندم، به 50 درصد در مناطق سردسيري و 100 درصد در مناطق گرمسيري خسارت وارد شده است.

وي با بيان اين كه از 50 هزار هكتار از مزارع آبي نيز به 35 درصد آن خسارت وارد شده است، افزود: كشاورزان و مسوولان با همكاري هم مي‌توانند در جهت افزايش راندمان آبياري تلاش كند و با استفاده از سيستم آبياري تحت پوشش به ويژه باراني، اراضي تحت پوشش يك ايستگاه پمپاژ آب را، از 20 هكتار به 30 هكتار افزايش دهند تا حداقل به كل مزارع آسيب وارد نشود و بتوانيم جلوي بخشي از خسارات اين خشكسالي را بگيريم.

مقصوديان با اشاره به اين كه ميزان كل خسارات وارده 550 ميليارد ريال است، خاطرنشان كرد: ‌مي‌توان با سرمايه‌گذاري دولتي ميزان ريسك در بخش كشاورزي را كاهش داد و توليد را پايدار كرد.

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام با تاكيد بر اين كه براي جبران خسارات وارده به كشاورزان، جاي هيچ گونه نگراني نيست، ادامه داد: كارشناسان سازمان در حال بررسي خسارت وارده به مزارع كشاورزي هستند.

مهندس مقصوديان افزود: براي سهولت در امر جبران و پرداخت خسارات، كشاورزان را به دو گروه تقسيم كرده‌ايم كه يكي از اين گروه‌ها محصولات خود را بيمه كرده‌اند و با صندوق بيمه محصولات كشاورزي قرارداد دارند و كارشناسان بانك سريع‌تر ميزان خسارات را ارزيابي مي‌كنند.

وي در خصوص گروه دوم نيز گفت:‌ اما گروه دوم كه متاسفانه محصولات خود را بيمه نكرده‌اند موضوع را بايد از طريق ستاد حوادث غير مترقبه پيگيري كنند كه در اين رابطه سازمان جهاد كشاورزي در حال رايزني است.

نظرات ارسال نظر