ایران گردی: ایلام عروس زاگرس

استان ايلام بعلت داشتن طبيعتي زيبا به عروس زاگرس معروف است.

استان ايلام با داشتن 641 هزار هکتار اراضي جنگلي معادل يک سوم جنگل هاي غرب کشور و 15 رودخانه دائمي ، بيش از هزار اثر تاريخي ، جاذبه ديدني و طبيعي ، چشمه هاي آب گرم متعددو حدود 80 زيستگاه حيات وحش از نظر تنوع زيستي و محيط زيست طبيعي از جايگاه ممتازي در کشور برخوردار است.

استان ايلام فروزان از تمدن ديرپاي سرزمين عيلام باستاني است که حدود سه هزار سال قبل از ميلاد پديد آمده و تا سال 640 قبل از ميلاد به حيات اجتماعي خود ادامه داد و در عصر طلايي خود از شکوه و اقتدار برخوردار بوده است.

در کتيبه هاي بابلي عيلام را (آلام ) و يا (آلامتو) خوانده اند که به قولي به معناي کوهستاني يا کشورطلوع خورشيد است.

عيلامي ها سرزمين خود را (حتمي ) يا (هتامي) به معني سرزمين خدا مي خوانند ولي سومريان و آکدي ها اين سرزمين را عيلام يعني سرزمين بلند و مرتفع مي گفتند.

دو ديدگاه در رابطه با تاريخ ايلام قابل توجه و مطرح است نخست اينکه استان ايلام به ميان دو رود بين النهرين که مرکز تمدن هاي کهني چون بابل ، آکد ، سومر و آشور است و همسايه بوده و آثار بدست آمده نيز بيان دهنده اين نکته است ، ديگر اينکه ايلام جزيي از تمدن عيلام قديم است که اين کشور شامل خوزستان ، لرستان ، پشتکوه ( ايلام امروزي) در کوههاي بختياري بوده و تاريخي حدود 2 هزار ساله دارد.

در هر حال ايلام با تاريخ و فرهنگ کهن و باستاني و مقاومت و پايداري در هشت سال دفاع مقدس نقش انکار ناپذيري در پايداري و تثبيت تمدن ايراني و اسلامي داشته است.

آتشکده سياهگل ايوان ، شهر تاريخي سيمره (ماداکتو) ، قلعه والي ، امازاده ابراهيم، امام زاده سيد عبدالله ، امام زاده علي صالح از جمله آثار تاريخي فرهنگي ، ديني ، طبيعي و زيارتگاهي استان ايلام به شمار مي روند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 9روز