گرد و غبار غلیظ آسمان دهلران را فرا گرفت

از بعد از ظهر چهارشنبه گرد و غبار غليظي آسمان شهرستان مرزي دهلران در جنوب استان ايلام را فرا گرفته و عبور و مرور را مختل كرده است.

اين گرد و غبار كه سبب بارش خاك از آسمان شده است، باعث آلودگي هواي شهر شده و عمق ديد را به كمتر از پنج متر رسانده است.

ورود گرد و غبار همراه با وزش باد شديد به نقاط مختلف استان ايلام در روز جاري زندگي روزمره مردم اين شهر را مختل كرده است و شدت گرد و غبار در شهر دهلران به حدي زياد است كه رانندگان در برخي نقاط مرزي از جمله محورهاي ارتباطي به استان ايلام و خوزستان به استفاده از چراغ براي تقويت ديد خود مجبور شدند.

همچنين مركز بهداشت دهلران از مردم اين شهرستان خواست تا اطلاع ثانوي از منزل خارج نشوند و در صورت خارج شدن از ماسك استفاده كنند.

به گزارش برخي شهروندان اين توفان و گرد و غبار شديد همراه آن كه نسبت به ‪ ۳۰‬سال گذشته در منطقه دهلران بي‌سابقه بوده است، امروز باعث قطع برق در برخي مناطق شده است.

گزارش هواشناسي استان ايلام حاكي است گرد و غبار موجود در آسمان استان ايلام از جمله شهرستان مرزي دهلران و مهران از حد مجاز بالاتر رفته است.

اين اداره همچنين گزارش داد، وجود سيستم كم فشار جوي از بامداد امروز در دشت‌هاي عربستان باعث صعود گرد و غبار به فضاي استان ايلام و برخي مناطق غرب كشور شده است.

اداره كل حفاظت محيط زيست استان ايلام هم نسبت به افزايش بيش از اندازه ذرات گرد و غبار معلق در هوا و آلودگي هوا در شهرستان مرزي دهلران و برخي شهرستانهاي جنوبي اين استان هشدار داد.

كارشناس مسوول آزمايشگاه محيط زيست ايلام به خبرنگار ايرنا گفت: ميزان ذرات گرد و غبار معلق در هوا در عصر روز چهارشنبه به شدت افزايش يافته كه همراه با وزش باد اين ذرات به بيشترين حد خود رسيده است.

"مازيار سليمان نژاد" گفت: در مجموع ميزان ذرات گرد و غبار معلق در هوا اكنون به بيش از ‪ ۶۰۰‬ميكروگرم در متر مكعب رسيده كه حد طبيعي آن تنها ‪۱۵۰‬ ميكروگرم در متر مكعب است.

وي از مردم دهلران از جمله افراد داراي بيماري‌هاي ريوي، افراد مسن و كودكان خواست حتي الامكان از خروج از منزل و قرار گرفتن در محيطهاي باز خودداري كنند و ساير افراد نيز از ماسك استفاده كنند.

شهرستان گرمسيري ‪ ۶۰‬هزار نفري دهلران در ‪ ۲۲۰‬كيلومتري جنوب شهر ايلام قرار دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز