دوشنبه 18 آذر 1398

برای کاهش بحران خشکسالی در روستاهای ایلام پنج میلیارد تومان اعتبار لازم است

مدیر عامل آبفای روستایی استان ایلام با ذکر اینکه تاکنون 600 میلیون تومان اعتبار در اختیار این شرکت قرار گرفته است، گفت: بر طبق برآوردهای انجام شده پنج میلیارد تومان دیگر لازم است تا بتوان بحران را پشت سر گذاشت.
بیرام وند، مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان ایلام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، در رابطه با وضعیت آب روستاهای این استان گفت: به طور کلی بارندگی در استان ها با کاهش 60 درصدی همراه بوده است.
وی اذعان داشت: با وجود بحران خشکسالی، مدیریت اعمالی بر منابع آب تا جایی بوده است که مصرف کنندگان با مشکل چندانی رو به رو نیستند.
بیرام وند با اشاره به این مطلب که تعداد 562 روستا تحت پوشش شرکت آبفای روستایی هستند، تصریح کرد: از این تعداد روستا تنها یک روستا در حدود 80 درصد افت مواجه بوده است.
وی اذعان داشت: علیرغم حفر چاه نیز مشکل این روستا حل نشده و از طریق تانکرهای سیار نیاز آنها برطرف می شود.
مدیر عامل آبفای روستایی ایلام اظهار داشت: حتی در سنوات گذشته روستاهای عشایری که زیر 20 خانوار جمعیت داشتند، از طریق تانکرهای سیار آبرسانی می شدند.
وی هدف را تامین آب شرب اعلام کرده و ادامه داد: طی دو ماه آینده در حدود 30 روستا بدون مشکل آب خواهند بود.
بیرام وند حفر چاه های یدک و کف شکنی را از جمله اقدامات رفع بحران خشکسالی عنوان کرد و افزود: لینک به شبکه های همجوار و اجاره چاه های مردمی و استفاده از آنها برای تامین آب مورد نیاز نیز در دستور کار قرار دارد.
وی اذعان داشت: مبلغ 600 میلیون تومان برای تامین اعتبارات لازم برای حفر و یا کف شکنی چاه ها اختصاص داده شده است.
بیرام وند ادامه داد: بر طبق برآوردهای صورت گرفته مبلغ پنج میلیارد تومان دیگر لازم است تا بتوان این بحران را به راحتی پشت سر گذاشت.
وی با اعلام اینکه منابع آبی در این مناطق محدود است، گفت: در حال حاضر سه حلقه چاه حفر شده و پنج حلقه دیگر در دست مطالعه است. همچنین با بهسازی چشمه ها مشکل سه روستا کاملا حل شده است.
نظرات ارسال نظر