عید مبعث ، عید پیامبری محمدامین (ص) و پایان جمود فکری انسانیت

گزارش از ناهيد ابراهيمي
عيد مبعث ، روز موعود انتخاب آخرين فرستاده خداوند ، روزي كه حجت بر بندگان خداوند تمام مي‌شود و دين به طور كامل از آسمان به زمين مي‌آيد تا مردم آگاه باشند از خوبيها و پرهيز كنند از بديها.

عيد بزرگ مبعث، روزي كه شكوه و جلال قدرت الهي از آسمان سايه بر زمين مي‌افكند تا منجي ده و بشارت‌دهنده پيامبر صلح و رحمت باشد.

عيدبزرگ مبعث، روزي كه تاج بندگي حق تعالي و يكتا پرستي خداوند همچون مرصع‌ترين تاجهاي بهشتي و كائنات با دستان مبارك جبرئيل بر سر محمد امين گذاشته مي‌شود تا نويد بخش صلح، آرامش و ايمان باشد در بين زمينان و دين اسلام را كه دين صلح و صفاست مژده دهد.

عيد بزرگ مبعث، عيد عشق و عشقبازي بنده با معبود، روز پر افتخار و غرور آفريني كه در كلبه كوچك محمد (ص) و خديجه بزرگ بانوي اسلام شادي و نور ميهمان مي‌شود.

روزي كه غار حرا نور باران مي‌شود و محمد امين (ص) همچون الماسي درخشان در دهانه غار، مي‌خواد "اقرا بسم ربك الذي الخلق،..."
زمين و زمان غرق در نور و سرور مي‌شود، فرشتگان آسماني به وجد مي‌آيند، همه خوشحال و شادمان پايكوبان از آسمان به زمين آمده و كره خاكي را فرش كرده تا قدوم مبارك پيامبرو رداي پيامبري حضرت محمد (ص) در امان باشد از پليدها و ناپاكيها.

غار حرا نور باران شده و در هاله‌اي از نور و غبار شادي زير قطرات رحمت الهي ذره ذره سنگ و خاك بي‌مقدارش جان گرفته و به وجد آمده است.

طنين صداي ملكوتي حضرت جبرئيل براي چندمين بار در فضاي خالي غار مي‌پيچد "اقر بسم ربك الذي الخلق" - بخوان به نام خداوند كه خلق كرد- محمد در حالي كه هنوز در حال راز و نياز با معبود بود حيران و متحير در مي‌ماند، زير لب زمزمه كنان مي‌فرمايد" من كه خواندن بلد نيستم" و دوباره همان لحن كلام با تحكم بيشتر "بخوان بخوان به نام خداوندي كه خلق كرد".

تمام وجودش غرق در شادي و نشاط مي‌شود، چشمان زيبايش و چهره نيكويش كه ماه فرو مي‌ماند از جمالش متحير به دنبال صدا مي‌گردد به راستي كه "ماه فرو مي‌ماند از جنال محمد، سرو نباشد به عتدال محمد، قدر فلك را كمال و منزلتي نيست در نظر قدر با كمال محمد".

آهسته آهسته مي‌خواند، آنچه را كه جبرئيل بر او خواند، قلبش آرام مي‌گيرد رسالتش بزرگ و وظايفش سنگين اما وجودش مملو از احساس نزديكي و قربت به الهي مي‌شود.

شادمان و هراسان از غار به بيرون مي‌آيد در حالي كه شمسه‌اي از نور گردا گرد صورت مباركش را فرا گرفته وارد خانه مي‌شود، خديجه بانوي بزرگ اسلام شتابان به استقبال شوهر مي‌آيد و در برابر عظمت وجودي محمد امين كه اينچنين غرق در نور شده متحير مي‌ماند.

همه واقعه را شيرين براي بانوي بزرگ اسلام تعريف مي‌كند و خديجه در حالي كه به صداقت و پاكي و درستي محمد (ص) ايمان دارد و قلبش همچون او سرشار از ياد خداست بي‌هيچ كتماني بر پيامبري محمد نبي (ص) گواهي مي‌دهد و ذكر "اشهدان لا الله الا الله ، اشهد ان محمدا رسوا الله" ورود زبانش مي‌شود.

علي ابن ابيطالب (ع) ، در حالي كه نظاره گر ماجراست، عظمت اين رسالت بزرگ را با قلب نازنين و كوچكش احساس مي‌كند و پس از خديجه همان شهادتين را بر زبان مي‌راند تا بيعت كند با پيامبر رحمت و پاكي و ياور روزهاي تنهايش باشد و سپر بلاي شبهاي خوفناكش گردد در برابر بلايا و حوادث.

رسالت بزرگ نبوي حضرت محمد (ص) در روز مبعث كه امروزه به عنوان عيد بزرگ مسلمانان براي ياوران و پيروان محمد (ص) پس از آن واقعه بزرگ در ‪۲۷‬ رجب شروع شده است، آغاز مي‌گردد و خداوند خاتم رسول را براي تكميل دين آسماني همراه با معجزه بزرگش يعني قرآن براي هدايت و روشني در بين اين كره خاكي همچون چشمه‌اي جوشان به وديعه مي‌نهد تا تشنگان ولايت و حق پرستي از زلال ناب اين رحمت و سخاوت بيكران الهي برخوردار باشند.

رسالت خطير و بزرگ پيامبري حضرت محمد (ص) آغاز مي‌شود، بتها به لرزه در مي‌آيند و كينه دنيا پرستان و زر طلبان همچون سياهي در وجودشان رخنه مي‌كند تا در برابر اين پاكي و خوبي زشتيها و پليديهايشان را بيشتر نمايان كنند.

رسالت بزرگ پيامبري محمد (ص) در كوير تفتيده و خشن حجاز و يمن و مدينه و مكه در جزيره عربستان با انسانهاي متعصب و خشونت جو جنگ طلبش آغاز مي‌شود.

رسالت بزرگ و خطير محمد امين آغاز مي‌شود، برده سياه چرده عرب براي اولين بار لبخند بر لبانش مي‌رويد و گل ايمان در وجودش غنچه مي‌زند تا اينبار سرباز زند از خفت و حقارت بت پرستان و شان خويش را همچون ثروتمند ترين افراد عالم با محك تقوا و ايمان فزوني دهد.

ذره ذره كوير داغ و تفتيده مكه اينبار شادمان مي‌شود زيرا كه ديگر شاهد نيست كه پدري در عين جمود فكري و تعصبي بي‌جا نوزداد دختري را در ميان كوير داغ زنده به گور كندو تا ننگ دختر دار بودن را بدين سان پاك كند.

كوير جان مي‌گيرد، با بوسه پدر بر دستان دختركي كوچك، فاطمه دختر رسول خدا (ص) ام ابيها مي‌شود تا زن شان و كرامتش را و جايگاه واقعيش را پيدا كند در دين اسلام.

سياه و سفيد، رنگ مي‌بازد در برابر دين اسلام و كرامت و شان و منزلت جايگاه انساني در دين مبين اسلام به محك ايمان و تقوا زده مي‌شود.

تعصب بي‌جا، افكار پليد، خوي خشونت بار و جنگ جوي عرب كم كم رنگ مي‌بازد در برابر شان و كرامت پيامبر بزرگ صلح و رحمت و نويد بخش مهر و الفت و دوستي در بين همه مي‌شود.

عيد مبعث روز بزرگ مسلمانان، روز رحمت الهي و سخاوت در زمين و روز پيامبري محمد امين و روز پايان جمود انسانيت بر همگان مبارك باد.

در آستانه فرا رسيدن ‪ ۲۷‬رجب مبعث خاتم پيامبران رسول اكرم (ص) استان ايلام نيز همچون ساير مناطق مختلف كشور غرق نور و شادي شده است.

هم اينك مردم شهرها و روستاهاي ايلام با برگزاري آيينهاي سرور و شادماني روز بعثت پيامبر اسلام را گرامي داشته‌اند.

به همت هياتهاي مذهبي، دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت در ايلام به ميمنت اين روز فرخنده در سطح شهر به پخش نقل و شيريني پرداخته‌اند.

اجراي جنگهاي شادي و برنامه‌هاي مختلف در مسجدها و تكيه‌ها با حضور روحانيون و مداحان خاندان اهل بيت عصمت و طهارت از ديگر برنامه‌هاي مردم ايلام به مناسبت روز فرخنده مبعث رسول اكرم (ص) است.

همچنين به همين مناسبت بسياري از زوجهاي جوان در اين استان امشب و فردا را براي شروع زندگي مشترك خود انتخاب كرده‌اند.

جشن بزرگ مبعث امشب در مناطق مختلف استان ايلام و به صورت ويژه در مركز استان ايلام برگزار مي‌شود.

بر اساس گزارشهاي رسيده از خبرنگاران ايرنا، در شهرستانهاي دهلران، ايوان، شيروانچرداول، مهران، آبدانان و دره‌شهر نيز برنامه‌هاي مشابهي براي گراميداشت اين روز بزرگ پيش بيني شده است.

عيد مبعث عيد بزرگ مسلمانان جهان برهمه دوستداران حضرتش مبارك باد

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -5روز