گزیده نشریات: دلتنگ ایلام و بچه های مطبوعات هستم (شکوه آزادی)

اشاره: نزديک شدن به روز خبرنگار و سالگرد شهادت محمود صارمي از جمله ي خبرنگاران پُرتلاش و آزاده اي که در سال 1375با حکم سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي به مسئوليت دفتر مزار شريف افغانستان منصوب گرديد و در 17 مرداد 1377 بهمراه هشت نفر از اعضاي کنسولگري ايران در مزارشريف افغانستان توسط نيروهاي افراطي و متحجر طالبان به درجه رفيع شهادت نائل آمد، بهانه اي مناسب شد تا بلکه از يکي از پيشکسوتان عرصه ارتباطات استان يادي کنيم؛ کسي که فعاليت رسمي مطبوعاتي خويش را در سال 1346با ايجاد دفتر سرپرستي روزنامه اطلاعات در ايلام قبل از آنکه پيشوند استان را صاحب شود آغاز نموده و عنوان اولين مؤسس خبرگزاري و اولين خبرنگار راديو و تلويزيون استان کرمانشاه را در ايلام دارا مي باشد؛ ماشاله رشنوادي گوهر ارزشمندي است که جامعه براي پرورش ايشان و ايشان براي پروردن بخشي از فرهنگ جامعه هزينه هاي فراواني را پرداخت نموده اند. تقدير و تجليل از يک عمر فعاليتهاي مؤثر و خدمات سازنده ماشااله در عرصه اطلاع رساني که هم اکنون دوران نقاهتِ پس از انجام عمل بازِ قلب را در ديار غربت سپري مي کند وظيفه همگي ما و خصوصاً نهادها و دستگاههاي ذيربط مي باشد. پس از هماهنگي اوليه، بالاخره رأس ساعت 30/4 عصر روز پنج شنبه گفتگويي را با ايشان انجام داديم که در پي مي آيد. 

گفتگو از: مجید بگ نظری

پيشاپيش ضمن عرض تبريک روز خبرنگار خدمت شما، لطفاًاز خودتان براي مخاطبان گرانقدر بگوييد.
اجازه بدين قبل از هر چيزي روز خبرنگار را خدمت تمامي خبرنگاران و همکاران مطبوعاتيم خصوصاً همکارانم در استان ايلام تبريک عرض کنم. ماشالله رشنوادي، متولد ديماه 1320، داراي 4 فرزند و 4 نوه هستم.
مدرک تحصيليتون؟
ديپلم ادبيات را تقريباً 40 سال پيش گرفتم.
کار خبرنگاري را چه سالي و در چه رسانه اي شروع کرديد؟
تقريباً سال 1346و با سرپرستي روزنامه اطلاعات در استان شروع کردم. البته مؤسس خبرگزاري ايرنا(پارس    سابق) در سال 1348 و اولين خبرنگار رسمي راديو تلويزيون زمانيکه استان ايلام تابع کرمانشاه بود نيز بودم.
چرا مدتي ست از سخنهاي سردبير هفته نامه پيک ايلام خبري نيست و اين نشريه برخلاف رويه سابق، بدون سخن سردبير چاپ مي شود؟
اين موضوع به دليل ناراحتي قلبي که برايم پيش آمده بوجود آمده؛ عمل جراحي سنگيني روي قلبم انجام گرفت و الان هم دوران نقاهت و فيزيوتراپي بازيافت ناتواني قلب را سپري مي کنم.
الان وضعيت جسميتان چطور است؟
بد نيستم. بهترم. خدا را شکر. احساس مي کنم دچار دگرگوني عميقي شدم چون جاري شدن خون تازه در قلبم روي روحيه و افکارم تأثير مثبت گذاشته است. کمي راه رفتنم مشکل دارد و بيش از 100 تا 150 متر نمي توانم پياده روي کنم.
از مطبوعات ايلام و هفته نامه پيک ايلام در اين مدت خبري گرفتين؟
آره، معمولاً پيگيري مي کنم. از طريق تلفن هم با هفته نامه پيک در ارتباطم.
وضعيت حرفه خبرنگاري را در استان ايلام چگونه مي بينيد؟
ضمن احترامي که براي برخي از دوستان و همکارانم قائلم اما متأسفانه وضعيت اين حرفه و يا بهتر بگويم اين رسالت بزرگ در استان مناسب نيست. افرادي که در اين وادي گام مي گذارند بدون گذراندن دوره هاي آموزشي متناسب و مناسب، بطور فله اي وارد اين حوزه مي شوند بطوريکه بيشتر اين افراد را بايد ويزيتور يا بازريابهاي کم تجربه نام گذاشت. متأسفانه گاهي اوقات آدم از اينکه در کنفرانسهاي مطبوعاتي شرکت مي کند احساس کسر شأن بر او غلبه مي کند؛ در اينگونه جلسات با بيست ـ سي نفر که اکثريت آنها را خانمهاي بازرياب تشکيل مي دهند روبرو مي شوي که از کار خبرنگاري فقط روشن کردن يک واکمن و گذاشتن آن جلوي دهن يک مسئول را بلدند و ... .  
به نظرتون اداره ارشاد تا چه حد در اين قضيه مقصر است؟
متأسفانه يکي از بزرگترين مشکلات ما اين است که تعداد نشريات استانمان از سوپرمارکتهاي آن بيشتر است. اداره ارشاد هم بايد جلوي افزايش بي رويه صدور مجوزها را بگيرد. انسان نگران مي شود وقتي مي بيند که عليرغم اينهمه مطبوعه هنوز ارتباط مناسب و چشمگيري بين مردم و مطبوعات برقرار نشده است؛ چون در اين مدت فقط به کميت فکر کرده ايم و کيفيت را به فراموشي سپرده ايم و کساني وارد اين عرصه شده اند که الفباي خبرنگاري را بلد نيستند. اين آبي است که در ايلام ريخته شده و هيچگاه جمع نخواهد شد.
مي گويند که هفته نامه پيک ايلام، نشريه اي دولتي است و هر دولتي که بر سر کار بيايد بلافاصله پيک از آن حمايت مي کند؛ اين موضوع را تأييد مي کنيد ؟
بله، پيک فقط از دولت، هر دولتي که باشد حمايت مي کند. چون اين نشريه فقط به توسعه استان فکر مي کند. استان ايلام از مشکلات زيادي رنج مي برد؛ استاني که روي گنج نفت و گاز نشسته است به مردمش با کپسول گاز مي دهند؛ اين است که ما فکر مي کنيم بايد با حمايت از دولتها در راه ترقي استان گام برداريم.
در اين مدت کسي از مسئولين جوياي احوالتون شده؟
بله. اکثر مسئولين و همکارانم در مطبوعات و همچنين اقوام و بستگان در اين مدت از طرق مختلف نسبت به بنده لطف داشته اند که در همينجا از همه ي آنها سپاسگزاري مي کنم.
خودتان شنيدين که قرار است توسط مسئولين ذيربط استان از يک عمر خدمات ماشالله رشنوادي در عرصه ي خبر و اطلاع رساني تجليل شود؟
نه نشنيدم.
فکر مي کنين واقعاً اين کار را مي کنند؟
نمي دانم، اين به خودشان بستگي دارد.
شوخي کرديم؛اين هم يک شنيده اي بود که اصلاً نشنيده بوديم!
آره، معمولاً ما اين جور چيزها را کم مي شنويم يا اصلاً نمي شنويم.
يک خاطره از گذشته هاي خبرنگاريتان را برايمان تعريف مي فرماييد؟
خواهش مي کنم. خاطره زياد است، اما دوره اي که مرحوم رئوفي فرماندار کل ايلام بود ما خبري را مبني بر نداشتن کلاس درس براي دختران کلاس10مقطع متوسطه در ايلام براي روزنامه اطلاعات فرستاديم که از قضا اين مطلب هم چاپ شد و مسئولين وقت آموزش و پرورش ايلام شروع به دست و پا زدن، پاپوش زدن و در نهايت هم شکايت کردند تا اينکه بالاخره شب قبل از برگزاري جلسه دادگاهي ما، رييس آموزش و پرورش وقت را بر سر ميز قمار و در حالي که سهميه تغذيه دانش آموزان ايلامي را باخت کرده بود دستگير کردند!
صحت دارد که پيک ايلام را مثل بچه هايتان دوست داريد؟
اگر دوستش نداشتم قلبم را رويش نمي گذاشتم؛ من قلبم را براي پيک گذاشتم؛ بيش از 100 بخيه که الان در قلبم هست بخاطر وسواسهايي بود که براي پيک به خرج مي.دادم.
دلتون بيش از هر چيزي براي کجا و چه کساني تنگ شده است؟
دلم براي ايلام و همکاران مطبوعاتي در منطقه خيلي تنگ شده است، ولي از انگيزه ام از آمدن به ايلام کم شده چون خبر مي دهند گرد و غبار بدجوري مردم را آزار مي دهد و متأسفانه مسئولي نيست که اين مسئله را فرياد بزند.
بزرگترين آرزويتان در حال حاضر چيست؟
اول سلامتي تمامي بندگان خدا و بعد هم اگر خداوند طلب کند سفر به خانه ي خدا و توفيق روزافزون بچه هاي مطبوعات ايلام بزرگترين آرزويهايم هستند.
براي حضور در مراسم روز خبرنگار ازتان دعوت شده است؟
نه. هيچ دعوتي نشده و تماسي گرفته نشده است.
فکر مي کنيد بتوانيد تا آنروز(17 مردادماه) در ايلام باشين و در مراسم شرکت کنيد؟
سعي خودم را مي کنم. البته فيزيوتراپي ام براي پنج ـ شش روز تمديد شده است.
در پايان اگر فرمايش ديگري داريد لطفاً بفرماييد.
اميدوارم مطبوعات استان به جايي برسند که از حق و حقوق خود آگاهي داشته باشند و خود را بشناسند چون وقتي انسان جايگاه خود را شناخت آنوقت قدر خودش را مي داند. در پايان از شما و هفته نامه شکوه آزادي که زحمت انجام اين مصاحبه را از راه دور کشيدين ممنون و سپاسگزارم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -16روز