اطلاعیه وزارت بهداشت درباره وبا

زارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با صدور اطلاعيه‌اي به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماري وبا توصيه‌هاي بهداشتي به هموطنان ارائه داد.

در اين اطلاعيه آمده است: موقعيت جغرافيايي كشورمان و تردد اتباع بيگانه، خشكسالي سال جاري و به ويژه عدم رعايت نكات بهداشت فردي در شيوع اين بيماري موثر است؛ لذا به منظور پيشگيري از ابتلا به اين بيماري، رعايت اصول بهداشتي به خصوص شستن دست‌ها با آب و صابون به طور مرتب و به خصوص قبل از غذا خوردن و بعد از دستشويي رفتن ضروري است.

در اين اطلاعيه بر استفاده از آب آشاميدني سالم و عدم استفاده از يخ‌هاي قالبي كه در مكان‌هاي غير بهداشتي عرضه مي‌شود، تاكيد و خاطر نشان شده است كه هم وطنان در هنگام مسافرت از خوردن آب چاه‌ها، چشمه‌ها و بركه‌ها خودداري كرده و حتما از آب آشاميدني سالم و آب بطري استفاده كنند و در صورت عدم دسترسي به آب آشاميدني سالم، آب را به مدت يك دقيقه بجوشانند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين اطلاعيه همچنين بر ضرورت سالم سازي سبزيجات اشاره كرده و آورده است: سبزيجات، ‌كاهو و كلم كه احتمال آلودگي آنها بيشتر است را بايد قبل از استفاده به مدت پنج دقيقه با استفاده از محلول‌هاي شوينده، انگل زدايي و با استفاده از محلولهاي ضد عفوني كننده گند زدايي كرد.

اين وزارتخانه همچنين از هم وطنان خواسته است كه از مصرف سبزي و سالاد در مراكز عرضه غذا و رستورانهايي كه به بهداشتي بودن آنها مشكوك مي‌باشند، خودداري كنند و در صورت مشاهده موارد غير بهداشتي، مراتب را به مراكز بهداشتي درماني مربوطه گزارش كنند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وبا يكي از بيماري‌هاي عفوني است كه همه ساله در بسياري از كشورها از جمله كشورهاي همسايه و كشور ما شايع است و بيش از 40 سال است كه هر سال مواردي از اين بيماري در كشور مشاهده مي‌شود.

در سال 85 و 86 به ترتيب 24 و 57 مورد ابتلا به بيماري وبا گزارش شده است. در سال جاري نيز تاكنون تعداد 28 مورد ابتلا به اين بيماري گزارش شده است كه با توجه به آمارهاي سالهاي گذشته، آمار بالايي محسوب نمي‌شود اما خطر اين بيماري از اين پس كه شدت گرماي هوا كم مي‌شود، ‌بيشتر است و بايد مراقبت مردم براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري به مراتب بيشتر شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز