تنها موزه باستان شناسی غرب کشور هفته دولت افتتاح می‌شود

موزه باستان شناسي شهر تاريخي دره شهر که عمليات ساخت آن از سال 1381 در دستور کار سازمان ميراث فرهنگي استان ايلام قرار گرفته بود، بعد از 6 سال، شهريور امسال همزمان با هفته دولت افتتاح مي‌شود.
 
"بهزاد فرياديان" مدير پايگاه ميراث فرهنگي شهر تاريخي دره شهر در گفت و گو با CHN  اين موزه را تنها موزه باستان شناسي غرب کشور عنوان كرد.
 
وي با بيان اينکه در اين موزه آثار تاريخي به‌دست آمده از کاوش‌هاي استان ايلام به نمايش درمي‌آيد خاطرنشان کرد: « در اين موزه علاوه بر اشياي يافت شده در نتيجه کاوش‌ها، اشيايي به دست آمده از قاچاقچيان آثار تاريخي نيز به نمايش درمي‌آيد.»
 
فرياديان زمان افتتاح موزه باستان شناسي دره شهر را امسال و در هفته دولت اعلام کرد و افزود:« پيمانکار هم اكنون در حال اجراي طرح‌هاست و اعلام شده در هفته دولت اين موزه آماده بهره برداري است.»
 
به گفته فرياديان امسال نيز 90 ميليون تومان اعتبار براي اين موزه در نظر گرفته شده و موزه قرار است زير نظر پايگاه ميراث فرهنگي دره شهر به کار خود ادامه دهد.
 
شهرستان دره شهر يكي از كانون‌هاي تاريخي و گردشگري استان ايلام محسوب مي‌شود و با توجه به سابقه تاريخي كهن و آثار باستاني همچون شهر تاريخي دره شهر ، تنگ بهرام چوبينه و ده‌ها قلعه لزوم ايجاد مكاني براي حفاظت از آثار يافت شده احساس مي‌شد.
 
مدير پايگاه ميراث فرهنگي دره شهر درباره طولاني شدن ساخت اين موزه به CHN گفت:« طرح موزه باستان‌شناسي دره شهر در سال‌هاي گذشته به اجرا درآمده بود ولي به‌ علت كمي اعتبار كار به كندي پيش مي‌رفت. اما با توجه به اهميت ايجاد اين موزه اعتبارات لازم در اختيار ما قرار گرفت.
 
موزه باستان شناسي دره شهر با مساحت يک هزار و 500 متر در كنار شهر تاريخي در حومه شهر دره شهر در حال ساخت است.
 
شهر تاريخي دره شهر حدود 70 هكتار وسعت دارد و قدمت آن هزاران سال است كه از طرف كارشناسان در فصول مختلف مورد كاوش قرار گرفته است .
نرگس محمدي
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز