امسال صدور پروانه‌های ساخت ۳۰ درصد رشد داشته است

سرپرست مديريت شهرسازي شهرداري ايلام گفت:‌ تعداد ساخت و سازهاي غيرمجاز بيشتر از ساخت و سازهاي مجازي است كه با پروانه ساخت شهرداري انجام مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس فتاح جهاني با بيان اين كه نزديك به 60 درصد ساخت و سازهاي شهر به صورت غيرقانوني صورت مي‌گيرد اظهار كرد:‌ ساخت و سازهاي غيرقانوني به دو صورت است و يا در محدوده‌ قانوني شهر و يا در حاشيه‌ شهر انجام مي‌شوند.

وي احراز مالكيت متقاضي پروانه ساخت براي دادن پروانه به وي را الزامي‌ دانست و گفت: ارايه سند ثبتي شش دانگ از ثبت اسناد در حكم احراز مالكيت براي شهرداري است.

مهندس جهاني با اشاره به اين كه كساني كه در حاشيه‌ شهر اقدام به ساخت و ساز مي‌كنند به دليل رعايت نكردن كاربري‌ها قادر نخواهند بود، سند ثبتي بگيرند افزود:‌ افرادي نيز كه در محدوده‌ شهر سخت و ساز مي‌كنند و سند ثبتي دارند ولي سند آن‌ها مشكلاتي از قبيل تفكيك دارد و به همين دليل نمي‌توانند پروانه ساخت بگيرند.

وي مشاورين املاك را در برخي از اين ساخت و سازهاي غيرقانوني به طور ناخواسته دخيل دانست و توضيح داد:‌ معمولا در بنگاه‌هاي مشاوره‌ املاك كارشناسي‌هاي فني صورت نمي‌گيرد و ممكن است بعضي از زمين‌هايي كه خريد و فروش مي‌شوند مشكلاتي از قبيل در معرض تعريض بودن، ‌داشتن كاربري‌هاي عمومي، ‌رعايت نكردن گذربندي‌ها و يا خارج بودن از محدوده‌ شهر داشته باشند.

سرپرست مديريت شهرسازي شهرداري ايلام واگذاري مراحل اخذ پروانه ساخت از طرف متقاضي به دفاتر خدماتي كه در اين زمينه عمل مي‌كنند را در جلوگيري از بعضي ساخت و سازهاي غيرقانوني موثر دانست و گفت:‌ پيگيري مراحل قانوني صدور پروانه ساخت توسط اين دفاتر باعث صرفه‌جويي در وقت و هزينه‌ متقاضيان و نيز قطع بعضي روابط اداري نامشروع احتمالي كه براي صدور اين پروانه‌ها صورت مي‌گيرد، خواهد شد.

مهندس جهاني با بيان اين كه به دليل نبود تكنولوژي در گذشته براي تعيين دقيق حدود املاك،‌ حدود برخي از اين املاك با حدود سند آن‌ها مغايرت دارد اظهار كرد: به روز كردن اين سند‌ها بعضا در ثبت اسناد زمان بر است و كوتاه شدن اين زمان كمك بسيار زيادي به تسريع روند صدور پروانه‌هاي ساخت و جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرقانوني خواهد كرد.

وي صدور پروانه‌هاي ساخت در سه ماهه اول امسال را نسبت به مدت مشابه سال قبل داراي 30 درصد رشد عنوان و بيان كرد:‌ در سه ماهه اول امسال 194 پروانه ساخت صادر شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -14روز