تهیه نقشه‌ باستان‌شناسی استان ایلام

به گفته‌ رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایلام، در صورت دریافت اعتبار لازم، امسال نقشه‌ی باستان‌شناسی کل استان ایلام تهیه می‌شود.

مسعود اسکندری در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: امسال برای تهیه‌ی نقشه‌ی باستان‌شناسی استان ۱۰میلیون تومان پیش‌بینی و درخواست کرده‌ایم. اگر تمام این اعتبار برسد، نقشه‌ی باستان‌شناسی کل استان را می‌توان تهیه کرد.


او با اشاره به این‌که اقدامات اولیه در شهرستان‌ها انجام شده‌اند، درباره‌ی دیگر اقدامات این استان در حوزه‌ی مرمت آثار، توضیح داد: هر سال در تمام بناهای شاخص و آن‌هایی که به مرمت اضطراری نیاز دارند، کار می‌کنیم، مانند قلعه‌ی والی و کاخ فلاحتی ایلام، پشت قلعه‌ی آبدانان، قلعه‌ی جهانگیرآباد دره‌شهر و قلعه سیاه زرین‌آباد دهلران.

وی ادامه داد: امسال برای بسیاری از این بناها بودجه‌ای تعیین شده که مهم‌ترین آن‌ها پل گاومیشان دره‌شهر است و مرمت اضطراری این پل ساسانی به‌زودی آغاز می‌شود.

اسکندری هم‌چنین گفت: یک‌ماه پیش نیز حریم تپه‌ی علی‌کش دهلران تعیین شد و امسال قصد داریم، با تخصیص بودجه، عملیات فنس‌کشی آن را انجام دهیم. علاوه بر این، حریم پشت قلعه‌ی آبدانان تعیین شد و در بخش بررسی‌های باستان‌شناسی که انجام شدند، سال گذشته ۸۰ پرونده‌ی ثبتی برای ثبت در فهرست آثار ملی آماده شدند.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه