ایلام جزو ۶ استان اول خشکسالی‌زده کشور است

 مدير عامل شركت آب منطقه‌‌اي استان ايلام گفت: ايلام جزو شش استان اول خشكسالي‌زده كشور است.

علي لطفي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در ايلام افزود: استان ايلام جزو شش استان اول در زمينه خشكسالي بوده و در كنار ايلام استان‌هاي خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و كهگيلويه و بويراحمد نيز قرار دارند.
وي ادامه داد: براين اساس بايد مشتركان آب شرب و كشاورزي در نحوه استفاده از آب نهايت دقت را داشته و با متوليان آن در استان همكاري لازم را داشته باشند.
اين مسئول اضافه كرد: در ارتباط با نحوه استفاده آب كشاورزي اطلاع رساني‌هايي انجام شده و فعاليت‌هاي فراواني نيز پيگيري شد كه مي‌توان به فعال شدن شوراي حفاظت از آب در تمام شهرستان‌هاي استان ايلام اشاره كرد كه اين مهم با مشاركت سازمان جهاد كشاورزي و ساير دستگاه‌هاي متولي و مصرف كننده آن انجام شد.
وي با بيان اينكه اين شورا با تشكيل جلسات مختلف برنامه‌هاي مختلفي را براي صرفه جويي در مصرف آب، به ويژه در بخش كشاورزي تدوين كردند، تصريح كرد: اين دستگاه اجراي با همكاري ديگر بخش‌ها از كشت اراضي كه امكانپذير نبود، جلوگيري كرد كه ضرر اين از اقدام به كشت و نبود آب و از بين رفتن مزارع كمتر است.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان ايلام گفت: اين مهم با برنامه‌ريزي، اطلاع رساني و نشست‌هاي توجيهي با كشاورزان در استان ايلام نتايج مطلوبي داشته است، البته با برنامه‌هاي انجام شده كشت اصلي كه همان كشت تابستانه است در دستور كار قرار دارد و از كشاورزان مي‌خواهيم در خصوص كشت‌‌هاي تابستانه يعني كشت دوم و كشت پاييزه هماهنگي و همكاري لازم را با اين دستگاه اجرايي در استان و ادارات تابعه در شهرستان‌ها داشته باشند تا براساس ظرفيت‌هاي آب استان برنامه‌ريزي شود.
اين مسئول اضافه كرد: اكنون اين دستگاه طرح جامع تامين آب مراكز شهري و روستايي استان براي افق 25 ساله را به مشاور واگذار كرده است.
لطفي تصريح كرد: در روند مطالعات ساير مصارف اعم از طرح‌هاي اقتصادي و زودبازده، شهرك‌هاي صنعتي، كارخانه‌هاي بزرگ و تمام روستاها و شهرها پيش‌بيني شده و در قالب طرح‌هاي هماهنگي اين مهم دنبال مي‌شود.
وي ادامه داد: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي دراز مدت استان ايلام مشكلي براي تامين آب شرب شهري، روستايي و صنعت ندارد.
وي در خصوص شهر دهلران گفت: مطالعه مرحله اول تامين آب از سد كرخه انجام شده و مراحل تقسيم مطالعات در دست بررسي است كه با اجراي اين طرح آب شرب دهلران، موسيان و روستاهاي شهرستان و صنايع در دست اجراي اين شهرستان تامين مي‌شود.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان ايلام گفت: مطالعات تامين آب دراز مدت ايلام نيز از سد چناره در دستور كار قرار دارد كه با روند مطلوبي مطالعات در حال پيگيري است.
وي ادامه داد: با اجراي اين طرح‌ها مشكلي در زمينه تامين آب روستاهاي و شهرهاي ايلام، پتروشيمي، شهرك‌هاي صنعتي و ... در افق 25 ساله وجود ندارد.
اين مسئول در خصوص تامين آب كشاورزي استان ايلام اضافه كرد: اكنون 9 سد مخزني در دستور كار اين دستگاه اجرايي قرار دارد كه در سال جاري چهار سد وارد فاز اجرايي مي‌شود، بقيه سدها نيز در سال‌هاي آتي وارد فاز اجرايي ‌مي‌شوند.
لطفي تصريح كرد: با اجراي اين طرح‌ها مشكلي در زمينه تامين آب كشاورزي وجود نداشته و كشاورزي استان ايلام بيش از گذشته رونق خواهد يافت.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان ايلام گفت: ضريب بهره‌برداري از منابع سطحي و زيرزميني در شرايط فعلي 700 ميليون متر مكعب در سال است كه به 2 ميليارد متر مكعب افزايش ‌مي‌يابد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: با احقاق اين مهم سطح اراضي كشاورزي آبي استان از 65 هزار هكتار در شرايط فعلي به حدود 175 هزار هكتار افزايش مي‌يابد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز