انبار نفت دره‌شهر،‌ صادرات فراورده‌ در منطقه ایلام را رونق می‌دهد

مجتبی سرداری با تاکید بر این که انبار نفت دره‌شهر این منطقه پیشرفته‌ترین انبار نفت کشور است، ساخت آن را در صرفه‌جویی اقتصادی و کاهش مسیر شعاع سوخت‌رسانی و صادرات فرآورده موثر خواند.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایلام در گفت‌وگو با شانا با اشاره به دو انبار بزرگ فرآورده‌های نفتی ایلام،‌ در باره ویژگی‌های آنها تصریح کرد: انبار نفت ایلام دو مخزن بنزین به حجم دوهزار متر مکعب،‌ دو مخزن نفت‌گاز به ظرفیت سه‌هزار مترمکعب دارد و ظرفیت نفت‌سفید این منطقه 10 هزار متر مکعب است.
وی در باره ویژگی‌های انبار نفت دره‌شهر نیز گفت: فرآورده‌های این انبار از پالایشگاه آبادان و با کمک تلمبه‌خانه تنگه‌فنی به انبار نفت دره‌شهر می‌رسد؛ انبار نفتی که سه مخزن بنزین دارد به گنجایش 35 میلیون لیتر.‌ مخزن نفت سفید نیز 26 میلیون لیتر و ظرفیت مخزن نفت‌گاز آن هم 42.5 میلیون لیتر است.
به گفته مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایلام، با توجه به این که انبار نفت دره‌شهر به مرز نزدیک است، می‌تواند صرفه‌ اقتصادی قابل‌توجهی در زمینه کرایه نفتکش‌ها داشته باشد. همچنین از میزان تصادف‌های جاده‌ای کاسته می‌شود و از همه مهم تر اگر صادرات نفت به عراق از راه انبار نفت دره‌شهر انجام شود، بعد از سه ماه هزینه‌ای که صرف ساخت انبار نفت دره‌شهر شده برمی‌گردد.
سرداری افزود: کرایه هر نفتکش به‌طور متوسط یک میلیون و 600 هزار تومان است که با توجه به کاهش مسیر از انبار نفت دره‌شهر در این میزان کرایه تا 700 هزار تومان می‌توان صرفه‌جویی داشت.
به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به ایلام،‌ قدرت بارگیری انبار نفت دره‌شهر در طول 24 ساعت برای هر فرآورده 6 میلیون و 720 هزار لیتر در ساعت است. قدرت بارگیری انبار نفت ایلام نیز در طول 24 ساعت شبانه‌روز برای هر فرآورده به یک میلیون و 200 هزار لیتر در ساعت می‌رسد.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایلام با اشاره به آمار مقایسه‌ای صادرات و ترانزیت در چهار ماه اول سال 88 با 87 یادآور شد: هرچند منطقه ایلام صادرات بنزین نداشته، اما میزان صادرات نفت‌گاز  62 هزار تن به 190 هزار تن رسیده است. ترانزیت بنزین نیز از 46 هزار تن به 271 هزار تن رسیده،‌ اما ترانزیت گاز مایع از 14 هزار تن به هزار تن کاهش داشته است.
استان ایلام 20 هزار و 150 کیلومتر مربعی ایلام، 545 هزار و 787 نفر را در خود جای داده است با عراق 425 کیلومتر مرز مشترک دارد. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایلام هم که از سال 55 کارش را شروع کرده و کار سوخت‌رسانی به هشت شهرستان و چهار ناحیه مرکزی، دهلران، دره‌شهر و سرابله را به عهده دارد. 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -16روز