اولین همایش منطقه‌یی مناسب سازی غرب کشور در ایلام آغاز شد

اولين همايش منطقه‌يي طراحي و مناسب سازي محيط و مبلمان شهري منطقه چهار با حضور مسوولان سازمان‌هاي بهزيستي استان‌هاي غربي و جمعي از مسوولان استان ايلام آغاز شد.

به گزارش ايسنا، مهندس مصطفي سراج،‌ دبير مناسب سازي غرب كشور، در اين همايش به افزايش ساليانه 50 تا 70 هزار نفري جمعيت معلولين در كشور اشاره و عنوان كرد: خوشخبتانه جزو 45 كشوري هستيم كه در زمينه معلولين داراي قانون هستند ولي براي اجراي اين قوانين با مشكل مواجه هستيم.

وي ميزان اماكن مناسب سازي شده در شهرهاي كشور را 30 درصد اعلام كرد و با بيان اين كه نزديك به 50 درصد همين اماكن نيز به دليل برخي عوامل همچون شيب تند رمپ‌هاي اين اماكن قابل استفاده نيستند، گفت:‌ مناسب سازي روستاهاي كشور در حد صفر است.

سراج به فقدان برنامه ريزي براي شرايط بحراني از قبيل زلزله در مورد معلولين اشاره و بيان كرد: 30 درصد افراد معلول در كشور تحت پوشش دستگاه‌هاي دولتي قرار دارند.

وي هم‌چنين در حاشيه اين مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران، از تاخير در اجراي طبقه‌بندي‌هاي ICF گلايه كرد و افزود:‌ متاسفانه خيلي از افراد حتي به اين تقسيم بندي اعتقاد ندارند اما بايد با بحث‌هايي كه در مجامع مختلف صورت مي‌گيرد به اين سمت برويم كه تقسيم بندي‌ها را اجرا كنيم.

او با بيان اين كه پس از 17 ماه تاخير بالاخره كار اين طبقه بندي‌ها در كميسيون‌هاي تخصصي مجلس تقريبا به پايان رسيده و به زودي در صحن علني مجلس ارايه خواهد شد، اظهار كرد: امضاي پيمان نامه‌هاي بين المللي و كنوانسيون‌ها يقينا محاسن بسيار زيادي براي ما خواهد داشت و ما خواهيم توانست از حمايت‌هاي سازمان‌هاي بين‌المللي و ساير كشورها بهره‌مند شويم به همين خاطر بايد سياست‌هايمان را در اين زمينه با ان‌ها منطبق كنيم و اگر نتوانيم اين قيود را عملياتي كنيم قطعا به مشكل بر مي‌خوريم.

سراج با اشاره به اين كه تاكنون 87 كشور طبقه بندي‌هاي ICF را امضا كرده‌اند كه بسياري از كشورهاي آفريقايي در بين آنها ديده مي‌شوند، عنوان كرد: مهم‌ترين مشكل براي اجرايي شدن اين امر در كشور نگاه نگرشي است چرا كه اهميت كار به خوبي درك نشده بود و همين امر عملياتي شدن آن را با چالش و تاخير مواجه كرده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز