پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

ساکی:خیار دره‌شهر آلوده است / شهبازی: خیار دره شهر بهترین خیار کشور است

رييس دانشگاه علوم پزشكي ایلام در اين جلسه از وجود نزديك به ‌70 درصد سموم باقي مانده سرطان زا در خيار توليدي دره شهر بر اساس آزمايشات و بررسي‌هاي صورت گرفته خبر داد.
ایسنا: آلودگي يا عدم آلودگي خيار توليدي در شهرستان دره شهر ايلام كه نه تنها قطب توليد صيفي‌جات استان و منطقه بلكه يكي از توليد كنندگان عمده خيار كشور است، در كارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري استان مورد بحث و اختلاف نظر مسوولان استان قرار گرفت.
رييس دانشگاه علوم پزشكي ایلام در اين جلسه از وجود نزديك به ‌70 درصد سموم باقي مانده سرطان زا در خيار توليدي دره شهر بر اساس آزمايشات و بررسي‌هاي صورت گرفته خبر داد.
دكتر كوروش ساكي با اعلام اين خبر و بيان اين كه دانشگاه يك نهاد علمي است و هيچ گاه بدون بررسي و كارشناسي اظهار نظر نمي‌كند، گفت: حل اين مساله به يك همكاري بين سازماني بسيار وسيع نياز دارد.
وي با اشاره به اين كه چندين مورد نمونه گيري از اين خيار به عمل آمده و كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي پس از بررسي در آزمايشگاه‌هاي استان و حتي ارسال آن‌ها به تهران به اين نتيجه رسيده‌اند، افزود:‌ مستندات اين آزمايش‌ها و روش‌هايي كه به كار گرفته شده، موجود است.
ساكي اين امر را وحشتناك عنوان و اظهار كرد: ما هم دوست نداريم كه چنين آلودگي در اين خيار وجود داشته باشد ولي متاسفانه اين گونه است و آزمايشات بيانگر اين امر هستند.
در مقابل خسرو شهبازي، رييس سازمان جهاد كشاورزي ایلام نيز در اين جلسه گفت: از دو سال پيش قيمت سموم دفع آفات نباتي شش تا هشت برابر شده و درهر هكتار ‌5/1 تا دو ليتر سم استفاده مي‌شود كه باعث شده ايلام يكي از استان‌هايي باشد كه كمترين ميزان مصرف سموم را دارد.
وي با بيان اين كه براساس كارشناسي‌هاي صورت گرفته توسط كارشناسان جهاد كشاورزي، خيار دره شهر بهترين خيار كشور شناخته شده است، اظهار كرد:‌ آمار ارايه شده توسط دانشگاه علوم پزشكي‌ بر اساس حدس و گمان است و اگر آمار آنها دقيق است بايد جلوي مصرف اين خيار گرفته شده و معدوم مي‌شدند.
شهبازي با اشاره به اجراي طرح مقابله بيولوژيكي با آفات افزود: سمومي‌ كه براي مقابله آفات خيار در دره شهر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، از نوع سموم فسفره هستند كه بيش از هفت روز در گياه ماندگاري ندارند.
وي اضافه كرد:‌ سمي ‌كه براي خيار استفاده مي‌شود تنها در دو دوره‌ برداشت اوليه و پس از گل دهي آن است كه و در پنج دوره برداشت ديگر آن از سم استفاده نمي‌شود.
نظرات ارسال نظر