افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌ ماهی و ۳۰ درصدی گوشت مرغ در ایلام

"خشكسالي و افزايش تعرفه آب باعث افزايش قيمت ماهي در ايلام شده است."

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزايش قيمت مواد پروتئيني كه در بازار مرغ و ماهي استان ايلام بيشتر مشهود است، باعث ايجاد نگراني‌هايي در مردم شده و ترس از افزايش بيش از حد قيمت اين مواد با نزديك شدن به ايام پايان سال در استان بيشتر ديده مي‌شود.

مجيد زارعي، شهروند ايلامي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا گفت: اخيراً در بازار عرضه‌ي ماهي برخي نابساماني‌ها در قيمت‌ها بوجود آمده و وقتي كه علت افزايش قيمت را از فروشندگان مي‌پرسيم با پاسخ‌هاي متعددي مواجه مي‌شويم و برخي هزينه پاك كردن ماهي را بهانه‌ي گراني‌ها بيان مي‌كنند درحالي كه پيش از اين گراني‌ها نيز ماهي را پاك شده مي‌خريديم.

جلال حسني‌مقدم، ديگر شهروند ايلامي نيز به ايسنا گفت: جمع‌آوري مراكز عرضه‌ي مرغ زنده كار خوبي بود كه صورت گرفت اما در عمل مي‌بينيم كه اين كار با افزايش قابل توجه قيمت مرغ در بازار همراه بوده كه اميدواريم با نزديك شدن ايام عيد اين روند ادامه نداشته باشد بلكه مهار شود و قيمت‌ها كاهش يابند.

جواد رسولي، رييس اتحاديه‌ي قصابان و فروشندگان مرغ و ماهي ايلام با تاييد افزايش قيمت‌ها در بازار گوشت سفيد به خبرنگار ايسنا گفت: خوراك مورد نياز استخرهاي پرورش ماهي قبلاً از طريق كشتارگاه صنعتي ايوان تهيه مي‌شد ولي اكنون از استان‌هاي همجوار تهيه مي‌شود كه اين امر موجب افزايش قيمت ماهي شده است.

وي افزايش قيمت ماهي را نزديك به 50 درصد اعلام و عنوان كرد: پديده‌ي خشكسالي كه امسال در استان رخ داده است سبب شده كه با كمبود آب مواجه شويم كه اين امر نيز يكي از عوامل افزايش قيمت ماهي بوده است.

رسولي افزايش نرخ تعرفه آب را نيز از ديگر عوامل دخيل در اين افزايش قيمت ذكر كرد و گفت: به علت نبود كارگاه توليد خوراك ماهي در استان، خريد خوراك‌ ماهي از استان‌هاي همجوار 2000 ريال در هر كيلوگرم به قيمت آن اضافه مي‌كند كه باعث افزايش قيمت نهايي ماهي شده است.

او هم‌چنين ميزان افزايش قيمت گوشت مرغ را 30 درصد عنوان و اظهار كرد: نرخ‌گذاري محصولات گوشتي از طريق سازمان بازرگاني و با نظارت اتحاديه صنف قصابان و فروشندگان مرغ و ماهي صورت مي‌گيرد.

رسولي درباره بازار عرضه گوشت قرمز استان گفت: خشكسالي سنوات گذشته دامداران ما را مجبور به فروش دام‌هاي خود كرد چراكه نبود مرتع و چراي كافي، اين قشر از جامعه ما را متحمل زيان كرده و اكنون براي گوشت مجبوريم از دام استان‌هاي ديگر استفاده كنيم.

وي افزايش قيمت گوشت قرمز را نيز پنج درصد ذكر كرد و گفت: اين دام‌ها نيز در هنگام خريد به علت پايين بودن وزنشان نياز به يك مرحله پرواربندي دارند كه اين خود براي ما هزينه‌آور است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز